Cloud už kontroluje další cloudy. Firmy v tom spatřují klíč k vyšší efektivitě a hospodárnosti call center i nemocnic

cloud-1

Foto: Schneider Electric

Společnost Schneider Electric pro energetický management využívá i cloud

0Zobrazit komentáře

„Cloud představuje obrovskou příležitost pro úspornost, udržitelnost a omezování negativních vlivů na životní prostředí,“ věří expert na datová centra Pavel Blahut ze společnosti Schneider Electric, která se v poslední době zaměřila na cloudovou službu, jež monitoruje nejen datová centra, ale například i provoz sítí poboček retailových firem nebo celých budov. Nasbíraná data pak pomáhají provozovatelům činit rozhodnutí vedoucí k ekonomickým úsporám zejména v oblasti nakládání s energiemi.

Cloudový monitoring je jedním z trendů, o kterých Blahut pro CzechCrunch hovořil v nedávném speciálu Svět v cloudu. Cloud kontrolující jiný cloud není pouze futuristicky znějící vizí, ale realita, která už na mnoha místech delší dobu funguje. O tom se můžete přesvědčit například v případové studii o řešení EcoStruxure v datovém centru v australském Townsville.

Zmíněný trend začal nabírat na síle s nástupem internetu věcí (IoT), kdy jsou stovky zařízení připojovány k internetu každou sekundu. Cloudová centra už tak nejsou jen cloudovými poskytovateli, ale sama využívají cloudových služeb jako EcoStruxure pro svůj vlastní provoz.

„Možnost provozovat monitoring kritické infrastruktury v cloudu přináší zejména vyšší dostupnost a úsporu nákladů jako důsledek snížení nároků na odbornost zaměstnanců a jejich nižší časové vytížení,“ vysvětluje Pavel Blahut reálné výhody nasazení takových řešení.

Kromě rozvoje cloudu poháněného nástupem IoT je podle Blahuta dalším trendem digitalizace tradičních oblastí, které jsou v tomto směru zatím na začátku. Mezi typickými příklady uvádí obory jako stavebnictví a zdravotnictví. „Dokonalým příkladem obou oblastí jsou nemocnice,“ říká.

„Nároky na lékařskou péči rostou spolu se stárnutím populace a nemocnice tak potřebují zefektivnit a digitalizovat svůj provoz. Díky zapojení moderních technologií se výrazně zjednoduší a zefektivní správa, sníží se náklady na provoz a výrazně se zlepší zabezpečení nemocnice, ať už v oblasti úniků dat, či pro případ výpadku elektřiny,“ dodává Blahut.

V této oblasti ho doplňuje František Zeman, šéf a zakladatel českého poskytovatele cloudových služeb Algotech, který potenciál cloudové oblasti spatřuje především v komunikaci se zákazníky. „Cloud začne hrát výraznou roli v zákaznické péči, kde dojde k rozmachu různých botů, kteří nahradí v komunikaci se zákazníky interakci lidí.“

„Dále bude cloud spjat s budoucností všech výrobních závodů jako základní prvek řídící výrobní roboty. A v neposlední řadě najdou cloudové služby uplatnění při obchodování a používání kryptoměn,“ předpovídá Zeman.

Nejpalčivějším tématem bude nadále bezpečnost dat a ochrana soukromí a osobních údajů uživatelů.

Z pohledu středně velké technologické společnosti s datacentry v Česku je zásadním tématem datová bezpečnost, což je postoj, který zastává i mezinárodní hráč jako Schneider Electric. „Nejpalčivějším tématem bude nadále bezpečnost dat a ochrana soukromí a osobních údajů uživatelů,“ přitakává Blahut za Schneider Electric.

Obava o uživatelská data je zároveň často zmiňovaným argumentem, proč společnosti do cloudu přecházet nechtějí a proč raději volí formu hybridního cloudu, kdy prostředí veřejného úložiště dat kombinují s privátní verzí, do níž ukládají citlivá data.

Stranou pozornosti ale nezůstává ani bezpečnost celé infrastruktury, kterou kromě nehod a přírodních katastrof stále častěji ohrožují i promyšlené hackerské útoky. Přerušení provozu datacenter může určité společnosti doslova paralyzovat, což představuje riziko, které se poskytovatelé snaží minimalizovat nejen u kritické infrastruktury.

Kromě již zmíněného monitoringu, jenž odhaluje kybernetické útoky, je v této oblasti značná snaha o zvyšování odolnosti datacenter, která tak dnes často ustojí i dlouhodobější výpadky dodávek elektřiny a odolají extrémním projevům počasí. Chytré záložní zdroje energie zabraňující přerušení provozu jsou další téma, kterému jsme se ve speciálu Svět v cloudu věnovali blíže.

***

Jaká je budoucnost cloudu? V čem jsou tyto služby bezpečnější a efektivnější než provoz vlastní IT infrastruktury? Může digitální transformace ušetřit náklady? Kdy cloud čeká kvantový skok? Odpovědi najdete na webu Svět v cloudu, kde se o své zkušenosti podělili odborníci ze společností AlgotechSchneider ElectricGeetoo a TietoEVRY.

Svět v cloudu

Rubriku Tech podporujítrask-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym