Ethereum opět vyletělo. Druhá nejhodnotnější kryptoměna světa překonala hranici 4 000 dolarů

Filip HouskaFilip Houska

eth

Foto: Canva Pro

Digitální měna ethereum nabývá na síle

Kryptoměnovému trhu pořád nedobytným způsobem vládne bitcoin, jehož hodnota nyní osciluje na hranici padesáti tisíc dolarů. Čím dál většímu zájmu drobných i velkých investorů se ovšem začíná těšit i ethereum, které včera pokořilo hranici čtyř tisíc dolarů a má za sebou jeden z největších růstů za poslední měsíce.

Naposledy digitální měna, která se obchoduje pod zkratkou ETH, překonala milník v podobě čtyř tisíc dolarů (zhruba 85 tisíc korun) v první polovině letošního května. Tehdy byl velký růst přisuzován několika faktorům, především pak podpoře ze strany Evropské investiční banky a příchodu systému pro těžbu ETH 2.0.

Nyní je přibližně dvacetiprocentní růst ve srovnání s minulým týdnem přisuzován zejména NFT, oblíbenému sběratelskému trendu ze světa kryptoměn, v rámci kterého lidé obchodují s nejrůznějšími digitálními předměty – od animovaných avatarů přes hudební artikly až po virtuální hamburgery.

Značnou roli na postupně rostoucí trajektorii má obecně i skutečnost, že digitální účetní kniha zvaná blockchain, na níž ethereum běží, je založena na principu takzvaných chytrých kontraktů, přes které se do něj zapisují i provedené smlouvy. Nejde tak jen o platidlo jako třeba bitcoin, se kterým se brzy bude platit například ve státě Salvador.

Právě pozice etherea a jeho blockchainu může do budoucna sloužit jako stěžejní bod pro rozjetí decentralizovaného finančního systému (DeFi), který by nemohly ovlivňovat žádné vlády ani organizace. A je zřejmé, že investoři tomuto směřování věří. Ostatně jsme se na toto téma bavili v podcastu s Viktorem Fischerem, zakladatelem Rockaway Blockchain Fundu.

„Množství tokenů ETH nacházejících se v DeFi roste, což vytváří dodatečný tlak na nabídku kryptoakcií, jelikož další tokeny se stávají pro trh v podstatě nedostupnými k obchodování,“ napsal v e-mailu pro server CoinDesk Simon Peters, analytik kryptoakcií na investiční platformě eToro.

Aktuálně se cena etherea pohybuje na hranici 3 940 dolarů, respektive 84 tisíc korun. Nutno však podotknout, že čtyřtisícovou hranici překonalo ethereum jen krátce s tím, že prakticky celý minulý měsíc se jeho hodnota pohybovalo okolo 3 200 až 3 400 dolarů. V polovině července se navíc propadlo až na hranici zhruba 1 700 dolarů.