Ethereum opět vyletělo. Druhá nejhodnotnější kryptoměna světa překonala hranici 4 000 dolarů

Filip HouskaFilip Houska

eth

Foto: Canva Pro

Digitální měna ethereum nabývá na síle

0Zobrazit komentáře

Kryptoměnovému trhu pořád nedobytným způsobem vládne bitcoin, jehož hodnota nyní osciluje na hranici padesáti tisíc dolarů. Čím dál většímu zájmu drobných i velkých investorů se ovšem začíná těšit i ethereum, které včera pokořilo hranici čtyř tisíc dolarů a má za sebou jeden z největších růstů za poslední měsíce.

Naposledy digitální měna, která se obchoduje pod zkratkou ETH, překonala milník v podobě čtyř tisíc dolarů (zhruba 85 tisíc korun) v první polovině letošního května. Tehdy byl velký růst přisuzován několika faktorům, především pak podpoře ze strany Evropské investiční banky a příchodu systému pro těžbu ETH 2.0.

Nyní je přibližně dvacetiprocentní růst ve srovnání s minulým týdnem přisuzován zejména NFT, oblíbenému sběratelskému trendu ze světa kryptoměn, v rámci kterého lidé obchodují s nejrůznějšími digitálními předměty – od animovaných avatarů přes hudební artikly až po virtuální hamburgery.

Značnou roli na postupně rostoucí trajektorii má obecně i skutečnost, že digitální účetní kniha zvaná blockchain, na níž ethereum běží, je založena na principu takzvaných chytrých kontraktů, přes které se do něj zapisují i provedené smlouvy. Nejde tak jen o platidlo jako třeba bitcoin, se kterým se brzy bude platit například ve státě Salvador.

Právě pozice etherea a jeho blockchainu může do budoucna sloužit jako stěžejní bod pro rozjetí decentralizovaného finančního systému (DeFi), který by nemohly ovlivňovat žádné vlády ani organizace. A je zřejmé, že investoři tomuto směřování věří. Ostatně jsme se na toto téma bavili v podcastu s Viktorem Fischerem, zakladatelem Rockaway Blockchain Fundu.

„Množství tokenů ETH nacházejících se v DeFi roste, což vytváří dodatečný tlak na nabídku kryptoakcií, jelikož další tokeny se stávají pro trh v podstatě nedostupnými k obchodování,“ napsal v e-mailu pro server CoinDesk Simon Peters, analytik kryptoakcií na investiční platformě eToro.

Aktuálně se cena etherea pohybuje na hranici 3 940 dolarů, respektive 84 tisíc korun. Nutno však podotknout, že čtyřtisícovou hranici překonalo ethereum jen krátce s tím, že prakticky celý minulý měsíc se jeho hodnota pohybovalo okolo 3 200 až 3 400 dolarů. V polovině července se navíc propadlo až na hranici zhruba 1 700 dolarů.