Matka Facebooku propustí dalších 10 tisíc lidí. Stejný škrt Meta udělala teprve v listopadu

Meta je první velkou technologickou firmou ve Spojených státech, která oznámila druhé kolo hromadného propouštění.

Peter BrejčákPeter Brejčák

Šéf společnosti Meta Mark Zuckerberg

0Zobrazit komentáře

Ještě v loňském listopadu společnost Meta, pod níž kromě Facebooku spadají i Instagram a Whatsapp, po celém světě zaměstnávala celkem 87 tisíc lidí. Nižší poptávka inzerentů ale loni vedla k vůbec prvnímu meziročnímu propadu v prodejích a šéf globálního gigantu Mark Zuckerberg tak oznámil, že letošek bude pro firmu „rokem efektivity“. V rámci naplňování tohoto cíle nyní Meta oznámila druhé velké kolo propouštění. Týká se 10 tisíc zaměstnanců a přibližně pět tisíc otevřených pracovních pozic bude uzavřeno.

Zpráva, kterou dnes oznámil Zuckerberg a upozornila na ni agentura Bloomberg, přichází přibližně pět měsíců poté, co Meta představila vůbec největší propouštění ve své historii a o práci tehdy přišlo 11 tisíc lidí. Podle agentury Reuters je přitom Meta první takzvaně „Big Tech“ společnost, jež oznámila tak zásadní druhé kolo propouštění. Do stejné skupiny obřích technologických firem patří kromě ní rovněž matka Googlu Alphabet, dále Amazon, Apple a Microsoft.

Meta se těmito opatřeními v rámci restrukturalizace snaží zploštit svou organizační strukturu a zbavit se několika úrovní managementu, zároveň také zrušit méně prioritní projekty a redukovat náklady na nábor nových zaměstnanců. Zuckerbergův plán pro letošní rok je díky těmto krokům ušetřit náklady ve výši pět miliard dolarů, tedy přes 110 miliard korun.

„Doufám, že tyto změny v orgánech provedeme co nejdříve v tomto roce, abychom překonali období nejistoty a mohli se soustředit na důležitou práci, která nás čeká,“ uvedl Zuckerberg v dopisu zaměstnancům. Jak dále podotkla agentura Bloomberg, počet zaměstnanců Mety zásadně vyrostl během pandemie koronaviru s tím, jak rostla poptávka po digitálních službách. V roce 2020 firma navýšila své stavy o 30 procent lidí, v roce 2021 pak o dalších 23 procent.

Podle portálu Layoffs.fyi, jenž monitoruje propouštění, od začátku loňského roku snížil technologický sektor stavy o více než 280 tisíc zaměstnanců, z toho zhruba 40 procent v letošním roce. Situace se týká desítek tisíc lidí také v Amazonu a jeho zaměstnanců i v Česku, dále pak v Alphabetu, Spotify či například Microsoftu.