Ponziho schéma za miliardu. Policie obvinila tři lidi z firmy Cryfin, která obchodovala s bitcoiny

Policejní centrála zopakovala doporučení, aby lidé byli zvýšeně obezřetní ohledně investování do produktů, které slibují neobvykle vysoké zhodnocení.

Peter BrejčákPeter Brejčák

vaclav-holler-cryfin-regular

Foto: Cryfin

Václav Holler, zakladatel a ředitel Cryfin

Policie stíhá tři lidi za investiční podvod a neoprávněné podnikání prostřednictvím společnosti Cryfin zakladatele Václava Hollera. Škodu způsobenou klientům kriminalisté vyčíslili na 1,1 miliardy korun. Podvedených lidí a firem evidují 564. Informace potvrdil mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Firma nabízela investiční příležitosti na neregulovaném trhu s kryptoměnami.

Podle centrály Cryfin shromažďoval peníze od veřejnosti bez jakéhokoliv oprávnění „pod smyšleným příslibem správy, investování a následného nereálného zhodnocení odvíjejícího se od výše samotné investice“. Takto získané peníze pak obvinění využili v rozporu se smluvními ujednáními k financování svých nákladných životních potřeb. Hradili z nich také provozní náklady skupiny Cryfin včetně pronájmu aut a lukrativních prostor i nákladný marketing. Vypláceli z nich provize za zprostředkování a také z nich platili některým klientům.

„Uvedená činnost nese podle našich závěrů znaky takzvaného Ponziho schématu,“ uvedl Jaroslav Ibehej. Princip těchto podvodů, kterým se říká také letadlo nebo pyramida, spočívá právě v tom, že investoři svěřují své peníze investičnímu fondu s vidinou vysokého zhodnocení, ale provozovatel fondu si peníze místo investování nechá a vyplácí z nich jen část některým investorům jako údajný zisk z investic za účelem nalákání dalších klientů. Ve chvíli, kdy už ve fondu nezbudou žádné peníze, zkrachuje.

Loni kriminalisté provedli v souvislosti s tímto případem rozsáhlou razii, při které zajistili zhruba deset milionů korun na účtech, kryptoměnu ethereum a nemovitosti v hodnotě zhruba dvanáct milionů korun. Na rozkrytí případu pracoval Finanční analytický úřad. Všichni stíhaní zůstali na svobodě, hrozí jim až deset let vězení. Případ dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze.

Seznam Zprávy letos v lednu napsaly, že firma mladého podnikatele Václava Hollera po razii propustila zaměstnance a vyklidila kanceláře v pražském Burzovním paláci. Mediální zástupce Cryfinu tehdy sdělil, že na účtu firmy je více prostředků, než kolik byly vklady klientů, protože před zásahem policie „došlo ke zhodnocení“. Zároveň uvedl, že kvůli zásahu nelze klientům peníze vrátit.

Policejní centrála zopakovala doporučení, aby lidé byli zvýšeně obezřetní ohledně investování do produktů, které slibují neobvykle vysoké zhodnocení. S podobným druhem trestné činnosti se totiž kriminalisté setkávají opakovaně.

crypto_1

Přečtěte si takéSenior přišel na podvodné investici do krypta o tři milionySenior na Liberecku přišel o více než tři miliony korun. S podvodníky investoval do krypta

Holler zakládal Cryfin jako alternativní investiční skupinu. Původně se zaměřoval jen na kvalifikované investory a později přidal také produkt zaměřený na běžnou populaci. V prosinci 2021 Holler v rozhovoru popsal, že v rámci celého holdingu spravovali portfolio mezi 750 miliony až miliardou korun, drtivá většina prostředků měla pocházet od kvalifikovaných investorů.

Část vkladů Cryfin ukládal, s menším podílem měl obchodovat díky vlastním traderům a analytikům, kteří měli generovat výnosy jak klientům, tak společnosti. Měl přitom spolupracovat s největšími kryptoměnovými burzami, využívat jejich pojištění nebo bitcoiny ukládat na peněženky různých poskytovatelů kvůli minimalizaci rizika.

Zmíněný rozhovor s Hollerem vznikl v rámci našeho investičního speciálu, jehož byl Cryfin partnerem. Jak se později v souvislosti s touto společností začaly objevovat pochybnosti, byly veškeré aktivity s firmou přerušeny. Žádné veřejně dostupné informace v té době nebyly k dispozici.

S přispěním ČTK