Raketa Blue Origin poprvé selhala, bezpečnostní mechanismus zafungoval ukázkově

Kapsle, v níž tentokrát neseděla posádka, se automaticky oddělila od prvního stupně rakety, když zaznamenala potíže.

Jiří SvobodaJiří Svoboda

5_ns22-liftoff-1-min

Foto: Blue Origin

Raketa New Shepard od Blue Origin

0Zobrazit komentáře

Vesmírní nadšenci, kteří dnes pozorovali už celkem rutinní start rakety New Shepard společnosti Blue Origin patřící do portfolia miliardáře Jeffa Bezose, se stali svědky hodně netradiční události. Poprvé v historii a po dvaadvaceti úspěšných letech se totiž stalo, že raketa selhala. Dobrou zprávou je, že bezpečnostní mechanismy zafungovaly přesně tak, jak měly.

Raketa s posádkovou kapslí, kde se tentokrát nenacházeli lidé, se podle plánu vznesla v 15:30 SEČ z odpalovací rampy v západním Texasu. Pouhou minutu čtyři sekundy po startu ale raketové systémy zaznamenaly anomálii.

Kapsle se tedy okamžitě automaticky oddělila, zažehla nouzové motory a od prvního stupně rakety rychle odletěla do bezpečí. Následně už na padácích hladce přistála v texaské poušti.

Mise s pořadovým číslem NS23 měla na palubě pouze třicet šest vědeckých experimentů, v lodi už ovšem běžně létají lidské posádky. Na takzvaný suborbitální let, tedy zhruba do výšky sta kilometrů, už vyneslo Blue Origin při šesti letech třicet dva lidí včetně zakladatele společnosti Jeffa Bezose. Prázdné lety jsou tak již spíš výjimkou.

Blue Origin prozatím nespecifikovalo, co přesně stálo za selháním. Na zveřejněných záběrech je však krátce přes selháním – a po dosažení takzvaného Max Q, tedy chvíle, kdy je loď pod největším aerodynamickým tlakem –, patrná velká exploze paliva a mírné naklonění lodi.

„Selhání nosné rakety při dnešním letu bez posádky. Únikový systém fungoval podle plánu,“ napsalo pouze stručně Blue Origin na Twitteru.

První verze rakety New Shepard vyletěly už před deseti lety, od prvního letu s posádkou pak uběhl už rok a dva měsíce. Na palubě se vystřídala i celá řada známých, zejména amerických osobností, ale i zcela neznámí civilisté, kteří si mohli dovolit zaplatit v přepočtu šest milionů korun.

Firma Jeffa Bezose kromě toho představila i své koncepty supertěžké rakety a vesmírnou stanici, která by měla v budoucnu nahradit tu současnou.

Načítám formulář...

Diskuze (0)

Novinka

Anonym