Rekordní let i největší investice v historii. SpaceX Elona Muska nabírá téměř 2 miliardy dolarů

Jiří SvobodaJiří Svoboda

Elon Musk, šéf automobilky Tesla a vesmírné společnosti SpaceX

0Zobrazit komentáře

Těžko bychom hledali v současných vesmírných závodech atraktivnějšího hráče, než je soukromá společnost SpaceX. Dokazuje to nejen pravidelné posouvání limitů při letech na oběžnou dráhu, ale i zájem investorů, který, zdá se, se s postupem času stále zvyšuje.

Vesmírná společnost Elona Muska nyní dle dokumentů zaslaných americké Komisi pro kontrolu cenných papírů (SEC) uzavřela další investiční kolo (s pořadovým písmenem N), v němž nabrala 1,9 miliardy dolarů, v přepočtu přes 41 miliardy korun. Jako první o tom informovala agentura Reuters. Jedná se o dosud největší investiční kolo a celkově už SpaceX nabralo 3,5 miliardy dolarů.

Současná valuace vesmírného startupu je tak podle Bloombergu odhadována na 46 miliard dolarů (zhruba 1 bilion korun), což z něj vedle čínského koncernu ByteDance a rovněž čínského dopravního startupu Didi Chuxing dělá jednu z nejhodnotnějších privátně vlastněných firem světa. Ve Spojených státech nyní SpaceX přeskočilo dosud nejhodnotnější startup Stripe, který nedávno vstoupil i do Česka.

Raketa Falcon 9 vynesla na oběžnou dráhu další dávku satelitů Starlink

Jelikož informace o novém investičním kole vychází ze zmíněných dokumentů pro SEC, nejsou prozatím známé nad rámec částky další detaily. Samotné SpaceX zatím investici nepotvrdilo a jisté tak není ani to, jaké fondy tentokrát do Muskovy firmy investovaly. Podle Bloombergu se zapojilo 75 investorů a další desítky milionů dolarů ještě mají v rámci aktuálně nabízeného balíku přitéct.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

SpaceX nicméně pracovalo na novém investičním kole už několik měsíců a z důvodu velkého zájmů investorů nakonec mělo navýšit velikost celé investice. Původně totiž byla podle CNBC v plánu zhruba poloviční částka, okolo jedné miliardy dolarů.

Vesmírné zázraky každý den

Vzhledem k tomu, co SpaceX dokázalo v posledních měsících, není veliký zájem investorů překvapením. Muskův tým totiž dělá zázraky téměř na denní bázi a posouvá své snahy mílovými kroky na všech frontách.

V úterý například již bez větší mediální pozornosti pokořilo SpaceX další milník, když jeden z boosterů rakety Falcon 9 letěl na orbit už pošesté a také se pošesté úspěšně vrátil na Zemi. Po mnoha úspěšných pokusech již považujeme takřka za samozřejmé, že pak booster bez potíží přistál na relativně malé přistávací ploše na mořské hladině. Jde přitom pokaždé o náročný, byť automaticky ovládaný manévr.

Při úterní misi ostatně Falcon 9 vynesl na oběžnou dráhu mimo komerčního nákladu i další balík vlastních internetových satelitů Starlink. Zhruba ve výšce 550 kilometrů nad hlavami jich tak létá už 655. Jen pro letošní rok je v plánu podle Teslarati nejméně pět až osm dalších podobných letů, celkem prý SpaceX ročně dokáže vyrobit až 1 500 Starlinků a chce tak už brzy rozjet jejich komerční ostrý provoz.

Tento týden se již nicméně k internetu díky satelitům Starlink připojili první testovací zákazníci. V Los Angeles při úvodním měřením hlásili maximální rychlost stahování 60 Mbps a odesílání až 18 Mbps. Naměřené hodnoty pingu se pohybovaly od 31 do 94 milisekund, přičemž SpaceX slibuje, že se dostane na 25 až 35 milisekund a s rychlostí stahování až na 1 Gbps. V plánu tedy je, že se bude kvalita připojení postupně dál zvyšovat.

bob-doug

Foto: SpaceX/Ashish Sharma

Astronauti Robert Behnken a Doug Hurley se úspěšně vrátili na Zemi

V plném proudu je i program NASA Commerical Crew, jehož je SpaceX zatím jediným účastníkem. Už v květnu s jeho lodí Crew Dragon za velké pozornosti vyletěla na oběžnou dráhu první lidská posádka ve složení Dough Hurley a Bob Behnken. Na začátku srpna SpaceX dostalo posádku i bezpečně zpět na Zemi, další let rovnou se čtyřčlennou posádkou je přitom v plánu už na konec října.

Tím navíc SpaceX zdaleka nekončí. V texaské vesnici Boca Chica mezitím probíhá neméně významná větev současných aktivit SpaceX. Právě zde totiž na novém kosmodromu inženýři testují obří loď Starship a její motory Raptor, které by v příštích letech měly donést SpaceX až k Marsu. Naposledy se jednomu z prototypů Starship podařilo vyletět zhruba do 150metrové výšky a úspěšně přistát a již brzy mají následovat další testovací zážehy.

Malý skok pro raketu, ale velký krok pro SpaceX. Obří loď Starship se odlepila od země do výšky 150 metrů

starship-spacex40

Foto: SpaceX

Starship ve vesmírném středisku Boca Chica při loňském testu

0Zobrazit komentáře

To, co pro dějiny Spojených států znamená loď Mayflower, která k jejich břehům přivezla Otce poutníky, bude možná jednou pro dějiny celého lidstva znamenat loď Starship společnosti SpaceX. Jejím úkolem totiž není nic menšího, než odvézt první lidskou posádku na Mars, k čemuž nyní učinila další významný krok, tedy lépe řečeno skok. První let jejího prototypu v kompletním měřítku sice trval jen několik málo okamžiků a dosáhl výše ne více než 40 pater, i tak se pro společnost Elona Muska jedná o zásadní okamžik.

Testovací centrum společnosti SpaceX u texaského městečka Boca Chica bylo v noci ze úterý na středu našeho času svědkem důležité kosmické události, která mohla leckterého diváka trochu zklamat. Po klasickém odpočtu zažehl prototyp rakety Starship motor, rozvířil mračna prachu a poměrně nemotorně se vznesl do vzduchu.

Následná trajektorie se ovšem značně lišila od výjevů, na které jsme u raket SpaceX v poslední době zvyklí. Místo nekonečného letu mimo atmosféru se ani ne po minutě letu prototyp opět setkal se zemí. I přes nepříliš velkou podívanou si inženýři testovací den odškrtli jako velice úspěšný, ba dokonce historicky důležitý.

Podobných startů má za sebou Starship sice již několik, vždy se ale jednalo jen o testování některých částí rakety či jejich zmenšených prototypů, což byl například i loňský test zkušební rakety Starhopper. Pátý testovaný prototyp, nesoucí označení SN5, již dosahuje plné velikosti připravované lodi, přičemž stále postrádá vrchní část a směrová kormidla.

Jak by mohla loď vypadat po dokončení, nastínil vůbec první vytvořený prototyp nazvaný MK1, na kterém společnost testovala například statické zážehy. Těmi si na začátku tohoto týdne úspěšně prošel i prototyp SN5 a nic tedy nebránilo tomu zjistit, jak si stroj povede ve vzduchu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Do něj jej vynesl jeden motor Raptor, považovaný za jeden z nejefektivnějších raketových motorů současnosti. Finální verze lodi Starship by měla těchto motorů nést hned šest, tudíž by měl být její let daleko jistější než u nejnověji testovaného prototypu. I jeho start a přistání byly relativně rovné, a proto je SpaceX s celým testem spokojeno.

starship-spacex3

Foto: SpaceX

Lodě Starship mají pomoci vybudovat základny na Marsu

Další testy můžeme očekávat v relativně krátké době. Společnost Elona Muska totiž chce uvést loď do provozu již v příštím roce. Jejím prvním úkolem bude dopravovat kosmonauty k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), tak jako se to nedávno podařilo v případě Dougha Hurleyho a Boba Behnkena. Spolu s nimi by měla převážet i náklady dosahující váhy 100 až 150 tun v závislosti na cíli cesty.

the-chainsmokers

Přečtěte si takéJedni z nejlépe placených DJů mají i miliardový startupový fondPřes den byznys, v noci hudba. Jedni z nejlépe placených DJů světa mají i miliardový startupový fond

Mimo ISS by se další mise lodi mohly týkat také Měsíce a vrcholným posláním bude již zmiňované dobytí Marsu. Ve všech případech by Starship měla být schopna návratu zpět na zemský povrch a posloužit pro další mise.

Předtím však na inženýry ze SpaceX čeká řada nových výzev, které bude nutné překonat a vyřešit. Pokud vše půjde hladce, měla by lidskou populaci na Mars dopravovat ta prozatím největší vesmírná loď, jakou lidstvo stvořilo, a Elon Musk si bude moci odškrtnout další ze svých životních cílů, které zpočátku mohly vypadat nesmyslně.