Sam Bankman-Fried chtěl být spasitelem krypta. Teď ho po pádu FTX zatkli, v USA ho čekají soudy

Bahamská policie si pro zakladatele zkrachovalé kryptoburzy došla do luxusního komplexu. Na zátahu spolupracovaly i americké úřady.

Luboš KrečLuboš Kreč

fried

Foto: FTX

Sam Bankman-Fried, zakladatel kryptoměnové burzy FTX

0Zobrazit komentáře

Bahamská finanční policie se v pondělí večer vypravila do luxusního resortu známého jako Albany na ostrově New Providence. Byty se tam prodávají za desítky milionů dolarů a místo si oblíbily hvězdy sportu i showbyznysu. Člověka, který říkal, že je efektivním altruistou a všechny peníze chce rozdat, byste tam asi nečekali. A přesto – právě tam zatkli kriminalisté Sama Bankmana-Frieda, šéfa padlé kryptoburzy FTX, na kterého se valí hned několik obvinění od amerických úřadů.

FTX, která měla svého času hodnotu 32 miliard dolarů – a Bankman-Fried se i proto tituloval jako spasitel padající kryptoscény –, zbankrotovala před několika týdny a svým krachem vyslala do oboru další šokovou vlnu. Zůstalo po ní několik milionů věřitelů a bezmála deset miliard dolarů dluhů. Správce podniku, kterého jmenoval soud, se už nechal slyšet, že takový svinčík, jaký našel v FTX, ještě neviděl.

„Řízení všech procesů a operací ve firmě bylo koncentrováno v rukou velmi úzké skupinky zcela nezkušených a nedůmyslných lidí,“ napsal John Ray do další ze svých zpráv pro úřady, v nichž dokumentuje nepořádek, který musí po Bankmanu-Friedovi a jeho lidech uklízet. A přitom zkoušet zachránit, co se dá.

Bahamská policie třicetiletého podnikatele zatkla na základě žádosti americké vlády a nejspíš ho čeká vydání do USA. Tam ho hodlají stíhat jak policisté za kriminální delikty – pravděpodobně ho obviní z podvodu –, tak Komise pro cenné papíry, která jej požene k odpovědnosti u civilního soudu. Státní zástupce Damian Williams, který případ dozoruje, médiím potvrdil, že zátah se udál ve spolupráci s americkými orgány.

Pád FTX odstartovala konkurenční kryptoburza Binance, jejíž šéf Changpeng Zhao upozornil, že Bankman-Fried a jeho firmy provádějí nestandardní operace s kryptoměnou, kterou vydala sama burza FTX. Později vyšlo najevo, že z FTX například proudily masivně prostředky klientů do rukou obchodní firmy Alameda Research, která s nimi pak spekulovala.

Podle Johna Raye, který v minulosti řídil konkurs třeba padlé energetické firmy Enron, je případ FTX výjimečný, protože ve společnosti, jež měla ve správě miliardy dolarů, neplatila žádná pravidla. S penězi si Bankman-Fried, jenž je na sociálních sítích známý pod svými iniciály SBF, dělal, co chtěl. Výsledkem byly třeba nákupy luxusních nemovitostí, jako je apartmán v Bahamách, kde ho v pondělí zatkli.