SpaceX úspěšně vyneslo na oběžnou dráhu v pořadí již padesátou raketu Falcon 9

spacexcsr

Zdá se to jako neuvěřitelné číslo, ale během osmi let se relativně novému startupu SpaceX Elona Muska podařilo mimo Zemi poslat již 50 raket s označením Falcon 9, které vynikají svojí znovuvyužitelností nosníku pro další starty, což dává SpaceX výhodu před konkurencí. Tuto metu překonalo SpaceX před 2 dny úspěšným startem Falconu 9 s nákladem španělského satelitu Hispasat, pouze necelé 2 týdny po tom, co startup vyslal do vesmíru testovací satelity pro vlastní internetové připojení.

Od začátku letoška je to pro Falcon 9 již pátý úspěšný start. Celkem se historicky podařilo raketu odpálit či rovnou znovu vrátit na Zemi již 48x, jednou pak neúspěšně a jednou částečně. Od minulého roku SpaceX v počtech startů překonalo veškerou konkurenci, především v podobě firem Arianespace či ULA.

komora-m

Přečtěte si takéZoot.cz má nového šéfa marketingu. Jiřího Caudra nahrazuje Martin Komora

Zajímavá čísla na to, že komerční lety provozuje SpaceX teprve od roku 2013. Jen pro srovnání, start Falconu 9 si lze objednat za 62 milionů dolarů, v přepočtu 1,2 miliardy korun, oproti tomu kdysi dominantní konkurenční Atlas V od ULA stojí 108 milionů dolarů, respektive 2,2 miliardy korun. Jen v minulém roce SpaceX překročilo Atlas V v počtu startů více než dvakrát.

falcon9

ULA má v záloze při prodeji zákazníkům jednu „výhodu“, a to prakticky bezchybnou historii startů, kdy posledních 75 z nich proběhlo bez jakéhokoliv problému. Vzhledem k tempu SpaceX to ale vypadá, že ne nadlouho – dle Elona Muska by se tomu tak mělo stát již v průběhu příštího roku, maximálně první poloviny roku 2020.

falcon9

V té době už budou vcelku běžné i starty mnohem většího modelu rakety SpaceX s označením Falcon Heavy, kterou se podařilo otestovat koncem února na Mysu Canaveral při výnosu testovacího nákladu v podobě Tesly Roadster. Falcon Heavy bude schopen unést 3krát více nákladu a bude stát pouze o 28 milionů dolarů více. Jen tento rok by se měl do vesmíru podívat ještě jednou, v druhé polovině by pak SpaceX chtělo zkusit poslat mimo Zemi první lidskou posádku.

Počet úspěšných misí SpaceX a konkurence dle roku:

Foto: SpaceX