Twitteru výrazně klesly tržby. Mohou za to prý i spory s Elonem Muskem o jeho prodeji

Kvůli nedotažené transakci odmítla sociální síť zveřejnit výhled na další kvartál, zrušila i pravidelný hovor s investory.

Jiří SvobodaJiří Svoboda

twitter-elonmusk

Foto: Depositphotos/CzechCrunch

Elon Musk, šéf Tesly a SpaceX

0Zobrazit komentáře

Špatná makroekonomická situace, poklesy útrat v reklamách i veřejné pletichy s nejbohatším mužem světa Elonem Muskem. To jsou všechno důvody, proč čtvrtletní výsledky sociální sítě Twitter zůstaly výrazně za očekáváním.

Twitter ve druhém čtvrtletí hospodařil s čistou ztrátou 270 milionů dolarů (zhruba 6,5 miliardy korun), loni za stejné období dosáhl naopak zisku 66 milionů dolarů. Firma to uvedla v dnešní výsledkové zprávě.

Tržby se meziročně snížily na 1,18 miliardy dolarů. Analytici podle průzkumu společnosti Refinitiv přitom očekávali růst tržeb, a to na 1,32 miliardy dolarů z 1,19 miliardy před rokem. Takové zaostání za očekáváními je podle serveru CNBC největší v historii firmy. Ta to zčásti připsala nejistotě kolem dohody o převzetí Elonem Muskem.

Musk se na ovládnutí Twitteru za 44 miliard dolarů (asi 1,1 bilionu korun) domluvil s jeho vedením letos v dubnu. Tento měsíc však oznámil ukončení dohody, což zdůvodnil tím, že mu firma neposkytla údaje o falešných a spamových účtech. Twitter následně Muska zažaloval. Obvinil jej z porušení podmínek smlouvy a požádal soud, aby nařídil dokončení transakce za sjednanou cenu. Tento soud začne v říjnu.

Jen za náklady spojené s převzetím Muskem už Twitter podle své zprávy utratil 33 milionů dolarů. V dnešním sdělení nicméně uvedl, že pokles tržeb odráží také problémy v reklamním průmyslu související s vývojem makroekonomických podmínek.

Zatímco v běžných čtvrtletích Twitter zveřejňuje i výhled na další měsíce a pořádá konferenční hovor s investory, obě tyto součásti své kvartální bilance tentokrát zrušil. I v tom se odvolává na nejistotou spojenou s Muskem.

Důvody, které nejbohatší muž planety uvedl při odstoupení od smlouvy, Twitter označuje za záminku, jež nemá opodstatnění. Rozhodnutí opustit dohodu podle firmy souvisí spíše s poklesem akciového trhu, zejména akcií technologických společností. Musk měl za každou akcii Twitteru zaplatit 54,20 dolaru. Čtvrteční obchodování na burze akcie Twitteru uzavřely na ceně 39,52 dolaru.

S přispěním ČTK.

Načítám formulář...

Diskuze (0)

Novinka

Anonym