Umění v podání LEGO. Z kostiček můžete sestavit už i slavnou Hvězdnou noc od Vincenta van Gogha

K návrhu díla inspiroval LEGO hongkongský student, který původní koncept vymyslel úplnou náhodou.

Filip HouskaFilip Houska

lego_1

Foto: LEGO

Slavná olejomalba Hvězdná noc z kostiček LEGO

0Zobrazit komentáře

Když Vincent van Gogh maloval Hvězdnou noc, seděl za pokojovým oknem sanatoria v jihofrancouzském městě Saint-Rémy-de-Provence, kde delší dobu v roce 1889 pobýval. Obraz je specifický i tím, že byť v něm převládají barvy noci, vznikal za denního světla. Teď si jednu z van Goghových nejslavnějších olejomaleb vzalo do parády LEGO, které Hvězdnou noc sestavilo z barevných kostiček. A nechybí ani tematická minifigurka.

Z pestrobarevných dílků tradiční dánské společnosti je možné vyrobit prakticky cokoliv. Ať už jde o pojízdné Bugatti Chiron, stadion fotbalového klubu Real Madrid, autentickou repliku italského skútru Vespa nebo třeba kladivo mocného marvelovského superhrdiny Thora. A jak LEGO ukazuje, z kostiček lze tvořit i pozoruhodné modely velkého umění. Ostatně s obrazy už mají v dánském Billundu také své zkušenosti.

LEGO nyní zavítalo do vod postimpresionismu a zaměřilo se na sbírku maleb slavného nizozemského malíře Vincenta van Gogha. Firmu k tomu přiměl hongkongský student a designér Truman Cheng, který využil platformy LEGO Ideas, v rámci níž mohou stavitelé dávat nápady na vlastní díla, a zkusil své štěstí. LEGO jeho přání vyslyšelo, a proto mohla vzniknout slavná Hvězdná noc z 2 316 dílků.

„Při vytváření původního konceptu jsem si hrál s kostičkami, když jsem si uvědomil, že jejich skládání v náhodných intervalech vypadá jako van Goghovy ikonické tahy štětcem,“ říká designér. „Vymýšlení triků a technik, jak zachytit vzhled původní malby, bylo dobrým podrážděním mozku,“ dodává.

Nápaditost Chengova návrhu zaujala i LEGO, které se následně spojilo s Muzeem moderního umění v New Yorku (MoMA), kde je originál jednoho z nejslavnějších van Goghových děl od roku 1935 vystaven. V této spolupráci pak dánská firma vypustila novou stavebnici na motivy tohoto obrazu, která po složení měří 38 centimetrů na délku a 28 centimetrů na výšku.

lego_2x

Foto: LEGO

Součástí stavebnice Hvězdná noc je i minifigurka Vincenta van Gogha

Trojrozměrný kostičkový model Hvězdné noci poměrně věrně kopíruje originální barvy, exkluzivnější pojetí mu dodávají výrazné rámy okolo. Součástí balíčku je také minifigurka Vincenta van Gogha, který stojí u miniaturního plátna. „Jsme nadšeni z toho, že se můžeme podílet na novém způsobu, jak lidi seznámit s van Goghovým dílem a inspirovat tvůrčí podněty u všech věkových kategorií,“ uvedla Sarah Suzuki z MoMA.

Obraz se prodává za 4 499 korun, na českém oficiálním e-shopu firmy nicméně v době vzniku tohoto článku svítila cedulka Dočasně není na skladě (kdy se tam znovu objeví, je zatím nejasné). Pokud ale patříte mezi van Goghovy fanoušky a chcete vidět ten stejný obraz v jiném formátu, můžete zavítat do prostředí hry Minecraft, kde jeden hráč vyrobil Hvězdnou noc virtuálně. A rovnou na obloze.

Načítám formulář...