Uživatelé Airbnb za ubytování v Praze během srpna utratili přes 460 milionů korun

airbnb11
0Zobrazit komentáře

Službám pro krátkodobé ubytování v čele s Airbnb se v evropských městech i navzdory přibývajícím regulacím a nevoli vládních představitelů daří čím dál lépe. Ostatně právě pro Airbnb je jeden z vůbec nejsilnějších trhů například Paříž a ani Praha si na evropské poměry nevede špatně. Každým rokem tam totiž počet aktivních nabídek i samotných pronájmů roste o desítky procent.

Dle statistiky serveru AirDNA, který využívá veřejných dat a je podle mnoha zdrojů velmi přesný, má Praha aktuálně přes 12 700 aktivních pronájmů s průměrnou cenou 1 718 korun za noc. Přes 80 procent nabídek jsou celé byty, následované 19 procenty soukromých pokojů a pouze 1 procentem sdílených místností. Valná většina bytů má pak jednu ložnici.

Co je ovšem ještě zajímavější, je fakt, že turisté v pražských bytech jen během srpna utratili 465,8 milionu korun, s průměrným výdělkem ve výši 36 600 korun na jednu nabídku před zdaněním a servisními poplatky. Oproti lednu minulého roku jde takřka o 2,5násobek. Airbnb naopak ve svých oficiálních datech uvádí, že si průměrný hostitel za celý loňský rok vydělal 4 100 dolarů (88 944 korun) a pronajímal byt nebo část bytu 62 dní v roce.

airbnbcz

Všech 12 700 aktivních nabídek je dle AirDNA rozdělených mezi 5 624 hostitelů, což ukazuje na fakt, že spousta z nich využívá Airbnb spíše za účelem dlouhodobého podnikání než ke krátkodobému přivýdělku, například při odjezdu na dovolenou. V rámci Prahy 1 je pak každý čtvrtý byt pronajímán přes Airbnb, což vede k nevoli místních rezidentů, především pak těch, kteří jsou v této městské části desítky let. A to i přesto, že dle analýzy Centra ekonomických a tržních analýz představují byty sloužící k pronájmu přes Airbnb pouze 1,8 procenta všech bytů v Praze, kterých je na trhu bezmála 600 tisíc.

manta

Přečtěte si takéČeští Credo Ventures investovali desítky milionů korun do českého startupu MANTAČeští Credo Ventures investovali desítky milionů korun do českého startupu MANTA

Rostoucí zájem je ale i o nabídky mimo hlavní město. Airbnb totiž funguje po celé České republice, včetně Brna, Ostravy, Českých Budějovic nebo Karlových Varů. Například v Brně je aktuálně 746 aktivních nabídek s průměrnou 64% obsazeností a cenou za noc dosahující 1 288 korun. Během července tu uživatelé Airbnb utratili 13,6 milionu korun s průměrným měsíčním výdělkem pro majitele před zdaněním a poplatky ve výši 18 300 korun.

Snaha o regulaci trhu

Je prakticky nemožné bez přístupu k oficiálním datům Airbnb vyčíslit, jaký vliv má Airbnb a další služby na dlouhodobé ceny pronájmů a vůbec i nemovitostí v celém Česku, především pak v Praze. Ředitelka datového výzkumu v Airbnb dříve uvedla, že Airbnb v Praze zaujímá pouze dvě procenta nemovitostí. Česká vláda naopak přišla s tvrzením, že kvůli Airbnb přijde město Praha o stovky milionů na odvedených daních ročně. Za loňský rok totiž Airbnb v celém Česku údajně vytvořilo příjmy ve výši 400 milionů eur.

airbnb2

Mapa rozmístění aktivních nabídek ve Visegradu (Polsko, Česko, Maďarsko, Slovensko) v roce 2017

Potenciální řešení je tak v nutnosti registrace všech nemovitostí u městských částí, regulace počtu nocí za rok, kdy lze místo pronajmout, rozumný systém pro výběr daní a také obecná kontrola nad trhem. To se ale samozřejmě nelíbí samotnému Airbnb, které na problémy s regulací města naráží například v Paříži, kde majitelé nemovitostí dostávají obrovské pokuty za nedodržení nových podmínek. Regulace ovšem aktuálně není možná, dokud tedy neprojde změnou přímo zákon.

Dalšími změnami projde také samotné vyhledávání nabídek na Airbnb. Miliardový startup totiž bude v rámci Evropy postupně od 18. října uvádět konečné ceny, tedy včetně daní, poplatků či případného úklidu, podobně jako jsou k tomu „nuceny“ platformy pro zprostředkování ubytování v hotelech.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym