Válka streamingových služeb zvedá cenu starých a kultovních sitcomů. Na Netflix místo Přátel míří Seinfeld

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

friends-top

Foto: HBO

Hlavní postavy z kultovního seriálu Přátelé

0Zobrazit komentáře

O zbrojení se nutně nemusí mluvit jen v souvislosti s vojenskými konflikty a navyšováním počtu zbraní nebo vojáků. Závody ve zbrojení totiž aktuálně pořádají také moderní streamingové služby, které nevyvolávají konflikty, ale snaží se ke svým filmům a seriálům přitáhnout co nejvíce diváků z celého světa. A vítězem těchto bojů se stávají zejména staré seriály.

Finálová epizoda kultovního sitcomu Seinfeld, který byl v mnoha ohledech průkopníkem svého žánru, se odvysílala 14. května 1998. To je před více než 21 lety. Poprvé se seriál na televizních obrazovkách objevil 5. července 1989, tedy takřka přesně před třemi dekádami. Přesto se ze Show Jerryho Seinfelda, jak se pořad jmenuje v Česku, stalo v roce 2019 horké zboží.

Za všechno může nástup streamingových služeb, které boří zavedené pořádky ve světě filmů a seriálů, divákům za pravidelný měsíční poplatek přináší neomezené sledování obsahu ze svých knihoven a aby je nalákaly, pochopitelně chtějí ty nejlepší a nejznámější tituly. Jako první vás jistě napadnou ty nejnovější filmy a velké kasovní trháky, ale to je pravda jen zčásti.

Největší souboj se totiž v posledních měsících sváděl o seriály, které zažily největší slávu zejména v 90. letech, ale svou nadčasovostí a zábavností na ně dnes stále koukají desítky milionů lidí všech generací. Řeč je vedle Seinfelda především o Přátelích a také o novějším Kanclu (The Office) se Stevem Carellem.

Stovky milionů za 30 let starý seriál

Přestože všichni mluví o tom, že Netflix a další streamingové služby lijí miliardy dolarů do produkce vlastního obsahu a originálních pořadů, kterými se chtějí odlišit od konkurence, čísla sledovanosti ukazují, že jen na to diváky neutáhnou. Podle agentury Nielsen byly v roce 2018 nejsledovanějšími seriály na Netflixu právě Kancl a Přátelé. V první desítce je pak doplnili ještě Chirurgové a Lovci duchů (Supernatural), kteří už také běží 15 let.

A právě o své klenoty ve sledovanosti Netflix přišel. Pro letošní rok ještě dokázal zaplatit 100 milionů dolarů, aby mohl pokračovat ve vysílání Přátel, ale ty od příštího roku definitivně přejdou na konkurenční službu HBO Max, kterou staví mediální skupina WarnerMedia. Aby toho nebylo málo, od roku 2021 pak Netflix ztratí i Kancl, ten si pro změnu exkluzivně stáhne pro svou streamingovou službu americká stanice NBC.

Když se tak na trhu objevila možnost získat jiný podobně kultovní seriál, na který stále dokola koukají miliony lidí, Netflix neváhal. Práva na Seinfelda sice drží až do roku 2021 konkurenční Hulu, nicméně jejich majitel, Sony Pictures Television, před časem vyhlásil, že očekává o práva na další roky velkou rvačku. Nyní se ukázalo, že ji vyhrál Netflix, který s ohledem na ztráty zmíněných významných titulů zkrátka „musel“.

Seinfeld se vysílal v premiérách necelých deset let, během kterých vyšlo celkem 180 epizod, a všechny je bude mít od roku 2021 exkluzivně Netflix, a to jak pro americké publikum, tak pro zbytek světa. Přestože ani Sony, ani Netflix nechtěli podrobnosti dohody komentovat, magazín Los Angeles Times předpokládá, že se jednalo o deal v řádu minimálně vyšších stovek milionů.

Poprvé ve 4K

Počty jsou to relativně jednoduché. Za zmíněný Kancl totiž NBC zaplatilo 500 milionů dolarů, WarnerMedia za Přátele zase 425 milionů dolarů, a to na pět let (stejně jako Netflix za Seinfelda), avšak šlo pouze o streamovací práva pro Spojené státy. Hulu přitom v roce 2015 zaplatilo za šestiletá práva na Seinfelda a jeho vysílání v Americe „jen“ zhruba 130 milionů dolarů. Ve zbytku světa ho vysílal Amazon a za necelé dva roky oba nahradí globálně Netflix.

simon-opekar-m1

Přečtěte si takéŠimon Opekar z TechoConu: Když nefunguje spolupráce v týmu, jsou designové kanceláře k ničemuŠimon Opekar z TechoConu: Když nefunguje spolupráce v týmu, jsou designové kanceláře k ničemu

„Seinfeld je televizní komedie, se kterou jsou veškeré televizní komedie srovnávány,“ uvedl obsahový šéf Netflixu Ted Sarandos, proč po seriálu sáhl, a prozradil, že vůbec poprvé bude Seinfeld dostupný ve 4K. Navíc tu může být i jiný důvod, proč Netflix mohl tento seriál chtít.

Již nějakou dobu na Netflixu běží například současná show Jerryho Seinfelda nazvaná Comedians in Cars Getting Coffee, kde si známý komik zve slavné osobnosti, vozí je v autech a chodí s nimi na kávu. Přestože podle zdrojů Los Angeles Times nebyly aktuální pořady, jichž má Seinfeld na platformě víc, rozhodujícím faktorem, Netflix nyní Seinfeldovým fanouškům bude moci nabídnout další dávku jejich oblíbeného hrdiny, který v seriálu Seinfeld ztvárnil sám sebe.

jerry-seinfeld2

Foto: Netflix

Jerry Seinfeld má na Netflixu několik pořadů

Přestože se Netflix snažil v poslední době ztrátu seriálů Přátelé a Kancl poněkud bagatelizovat, jeho tah na branku v případu Seinfeld a jeho získání potvrzuje, že to není jen tak. A to i přesto, že jen v roce 2018 poslal do tvorby vlastního obsahu závratných 12 miliard dolarů a letos to bude ještě o tři miliardy víc.

Bez obsahu od externích dodavatelů se zkrátka streamingová služba, která má po světě přes 150 milionů předplatitelů, ještě zdaleka neobejde. A to mnoho konkurentů na trh teprve dorazí. Vedle HBO Max či konkurence od NBC, která se bude jmenovat Peacock, se již 1. listopadu spustí Apple TV+ a brzy do hry vstoupí také očekávaná služba Disney+.

Jak navíc dnes informoval magazín The Hollywood Reporter, ani HBO Max, respektive jeho majitel WarnerMedia, se v rozjeté válce nechce nechat nijak zahanbit. Všechny dosavadní a zmíněné dohody totiž trumfl tou vůbec největší – více než miliardu dolarů má zaplatit za to, že bude mít na své streamingové platformě exkluzivně populární sitcom The Big Bang Theory, přičemž v rámci dohody získá také práva na vysílání seriálu na své kabelové televizi, a to až do roku 2028.

U streamingu by se nicméně mělo jednat pouze o americká práva, a tak například u nás by měly být příběhy čtyř vědců a jejich přátel dostupné i na jiných platformách. Aktuálně The Big Bang Theory vysílá Netflix i HBO Go a o příchodu HBO Max do dalších zemí mimo Spojené státy zatím nejsou známy bližší informace.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym