Wonder Woman 1984 má největší premiéru od počátku pandemie. Táhne do kin i online a chystá se třetí díl

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

wonder-woman

Foto: Vertical Ent.

Gal Gadot je hlavní hrdinkou filmu Wonder Woman 1984

0Zobrazit komentáře

Warner Bros., jedno z největších hollywoodských studií, začátkem prosince ohlásilo revoluční krok – všechny filmy pro příští rok půjdou zároveň na plátna i na streamovací službu HBO Max. Tím sice Warneři spustili vlnu kontroverze, nyní se ale zdá, že alespoň do konce pandemie by to mohlo fungovat. Wonder Woman 1984 totiž vydělala přes 85 milionů dolarů, nejvíce od letošního března.

V dubnu to byli Trollové: Světové turné, v srpnu Tenet a v září Mulan. Teď se pozornost zábavního průmyslu obrací na Wonder Woman 1984, která může ukázat alespoň blízkou budoucnost filmové distribuce. 25. prosince se totiž stala teprve třetím blockbusterem v kinech od počátku pandemie a v USA se navíc paralelně objevila na HBO Max.

Způsob distribuce, jaký byl na počátku roku naprosto nemyslitelný, je teď už tak trochu starou zprávou. Podle některých se dokonce definitivně blíží doba, kdy do kina nebudeme chodit pro zhlédnutí filmu co nejdříve, ale kvůli velkému plátnu. Studio Universal a globální řetězec kin AMC navíc před pár měsíci uzavřeli smlouvu, podle níž se menší filmy studia i mimo pandemii mohou objevit na internetu pouhé tři týdny po premiéře v kinech.

wander-bros-wonder-woman-1984-gal-gadot-movie-poster

Foto: Vertical Ent.

Wonder Woman 1984 je momentálně jediný blockbuster s premiérou stanovenou ještě letos

Disneyho Mulan se pak stal prvním blockbusterem, který bylo možné na plátnech i na streamovací službě zhlédnout v ten samý den. V kinech vydělal při 200milionovém rozpočtu jen 67 milionů dolarů, pro studio ale úspěch na Disney+ znamenal novou cestu. Nedávno představilo plán na následujících několik let, kdy chce na internet poslat desítky filmů a seriálů ze světů Star Wars, Marvelu a Pixaru.

Korporace WarnerMedia, pod níž studio Warner Bros. a HBO Max spadají, se rozhodla pro trochu jinou cestu. Svou streamovací službu chce výrazně rozšiřovat, ale ne nutně skrze menší důraz na klasickou distribuci na plátnech. Rozhodla se proto pro paralelní uvádění všech svých filmů tam i tam.

První příklad takového přístupu, Wonder Woman 1984, naznačuje, že by to mohlo fungovat. Ve Spojených státech, kde lidé mohli očekávaný snímek zhlédnout na plátnech nebo doma na obrazovce, za premiérový víkend z 2 100 kin vydělal 16,7 milionu dolarů. Na taková čísla příjmy z kin dosahovaly naposledy v prvních dvou měsících letošního roku. Ve zbytku světa v čele s Čínou se hodnota prodaných lístků dostala na 68 milionů, což je také skvělý výsledek. Celkově se blockbuster objevil na více než 40 trzích současně. 

První Wonder Woman za stejnou dobu před třemi lety vydělala 103 milionů dolarů jen v Americe. Vedle toho působí aktuální čísla poněkud směšně, vzhledem k pandemické situaci ale dalece překonala očekávání. Tenet, který vycházel za podobných okolností kolem amerického státního svátku, za první víkend dosáhl jen na 9,3 milionu dolarů. Už tato částka se přitom považovala za poměrně optimistickou.

U Wonder Woman navíc přibyl aspekt možnosti zůstat v pohodlí a bezpečí domova a film zhlédnout stejně, za poměrově nižší cenu v rámci předplatného HBO Max. Velkého zájmu se titul dočkal také zde. „Wonder Woman 1984 pokořila rekordy a překonala naše očekávání vycházející z počtu předplatitelů za prvních 24 hodin. Zájem, který sledujeme, pak naznačuje, že to bude nejspíš pokračovat i dlouho po premiérovém víkendu,“ řekl Andy Forssell z WarnerMedia.

cestujlevne-boxed2

Přečtěte si takéJak se z hledání letenek stal slušný byznys. Příběh populárního webu Cestujlevně.com, který čeká, až se zase začne cestovatJak se z hledání letenek stal slušný byznys. Příběh populárního webu Cestujlevně.com, který čeká, až se zase začne cestovat

V tomto kontextu se o uplynulém víkendu začalo dokonce mluvit jako o průlomovém momentu celého filmového průmyslu. Na streamovacích službách se bez dodatečných poplatků objevily spolu s Duší od Disneyho rovnou dva blockbustery a přinejmenším v jednom případě to neznamenalo, že by se diváci vykašlali na kina nebo snímek raději stáhli z pirátských webů.

Ačkoliv Wonder Woman 1984 i Duše představují nejstahovanější soubory na populárních warezových stránkách, studia to – zdá se – přijala jako novou realitu a platící zákazníky se snaží získávat kvalitní nabídkou, pohodlností a lepší diváckou zkušeností. Warner Bros. tedy rovnou ohlásilo plány na třetí film s dámskou superhrdinkou. Vedle Gal Gadot v hlavní roli se v něm vrátí také Patty Jenkinsová v pozici režisérky. 

wonder-woman2

Foto: Vertical Ent.

Gal Gadot a Kristen Wiig ve filmu Wonder Woman 1984

Podle některých lidí z průmyslu přesto model, s nímž Warner Bros. a HBO Max přišli, není dlouhodobě udržitelný. Na jedné straně jsou zde frustrovaní tvůrci, kteří se o jeho ohlášení dověděli spolu s veřejností. I kdyby na něj ale přistoupili, stále zde jsou svazy pro různé filmařské profese a kinaře, kteří by na něm mimo pandemickou situaci dost možná tratili. Ostatně stejně jako celý filmový svět, stále bez konkurence pro miliardové příjmy z kin.

Ještě důležitější než normálně bude nyní sledovat, jak se Wonder Woman 1984 povede v následujících týdnech. Ukáže se, zda je schopen obhájit zvolený distribuční model WarnerMedia. Ke konci ledna má totiž film po měsíci zmizet z HBO Max a oficiálně ho tak půjde zhlédnout pouze na plátně. Pokud nastanou uvolnění, na počátku příštího roku by se pak mohl snímek konečně vydat i do Česka.