Zase nic. Start rakety SLS k Měsíci je opět odložený, na vině jsou úniky paliva z nádrže

Jedná se už o osmnácté odložení startu programu Artemis a rakety Space Launch System. Ten má vrátit Američany na povrch Měsíce.

Jiří SvobodaJiří Svoboda

sls

Foto: NASA

Raketa Space Launch System

Další pokus o start, další zklamání pro vesmírné nadšence. Ani sobotní termín vzletu rakety Space Launch System nakonec nebude tím, kdy se více než stometrový kolos skutečně poprvé odlepí od země. Stejně jako při pondělním pokusu za to můžou technické závady. Start NASA odvolala jen tři hodiny před plánovaným termínem.

„Mise Artemis 1 na Měsíc byla odložena. Týmy se pokoušely vyřešit problém související s netěsností při přenášení paliva do rakety, ale nepodařilo se jim to,“ napsala NASA na Twitter. V čase vzniku tohoto článku nebyly známy další podrobnosti ani další termín, kdy by ke startu mohlo dojít.

V pondělí zastavila NASA odpočet jen čtyřicet minut před startem. Raketa se potýkala s problémy s počasím a posléze i s úniky paliva. Tím nejzávažnějším, který nakonec cestu definitivně odložil, byla závada na jednom z motorů. Během ochlazování těsně před startem totiž jeho teplota neklesla tak, jak bylo potřeba.

Celkově se tak jedná už o nejméně osmnácté odložení startu. Původně měla raketa Space Launch System vyletět už před více než šesti lety a z různých důvodů se termín postupně posouval. Kritici projektu poukazují na astronomické výrobní i provozní náklady rakety.

Cílem prvního bezposádkového letu rakety SLS, respektive letu lodi Orion, kterou do vesmíru vynese, je obkroužit Měsíc a nastínit postup, který by měla za dva roky absolvovat i s lidskou posádkou na palubě. Jedná se zároveň o první misi programu Artemis, jehož hlavním cílem je návrat člověka na povrch Měsíce.

Načítám formulář...