Budoucnost venture kapitálu v Evropě, investice do esportu i prodej firem. V Praze promluví Credo, Espira nebo RSJ

Loňský ročník pražské akce 0100 Conferences

0Zobrazit komentáře

V posledních třech letech podle průzkumu Evropské investiční banky finačně strádala až pětina menších firem kvůli nedostatku financování, což jim dokázalo mnohdy buď zpomalit růst, nebo je rovnou odrovnat v boji proti konkurenci. Kapitálu, především pak toho, který plyne od investorů v Evropě, ale i jinde ve světě, je přitom v poslední době přehršel a nejtěžší rozhodnutí správců fondů spočívá v tom, komu peníze svěřit.

Už dávno se totiž neinvestuje do mnohdy bláznivých nápadů, ale především do talentovaných lidí. Jak tvrdí například šéf známého pražského akcelerátoru StartupYard, Cedric Maloux: „Investujeme do lidí, protože nápad se může změnit vždy, jejich zapálení a charakter nikoliv.“ Na této vlně se ponese i konference 0100 Conferences, která proběhne už 16. října v Praze.

Ta propojí známé investory, angely a správce velkých investičních fondů jak s dalšími jednotlivci, kteří hledají správné místo na investici svého kapitálu, tak také zakladatele startupů a zavedených firem. Celkově se na konferenci, jíž je CzechCrunch hlavním mediálním partnerem, objeví řečníci, kteří dohromady spravují kapitál v hodnotě více než 850 miliard eur, respektive 22 bilionů korun.

0100web

To je téměř patnáctinásobek očekávaných příjmů Ministerstva financí ČR za celý letošní rok. Peněz je na trhu opravdu hodně, zajímavých nápadů a lidí už ale tolik není, a trpí tím nejen evropský trh, ale i ten západní, kde investoři často vstupují do firem s vysokou mírou rizika a berou to jako sázku na možný pozitivní vývoj v budoucnu, aniž by brali v potaz ekonomické ukazatele. Jen proto, že se nyní ekonomice skvěle daří a další investice se jim zhodnocují.

I na tyto problémy se chce akce 0100 Conferences zaměřit a ukázat, že by měli lidé s penězi převzít jistou zodpovědnost a investovat rozumně. Vedle tohoto tématu se zaměří řečníci například i na prodej firem, což je obvykle pozitivní zpráva nejen pro původní zakladatele a kohokoliv, kdo v nich má podíl, ale samozřejmě také pro investory, jelikož po mnoha letech zhodnotí svou vstupní investici.

stranger-things-s03_1

Přečtěte si takéPopulární seriál Stranger Things dostane čtvrtou řadu. Netflix diváky zavede mimo městečko HawkinsPopulární seriál Stranger Things dostane čtvrtou řadu. Netflix diváky zavede mimo městečko Hawkins

Prodej firmy ale není jednoduchý proces, a proto konference 0100 představí speciální panel diskuze mezi zakladateli firem a jejich investory, kde se všichni podělí o své zkušenosti a problémy, které za roky nastřádali. Na panelu se objeví například zakladatel startupu Shipvio André Dravecký, šéf a spoluzakladatel Sharry Europe Josef Šachta, Václav Pavlečka z investičního fondu Air Ventures nebo Boris Hardi z Capmatcheru.

Ještě předtím se ale bude mluvit o budoucnosti investic v regionu střední a východní Evropy, tedy i v České republice, kde se naopak představí jeden z investorů pražského fondu Credo Ventures Guillaume Fournier, stejně jako Rumen Iliev z LAUNCHub Ventures či Henri Tilloy z Partech Partners, což je jeden z deseti největších VC fondů na světě.

0100conf

Ve druhém streamu naopak promluví například zástupci z fondů RSJ (Martin Hudeček) nebo EIF (Ewa Abel). Vedle nich se v samostatné keynote představí Tomáš Korauš z ČSOB, která je jedním z hlavních partnerů konference. Mluvit bude o jejich produktu Match’it, který spojuje perspektivní společnosti s privátními investory.

Společné investice i rostoucí segment gamingu

Na téma takzvaných co-investic, ve kterých se spojuje několik solo investorů nebo investičních fondů najednou, promluví hlavní hvězda konference David Jeffrey, který působí jako partner a vedoucí evropské divize v investiční společnosti StepStone, jež je jednou z nejrespektovanějších na světě. Téma otevře v panelové diskuzi se zakládajícím partnerem Yielco Investments Uwe Fleischhauerem.

Zajímavý bude i vhled do takzvaných gamingových investic, kam bezesporu patří dnes již miliardový fenomén esport, kde se točí velké peníze. Na téma herních investic na konferenci promluví partner v Day One Capital Csaba Kakosy, stojící za investicí do Statzup, nebo Guillaume Lautour z herního investičního fondu Level-Up.

regiojet-radim-jancura

Přečtěte si takéRegioJet za první pololetí vydělal stejně peněz jako za celý loňský rok. Letos chce překročit 200 milionů korunRegioJet za první pololetí vydělal stejně peněz jako za celý loňský rok. Letos chce překročit 200 milionů korun

Program počítá také s jedním workshopem, konkrétně od konzultační firmy Stanton Chase, který povede finanční ředitelka Stanton Chase Cathy Logue.

Do 4. října lze na konferenci koupit vstupenky za cenu 650 eur, v přepočtu tedy 16 700 korun. Po tomto datu už jsou k dispozici pouze běžné vstupenky, které se cenově pohybují na hranici 1 000 eur, respektive necelých 26 tisíc korun. K dispozici je již pouze několik desítek míst.