Abra v čele s Jaroslavem Řasou kupuje za stamiliony české specialisty na dodavatelské řetězce

Jaroslav Řasa do své softwarové skupiny Abra loni pustil velkého investora a teď s ním kupuje další firmy, aby mohl růst po Evropě.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

hp

Foto: Abra Holding

Monika Vondráková a Jaroslav Řasa z Abra Holding

0Zobrazit komentáře

Jaroslav Řasa sice spolu s dalšími akcionáři loni prodal většinu ve své technologické skupině Abra německému investičnímu fondu, ale nadále stojí v jejím čele a stará se o rozvoj byznysu. Ten má teď nakopnout další akvizice, která přinese expertizu v řízení dodavatelských řetězců. Řádově za stovky milionů korun kupuje Abra většinový podíl v české společnosti Logio, kterou založila pětice spolumajitelů v roce 2004 a velkým firmám jako Škoda Auto, Plzeňský Prazdroj, Rohlík nebo Albert pomáhá odstraňovat neefektivity v dodavatelských řetězcích.

Česko-německá investiční skupina Abra Holding se zaměřuje na investice v oblasti technologií a propojování softwarových firem ve střední Evropě. Nyní v tomto ohledu opět posiluje nákupem 75procentního podílu ve společnosti Logio, za níž stojí Marek Šucha, David Svatoš, Tomáš Formánek, Martin Kment a Jan Jirovec. Oficiální cenu transakce ani jedna ze stran nechtěla prozradit, ale podle odhadů CzechCrunche se jedná o obchod v řádech stamilionů korun. Předloni Logio utržilo 264 milionů korun při čistém zisku 4,4 milionu.

„Máme společný pohled na budoucnost, což je pro nás při výběru partnerů zásadní. Navíc produkty a služby Logia dále organicky rozvíjejí portfolio naší skupiny,“ říká Jaroslav Řasa, CEO a spolumajitel Abra Holdingu, který firmu založil počátkem 90. let a specializuje se na podnikové informační systémy. „Pro Logio přináší spojení nové možnosti a příležitosti při získávání zákazníků,“ dodává Řasa s tím, že společně chtějí expandovat na západoevropské trhy. Čtvrtinový podíl zůstává původním zakladatelům firmy a řídit ji dál bude stávající management.

„V první fázi se zaměříme na vylepšení produktu tak, aby odpovídal potřebám německy mluvících zemí, následně budeme expandovat i do jiných států Evropy. Počítáme, že již ve střednědobém horizontu budeme generovat přes 50 procent našeho byznysu z jiných zemí, než je Česká republika,“ představuje plány Marek Šucha, CEO a spolumajitel Logia, jehož know-how tkví v hledání efektivity v řízení retailu nebo plánování výroby.

Vedle Logia se pětice zakladatelů pustila také do investic a během let vložila prostřednictvím vehiklu Patero peníze do startupů Stories, Yieldigo, Shipvio, Inventoro či Wereldo. Samotné Logio vzniklo spojením dvou konzultačních firem, jež se zaměřovaly na logistické technologie a software pro plánování a řízení toků v rámci dodavatelských řetězců. V roce 2009 firma rozšířila své portfolio o expertizu procesní optimalizace a problematiku dozoru implementace informačních systémů a dnes má přes 150 lidí.

hp

Přečtěte si takéDržím hotovost na investice, věřím švýcarskému franku, ne koruněDržím hotovost na investice, věřím franku, ne koruně. Abra má na nákupy miliardy, říká Jaroslav Řasa

Expanze na západní trhy v Evropě je pro Abru velké téma. Právě proto Jaroslav Řasa do firmy loni pustil německou investiční skupinu Elvaston, která za osmdesátiprocentní podíl zaplatila podle odhadu CzechCrunche vysoké stovky milionů korun. Sám Řasa si nicméně vedle podílu ponechal i řídicí roli a soustředí se na expanzi byznysu po Evropě. „Založili jsme Abra Holding, ze kterého řídíme naše veškeré investiční aktivity. Nejprve musíme zesílit, k tomu vyhledáváme další vhodné firmy. Na nákupy správných společností máme řádově miliardy korun,“ říkal na začátku roku ve velkém rozhovoru.

Díky finančnímu zázemí německé skupiny Elvaston Capital už Abra provedla první akvizici koncem loňského roku, kdy získala specialisty na podnikové programy zaměřené na reporting nebo plánování z firmy Inekon Systems. Ještě před oficiálním příchodem nových investorů ovládla také softwarové studio Flores. „Zhruba do roka chci, abychom v obratu byli na miliardě, což znamená nárůst až o sto procent. Primárně půjdeme cestou akvizic, zájem vnímám velký, s řadou firem už jednáme,“ naznačoval v lednu Řasa.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym