Amazon bude znovu propouštět. K předchozím 18 tisícům zruší dalších devět tisíc míst

Internetový gigant předchozí vlnu velkého propouštění oznámil v lednu. Teď se jeho oddělení propočítalo k dalším potřebným škrtům.

Iva BrejlováIva Brejlová

Online kolos Amazon je pod drobnohledem

0Zobrazit komentáře

Zpráva je to poměrně krátká, jednoznačná – a bez velkých emocí. Šéf Amazonu Andy Jassy v dnešním sdělení zaměstnancům řekl, že firma zruší devět tisíc pracovních pozic. Hlavním principem letošního ročního plánování je podle něj zeštíhlet. Naposledy, když vedení počítalo, jak moc je to možné v různých týmech, psal se leden a dopočítalo se k osmnácti tisícům míst. Teď, na konci března, přidává dalších devět tisíc – i proto, že prý dříve ne všechny týmy se svými analýzami byly hotovy.

Amazon má po celém světě přes 1,5 milionu zaměstnanců. V Česku pak zaměstnává tři tisíce stálých pracovníků v distribučním centru v Dobrovízi u Prahy, přičemž v korporátních kancelářích v centru hlavního města má dalších více než tisíc specializovaných lidí. Propouštění se přitom dotýká i zdejšího trhu, konkrétně specialistů: už dříve CzechCrunch informoval o tom, že Amazon tady hodlá seškrtat několik desítek pracovníků.

Nové kolo snižování počtu zaměstnanců se bude týkat zejména cloudových služeb, reklamních aktivit a streamovací platformy Twitch, uvádí ve sdělení Jassy. Už dřívější oznámení pak trhy překvapilo – s propouštěním počítaly, ale původně se předpokládalo, že Amazon rozdá kolem deseti tisíc výpovědí.

Amazon se nicméně krokem přidává k dalším internetovým a technologickým společnostem, které si během pandemie významně přilepšily a ve velkém nabíraly zaměstnance. Jenže s jejím ústupem je nedokážou uživit, a tak místa zase rychle – a mnohdy v několika kolech – škrtají.

Stejný krok minulý týden oznámila společnost Meta Marka Zuckerberga, která se rozhodla nechat jít deset tisíc zaměstnanců a uzavřít přibližně pět tisíc otevřených pracovních pozic. Tato zpráva navíc přišla přibližně pět měsíců poté, co Meta představila vůbec největší propouštění ve své historii – o práci tehdy přišlo jedenáct tisíc lidí.

Podle portálu Layoffs.fyi, který monitoruje propouštění, od začátku loňského roku snížil technologický sektor stavy o více než 280 tisíc zaměstnanců, z toho zhruba 40 procent letos. Propuštění deseti procent pracovníků oznámila i firma Salesforce, americký cloudový gigant, pod který spadá mimo jiné pracovní nástroj Slack. To by odpovídalo zhruba sedmi tisícům lidí. Podobné kroky se dějí v Alphabetu, Spotify nebo Microsoftu.