Česko dobré, USA lepší. Volkswagen pozastavuje plány na vybudování obří evropské továrny na baterie

Důvodem jsou státní pobídky, díky kterým by mohl koncern na postavení továrny v USA získat miliardy. Prozatím se proto rozhodl vyčkávat.

Volkswagen pozastavuje úmysl postavit v Evropě hypoermoderní továrnu na baterie

0Zobrazit komentáře

Projekt, který mohl změnit budoucnost českého automobilového průmyslu. I tak někteří experti nahlíželi na úmysl koncernu Volkswagen vybudovat ve východní Evropě, a možná právě u nás, obrovský závod na výrobu baterií za 120 miliard korun. Ve hře byla lokalita nedaleko Plzně a česká vláda měla velký zájem na tom, aby si Volkswagen vybral právě ji. Jenže nyní jisté, zda se místo Evropy nezačne více soustředit na USA. Spojené státy totiž nabízejí koncernu štědré pobídky, aby továrnu na baterie zbudoval právě u nich. Koncern proto nyní čeká, jak na situaci zareaguje Evropská unie. Podle zástupců vedení Škoda Auto by však Volkswagen kvůli Spojeným státům neměl své původní plány měnit.

O rozhodnutí pozastavit plány na vybudování továrny ve východní Evropě a zaměřit se na Spojené státy informoval deník Financial Times s odkazem na zdroj obeznámený s rozhodováním automobilky. Tu do USA láká štědrost dotačního balíčku prezidenta Bidena ve výši 369 miliard dolarů, který je určen na rozvoj zelených technologií.

Z tohoto koláče si mohou odkrojit i společnosti z Evropy, přičemž Volkswagen by na realizaci své zámořské továrny na baterie mohl získat přibližně devět až deset miliard eur, tedy až zhruba 235 miliard korun. A to je dostatečně silný důvod, proč změnit původní plány.

„Plány v Severní Americe postupovaly rychleji, než se očekávalo. A předběhly rozhodování v Evropě,“ řekl zdroj Financial Times. Neznamená to však, že by se Volkswagen svého úmyslu vybudovat továrnu v Evropě úplně vzdal. Má nyní v úmyslu vyčkat, jak dopadnou jednání představitelů Evropské unie v rámci takzvaného Green Dealu, aby měl pro rozhodnutí správné rámcové podmínky. Volkswagen i další výrobci baterií požadují větší podporu podobných projektu ze strany EU, ale i členských zemí, Českou republiku nevyjímaje.

Ta je přitom v tomto projektu mimořádně zainteresovaná. Vedle jiných lokalit – například v Polsku – si totiž Volkswagen pro možnou realizaci své továrny vyhlédl také letiště v Líních u Plzně. Výstavbu takové továrny v Česku experti označovali za klíčovou pro budoucnost českého automobilového průmyslu.

„Investice by přinesla několik tisíc pracovních míst, umožnila by nám získat cenné know-how v oblasti, která bude klíčová pro další rozvoj automobilového průmyslu, a v neposlední řadě by přinesla zlevnění a zrychlení dodávek baterií pro naše automobilky,“ řekl již dříve pro CzechCrunch Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Jazýček vah při rozhodování, kde nakonec hypermoderní továrnu postavit, mohl ve prospěch České republiky vychýlit také Thomas Schäfer, muž, který od minulého roku stojí v čele značky Volkswagen. Předtím Schäfer zastával funkci ředitele Škoda Auto a umístění továrny Volkswagenu v Česku velmi podporoval.

A právě dle vyjádření zástupců Škoda Auto projekty evropské a americké gigafactory Volkswagenu vzájemně nesouvisí a neovlivní se. „O plánu Volkswagenu na projekt továrny na výrobu baterií ve Spojených státech jsme byli dopředu informováni. Dnes ráno jsem se telefonicky spojil s Martinem Jahnem z vedení Škoda Auto, který mi potvrdil, že rozhodnutí o gigafactory v USA nemá vliv na obdobný projekt v Evropě,“ uvedl na Twitteru ministr průmyslu Jozef Síkela.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym