Čeští investoři z Rockaway Blockchain Fundu sází desítky milionů na startup, který oceňuje NFT

Viktor Fischer a spol. investují do dalšího projektu, která má pomoci vylepšit svět zvaný web3 a pomoci s naceněním fenoménu NFT.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

fischer-rbf

Foto: Rockaway

Viktor Fischer, šéf Rockaway Blockchain Fundu

0Zobrazit komentáře

Nálada v kryptosvětě sice může být kvůli mnoha krachujícím projektům a klesající ceně bitcoinu a spol. pochmurná, ale tuzemské investory z Rockaway Blockchain Fundu to nezastavuje v dalších investicích. Jeden z nejvýraznějších evropských investičních vehiklů naposledy vsadil na startup DeepNFTValue, který používá strojové učení k oceňování nezaměnitelných tokenů zvaných NFT. Rockaway Blockchain Fund vedl investiční kolo ve výši čtyř milionů dolarů (necelých 100 milionů korun).

Spolu s tuzemským investičním fondem, který v zázemí skupiny Rockaway Jakuba Havrlanta vybudoval Viktor Fischer a dnes má již pod sebou tým čítající několik desítek kolegů, do projektu DeepNFTValue vložili peníze také 1Confirmation či Cygni Capital. Cílem projektu, za nímž stojí výzkumník v oblasti hlubokého učení Nikolaj Jakovenko, je vybudovat platformu, která určí cenu různých NFT z těch nejcennějších a nejlikvidnějších kolekcí, a to na základě atributů, transakcí a historie vlastnictví.

Celý projekt začal s naceňováním série CryptoPunks, která patří k vůbec nejznámějším NFT dílům. Pod zkratkou NFT se skrývá termín non-fungible token, tedy nezaměnitelný token, který má díky zápisu na blockchainu jediného a unikátního vlastníka, a to i když jde třeba o digitální obrázek. Proto se cena některých takových obrázků pohybuje v závratných výšinách, byť je jejich hodnota hodně volatilní a většina vytvořených NFT nemá hodnotu vůbec žádnou. Do budoucna ale nemusí jít zdaleka jen o obyčejné obrázky.

Startup DeepNFTValue se chce soustředit na ty nejvýznamnější kolekce, kde se ceny pohybují klidně ve stovkách milionů korun. U CryptoPunks aktuálně publikuje denní aktualizace odhadů cen jednotlivých pixelovatých obličejů a chce tím na stále velmi mladý a rozvíjející se trh přinést větší transparentnost. Postupně přidává také další kolekce včetně sérií Bored Ape Yacht Club, CloneX, Azuki či ArtBlocks a část získaných prostředků utratí za výpočetní výkon, který je potřeba k trénování jeho modelů strojového učení s metodami hlubokého učení.

„Pomocí souboru neuronových sítí specifických pro daný účel poskytuje DeepNFTValue škálovatelné odhady ocenění hodnoty NFT v odborné kvalitě. Nik a jeho tým přinášejí na trh řešení, které je mnohem lepší než cokoli jiného, co se dnes používá, což umožní využití NFT v DeFi (decentralizované finance) s výrazně lepší kapitálovou efektivitou,“ komentuje nejnovější investici Rockaway Blockchain Fundu jeho investiční šéf Dušan Kovačič. S kolegy věří, že se DeepNFTValue může stát standardem pro oceňování NFT.

deepnftvalue

Foto: CzechCrunch

Projekt DeepNFTValue vypočítává cenu jednotlivých NFT

Zakladatel projektu Nikolaj Jakovenko má za sebou štace ve společnostech jako Google, Twitter či Nvidia, kde se soustředil právě na výzkum a vývoj v oblasti strojového učení. Teď své znalosti poprvé uplatňuje ve světě zvaném web3, který má představovat novou, decentralizovanou podobu internetu. A do ní ve velkém investuje Rockaway Blockchain Fund, který má své peníze vložené do více než dvaceti dalších kryptofondů a třiceti projektů včetně Solany, Etherea či Cosmos.

Naposledy se Viktoru Fischerovi a Jakubovi Havrlantovi z Rockaway podařilo dostat také do elitní společnosti, když vložili 25 milionů dolarů (tehdy zhruba 575 milionů korun) do nejnovějšího kryptofondu slavné investiční společnosti Andreessen Horowitz. Velký úspěch Rockaway Blockchain Fund slavil také se svou investicí v projektu Terra, u něhož si dokázal včas vyhodnotit rizika, před jeho krachem vystoupil a zhodnotil investici o více než 18 tisíc procent.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym