Komerční banka šlape do udržitelného byznysu. Za desítky milionů kupuje českou poradenskou firmu

Díky akvizici společnosti Enviros se chce stát Komerční banka lídrem v oblasti energetiky a ESG, nabízet bude poradenství i financování.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

komercni-banka-stodulky5

Foto: KB

Centrála Komerční banky v pražských Stodůlkách

0Zobrazit komentáře

Komerční banka opět vyrazila na nákupy. Tentokrát se však nepouští do finančně-technologického startupu, jak u ní je v poslední době zvykem, ale do oblasti energetického poradenství. Jedna z největších tuzemských bank oznámila, že koupila stoprocentní podíl v české společnosti Enviros, která má posílit její know-how právě v poradenství a také financování projektů zaměřených na energetiku a udržitelnost. Podle informací CzechCrunche jde o transakci v řádech desítek milionů korun.

„V Komerční bance si již dlouhou dobu uvědomujeme, že udržitelný a odpovědný způsob podnikání je důležitý nejen pro nás, ale stává se podstatnou hodnotou i pro naše klienty. Začleněním společnosti Enviros do Skupiny KB se staneme jednoznačným poradenským lídrem v oblasti energetiky a ESG a jedinou bankou, jež bude schopna poskytnout klientům kompletní škálu služeb od poradenství až po udržitelné financování,“ uvedl k akvizici David Formánek, člen představenstva Komerční banky.

Nákup probíhá přes vehikl KB Smart Solutions, přes nějž Komerční banka investuje do startupů. Naposledy vložila další peníze do tuzemského projektu Lemonero, který pomáhá financovat e-shopy, a v portfoliu má také další startupy jako Roger, platformu Upvest pro crowdfunding developerských projektů či projekt Finbricks, který propojuje platební brány, e-commerce firmy i další startupy. Právě pod hlavičkou KB Smart Solutions vznikla také společnost KB Advisory, která poskytuje poradenství pro financování a technickou přípravu udržitelných projektů.

Další rozvoj KB Advisory, které zajišťuje také komplexní poradenství v oblasti ESG, nyní podpoří nákup společnosti Enviros, jež patří mezi přední tuzemské hráče mezi poradenskými firmami zabývajícími se energetikou a environmentálním poradenstvím. Řeší také financování energeticky úsporných projektů a projektů obnovitelných zdrojů pro řadu velkých firem na středoevropském trhu. To všechno jsou oblasti, které zajímají také Komerční banku.

„KB Advisory a Enviros již realizovaly řadu společných projektů. Díky propojení obou firem budeme efektivnější a schopni realizovat více projektů pro naše klienty. Cílíme také na užší propojení poradenských služeb a financování například v oblasti energetických úspor nebo certifikace budov,“ doplňuje Jan Hanuš, ředitel KB Advisory. Majitel a jednatel společnosti Enviros Jaroslav Vích doplňuje, že jeho firma strategického partnera hledala, a to jak z pohledu finanční stability, tak i dalšího rozvoje.

„Již nějakou dobu jsme se poohlíželi po strategickém partnerovi, který by nám poskytl nejenom finanční stabilitu a pomohl nám udržet naše skvělé odborníky a také získat nové posily, ale především který nám pomůže v růstu našeho podnikání a posílení pozice na trhu v oblasti energetického poradenství a poradenství v oblasti udržitelnosti a ochrany životního prostředí a financování zelených investic,“ uvedl Jaroslav Vích.

Načítám formulář...

Diskuze (0)

Novinka

Anonym