Křetínský s Tkáčem navyšují podíl v nizozemské poště. V PostNL mají přes 30 procent

Akcie firmy se nenachází v optimální pozici. Středeční obchodování uzavřely na ceně 1,8 eura – jsou tak o 53 procent níže než na začátku roku.

Filip HouskaFilip Houska

kretinsky-tkac

Foto: EPH/J&T/CzechCrunch

Česko-slovenský investiční tandem Daniel Křetínský a Patrik Tkáč

Ostřílení investoři Daniel Křetínský a Patrik Tkáč se už před rokem stali největšími akcionáři v nizozemské poštovní společnosti PostNL – a teď svou pozici upevňují. Prostřednictvím investičního vehiklu Vesa Equity Investment, který jejich peníze spravuje, navýšili podíl a vlastní již přes 30 procent akcií firmy.

Podíl Vesy se ve společnosti PostNL zvyšuje postupně. Zatímco loni v srpnu to bylo 10 procent, letos v lednu vlastnila už 25 procent. Nyní přichází navýšení o dalších 6,4 procenta, dohromady tak má podíl aktuální hodnotu okolo 275 milionů eur, přibližně 6,7 miliardy korun.

Akcie nizozemské poštovní firmy se ovšem nenachází v optimální pozici. Středeční obchodování na burze v Amsterdamu uzavřely na ceně 1,8 eura – jsou tak o zhruba 53 procent níže než na začátku roku, a to primárně kvůli znatelně horšímu hospodaření společnosti. Důvodem je růst nákladů a mimo jiné ochlazení e-commerce.

Jak uvádí server E15, právě problémy na trhu se odráží i na čistém zisku PostNL, který se v prvních měsících letošního roku meziročně propadl o 75 procent. Jedná se ale o očekávatelný propad, na který management společnosti upozorňoval v souvislosti s letošním nedosažením dříve stanovených finančních cílů.

Zpráva o posílení vlivu ze strany Čecha Daniela Křetínského a Slováka Patrika Tkáče přichází měsíc poté, co investiční duo začalo likvidovat své pozice v americkém prodejci tenisek Foot Locker, kde už prodalo akcie za více než miliardu korun. Na druhou stranu drží čím dál větší podíl například v britské poště Royal Mail, kde chce teď získat až čtvrtinu, to ovšem prošetřuje britská vláda.

Vesa mimo jiné vlastní větší podíly v několika francouzských firmách, konkrétně supermarketech Casino Guichard, mediální společnosti TF1 a také prodejci elektroniky FNAC Darty. V portfoliu fondu jsou i akcie známých britských supermarketů Sainsbury’s.

Aktualizováno (24. 11., 16.45): Vesa Equity Investment v tiskové zprávě později upřesnila, že přímo drží 29,9 procenta akcií nizozemské firmy PostNL. Zbylých 1,5 procenta má fond nepřímo prostřednictvím derivátové transakce (bez hlasovacích práv).