Musk jako vzor? Dokáže být pomstychtivý a malicherný, u nastupující generace přesto nahradil Jobse či Gatese

Luboš KrečLuboš Kreč

elon-and-the-musks-newsletter-boxed

Ilustrace: Richard Cortes/CzechCrunch

Nový newsletter o světě Elona Muska

0Zobrazit komentáře

Každá mince má dvě strany. Kde je rub, tam je i líc… Ano, ano, jsou to klišé. Jenže přesně vystihují známou pravdu o mimořádných osobnostech, které bývají naráz jak inspirativní, tak arogantní, necitlivé, psychopatické, prostě mimořádně náročné. A to platí i o Elonu Muskovi. Nejen o tom se dočtete ve třetím pokračování newsletteru Elon & The Musks, nechybí v něm ale ani dogecoin, hacknuté Tesly nebo úspěšný Ford.

Newsletter rozesíláme v pondělí a víte proč? Protože v pondělí se Musk narodil. K odběru se můžete přihlásit tady.

***

Elon & The Musks #3

Kenan Saleh je mladý, úspěšný podnikatel. Startupista tělem i duší. Ještě mu nebylo třicet a už má za sebou vydařený byznysový exit – svou malou firmu Halo Cars, která prodávala online reklamu na taxících, prodal v roce 2019 dopravní službě Lyft. Magazín Wired se ho nyní zeptal, kdo je jeho vzorem. Momentálně Elon Musk, odpověděl Saleh s tím, že v minulosti vzhlížel i k Marku Zuckerbergovi, ale po sérii skandálů Facebooku se od něj odvrátil.

A Saleh nebyl sám. Slavný technologický časopis oslovil se stejným dotazem několik startupistů ve věku 15 až 30 let a jméno zakladatele Tesly a SpaceX zaznívalo zdaleka nejčastěji. Zhruba podobně často, jako před deseti lety padalo jméno Steva Jobse a ještě předtím Billa Gatese. Jenže ti už jsou asi pro dnešní nastupující generaci moc vzdálení. A Zuckerberg nebo Jeff Bezos nemají to pravé charisma. Nebo dost marketingového umu.

Něco na tom Muskovi zkrátka bude. Jenže vždycky je dobré mít na paměti, že každý rub má i ten líc. A zpráv o tom, že Elon Musk dokáže být nejen inspirativním, ale také zatraceně protivným člověkem, je víc než dost. Co protivným, klidně se dá říct nebezpečným a pomstychtivým. Až dětinsky pomstychtivým.

Dobře to dokumentuje zjištění deníku The Wall Street Journal. Podle něj Musk nařídil svým lidem, aby se spojili s právní kanceláří Cooley, která zastupuje jeho firmy v řadě sporů, a vymínili si, že je třeba propustit jednoho právníka, který do věhlasné agentury nastoupil. Proč? Protože v minulosti Muskovi zkřížil plány.

Onen muž donedávna pracoval pro americkou Komisi pro cenné papíry (známou pod zkratkou SEC), kde měl v roce 2018 na starost jednu citlivou Muskovu kauzu. Ten tehdy coby šéf Tesly na Twitter napsal, že má investory a zvažuje, že firmu stáhne burzy. To vyvolalo velké investiční pnutí, nakonec se ale ukázalo, že to nebyla pravda. Musk musel zaplatit 20 milionů dolarů pokutu, odstoupit z postu předsedy představenstva, a navíc Tesla slíbila, že její právníci zkontrolují před publikací každý Muskův tweet.

Pro egomaniaka, jakým Musk nepochybně je, to byla celkem ledová sprcha. Jasně že k onomu úředníkovi asi nezahořel láskou, jenže křečovitě mu dupat po kariéře i po několika letech? Zvlášť když v právní kanceláři Cooley LLP nepracuje na žádných jeho případech, nikde Muska ani jeho firmy nezastupuje a vlastně s ním nemá nic společného? To už zavání spíš komplexem…

V Cooley se zachovali odpovědně – svého kolegu podrželi, odmítli jej propustit, a tak jim postupně začalo ubývat zakázek od Tesly, SpaceX a dalších společností z košatého Muskova vesmíru. Z něj totiž čím dál víc prosakuje směrem na veřejnost velká nenávist vůči komukoli blízkému vládě či regulacím. O tom, že regulace a zákony jsou nebezpečné, protože na rozdíl od lidí neumírají, v poslední době hovořil opakovaně.

Ostatně jak upozorňuje The Wall Street Journal, není to tak dlouho, co Musk nasměroval hněv svých 70 milionů sledujících na Twitteru na profesorku Mary Cummings, která je kritičkou systému autonomního řízení vyvíjeného Teslou. Když se stala vládní poradkyní, Muskovi fanoušci dokonce založili petici za její odvolání. K tomu nedošlo, ale expertka z Dukeovy univerzity se musela oficiálně zříct jakýchkoli výroků nebo angažmá v projektech, které by byť jen vzdáleně souvisely s Teslou.

Extrémně cílevědomé a úspěšné lidi si nikdy nelze idealizovat. Steve Jobs je už deset let po smrti, takže se obrysy jeho osobnosti začínají ztrácet v mlze a zapomíná se, jak nehorázně se dokázal chovat ke svým kolegům, jak je veřejně urážel, ponižoval a zesměšňoval, pokud se mu něco nelíbilo. Stejné to je s Billem Gatesem, který neváhal házet popelníky na zeď, když se rozčílil. Jeff Bezos zase úspěch své firmy postavil na manické kontrole a důvěře v čísla, až se v nich lidské bytosti začaly tak nějak ztrácet.

Na druhou stranu, byli by ti všichni tam, kde jsou, kdyby nebyli arogantní, sebestřední, posedlí, extrémně soutěživí, mimořádně nároční na sebe i své okolí, kdyby zuřivě nebránili svůj byznys? Jo, nebyli…

***

Tweet týdne

***

Letem Muskovým světem

  • ? Sázka Fordu na elektrický pick-up vychází, obří zájem o model F-150 Lightning vyhnal valuaci firmy nad 100 miliard dolarů.
  • ? Mladý německý programátor objevil závažnou bezpečnostní skulinu v systémech vozů Tesla, takže je pak dokázal hacknout.

***

EM Composite aneb Index Elona Muska

? +14,2%

85,7 IEM*

* Svět Elona Muska zkoncentrovaný do jednoho čísla. Nebo vlastně dvou. Či spíš… Koneckonců je to jedno, hlavní je přece zábava. Každý týden vezmeme hodnotu akcií Tesly, návštěvnost jejího webu, vývoj ceny bitcoinu a dogecoinu, data o vyhledávání z Google Trends, změny v počtu sledujících na Muskově twitterovém účtu, zamícháme to a řekneme vám, jak se Muskovu světu dařilo. Nic víc, nic míň. To aby nebyla nuda, víme?

Čísla jsou rudá, protože takový je i Mars. To hlavní ukazuje procentuální týdenní nárůst/pokles, to menší pak vyjadřuje nominální hodnotu námi stvořeného indexu. Jeho počáteční suma, stanovená k 26. prosinci 2021, byla 100 bazických bodů.

Nárůst z posledního týdne je daný především návratem hodnot vyhledávání v Google Trends do normálu, v němž je Musk mnohem žádanějším výrazem než Jeff Bezos a Mark Zuckerberg, s nímž jej poměřujeme. Zároveň stoupla v mezitýdenním srovnání hodnota bitcoinu a dogecoinu, nepatrně narostl i počet sledujících Muskova twitterového účtu, naopak mírně klesla cena akcií Tesly.