Nápady se přeceňují, důležité je vědět, jak s nimi uspět. Otevíráme nový běh Startup Academy

Akcelerátor od CzechCrunche aktuálně otevírá přihlášky do již sedmého běhu. V průběhu let jím prošlo přes sto projektů.

Peter BrejčákPeter Brejčák

startup-academy-cc-2025-mvp

Foto: CzechCrunch

Startup Academy

0Zobrazit komentáře

Mladí zakladatelé si budování startupu někdy představují jako Hurvínek válku – což byl i případ Kamily Zahradníčkové z Lakmoos. V prvních krocích a mimo jiné i s prvním investičním kolem jí však pomohla Startup Academy. CzechCrunch tímto programem dlouhodobě podporuje zdejší podnikatele a nadějné projekty, které jsou teprve v začátcích. Právě pro ně jsme otevřeli další běh akademie, kde zakladatele propojujeme s předními odborníky a mentory. Kromě individuálních konzultací nabízíme i možnosti širokého networkingu a devíti oborových workshopů. Přihlášky je možné podávat do 8. března, přibližně o týden později pak začne i samotná akcelerace.

„Ve Startup Academy zakladatelům a jejich týmům pomáháme nejen začít, ale hlavně růst – ať už hledají způsob, jak získat první zákazníky, chtějí získat první investici, nebo svůj projekt připravit na expanzi a škálování,“ přibližuje Aneta Štěpánková z CzechCrunche, která akcelerační program vede. Během pěti let od úvodního běhu přes Startup Academy prošlo na stovku startupů.

„V letošním běhu se ještě více zaměřujeme na růst byznysu, expanzi a pomoc se získáním investice. Na základě zkušeností z předchozích běhů jsme program vyladili tak, aby účastníkům poskytl praktické nástroje a silné propojení s mentory i investory. Novinkou je také spolupráce s Budeto Studio, které se specializuje na podporu early-stage startupů. Společně zajistíme výběr těch nejperspektivnějších mentees, efektivní mentoring a odborné vedení po celou dobu akademie,“ pokračuje Štěpánková.

„CzechCrunch přišel s nápadem pojmout letošní Startup Academy jinak. Postavil jsem své Budeto odlišným způsobem než tradiční akcelerátory a inkubátory, proto jsme si v tom ihned rozuměli,“ popisuje zakladatel Budeto Petr Kováčik, jehož projekt před časem investičně podpořila i některá z největších jmen zdejší scény: Tomáš Čupr, Zdeněk Cendra, Pavel Mucha a Jan Krabec.

Kováčik bude týmu CzechCrunche stojícímu za Startup Academy vypomáhat s výběrem projektů s největším potenciálem i s párováním a propojováním na jednotlivé mentory. Každý z projektů má dedikovaného právě jednoho mentora, který má během čtyř měsíců rezervovaných celkem osm hodin intenzivních konzultací.

Z přibližně třicítky expertů různých oblastí jde například o Janu Sedlákovou ze Sedlakova Legal a fondu Start Guide, Vojtu Ročka i Lucii Brešovou z Presto Ventures, Michala Slaveva nebo původního zakladatele e-shopu Ovečkárna.cz Martina Bernátka, jenž se nyní věnuje projektu OlaOla.

„Hlavní myšlenkou programu je podpora již rozpracovaného nápadu. Mentor ti má být nápomocný v krocích, kdy si nevíš rady nebo potřebuješ určitou podporu a odbornější vhled,“ přibližuje Štěpánková. Klíčoví jsou ale pořád zakladatelé a kompetentní zakládající tým.

„Samotný geniální nápad bývá přeceňovaný – může vzejít i odjinud. Nejdůležitější je, že zakladatelé startupu dokážou nápad uchopit, rychle porozumět principům odvětví a najít v něm prostor pro technologickou inovaci,“ popisuje Kováčik, který tak zdůrazňuje, že Startup Academy se zaměřuje primárně na zakladatele a jejich potenciál vytvořit úspěšnou firmu.

„Je dobré, když se jednotlivci a týmy přihlásí už s konkrétním nápadem, ale neznamená to, že se nápad nemůže vylepšit nebo kompletně změnit. Absolventi si odnesou nejen detailní zpětnou vazbu na svůj projekt a případně i spin-off nápad, ale především všechny klíčové kroky k tomu, jak přeměnit počáteční myšlenku ve fungující expandující startup s investory na palubě,“ říká Kováčik.

Součástí Startup Academy je kromě dedikovaného času mentorů také devět workshopů pokrývajících základní oblasti včetně Go-to-Market strategie, marketingu, salesu, AI, investic, pitchování či expanze. Dále proběhne i několik setkání vhodných pro networking s ostatními účastníky, mentory a podporovateli. Slavnostní ukončení slouží k prezentaci startupů mimo jiné před venture kapitálovými investory.

Přihlášky do Startup Academy je možné podávat do 8. března na samostatném webu.

CzechCrunch Jobs

CzechCrunch Weekly

V newsletteru Weekly vám každou neděli naservírujeme porci těch nejdůležitějších zpráv, které by vám neměly uniknout.