Nebaví vás Twitter pod Elonem Muskem? Meta pracuje na jeho decentralizované variantě

Vývoj nové decentralizované sociální sítě je teprve na začátku, firma Marka Zuckeberga ale má sílu na to, aby do vod, kterým vévodí Twitter, skočila.

Filip HouskaFilip Houska

Elon Musk vede Twitter, Mark Zuckerberg Metu

0Zobrazit komentáře

Twitter se poté, co sociální síť za zhruba bilion korun koupil Elon Musk, změnil. A byť stále vychází z principu sdílení kratších zpráv, některé funkce, s nimiž vývojáři v posledních měsících experimentují, jsou přinejmenším zvláštní. Situaci bedlivě sledují také v Metě, kde s cílem přilákat více lidí do svého ekosystému zvažují možnosti, jak vymyslet vlastní alternativu k Twitteru.

I když se Meta chce primárně soustředit na vývoj takzvaného virtuálního vesmíru (metaverse), což je snem jejího zakladatele a šéfa Marka Zuckerberga, provoz sociálních sítí umí tak jako nikdo jiný. Ať už jde o Facebook, Instagram… Nebo vlastně i komunikační službu WhatsApp. Tu první sama vytvořila, zbylé dvě koupila – a pak dosáhla toho, že je používá celý svět.

Teď se poohlíží po dalším rozšíření svého online impéria. A za vzor si bere Twitter. Zuckerbergovi inženýři totiž v ústraní vyvíjí platformu, která by z podstaty Twitteru vycházela. Také má jít o službu pro sdílení zpravidla kratších, textových zpráv, která by se přibližovala spíše zpravodajskému rozhraní. Vývoj vede Adam Mosseri, člověk, který v Metě dohlíží nad Instagramem.

„Zkoumáme možnosti samostatné sociální sítě pro sdílení textových aktualizací,“ uvedla společnost v e-mailu pro server Platformer. „Věříme, že existuje příležitost pro další prostor, kde mohou tvůrci a veřejně známé osobnosti sdílet včasné aktualizace o svých zájmech,“ doplňuje. Hlavním bodem nové služby pak má být to, že bude decentralizovaná.

V tom má být zásadní rozdíl oproti Facebooku nebo Instagramu. Nová sociální síť, kterou v Metě vyvíjí pod kódovým označením P92, by tak neměla být moderována ze strany pracovníků firmy, ale pravidla by nastavovali sami uživateli, jež by v rámci ní vytvářeli vlastní komunity a moderaci zveřejňovaného obsahu by prakticky měli ve vlastních rukou.

Ostatně na podobné bázi funguje například Mastodon, který se stal velmi oblíbeným poté, co Elon Musk začal v Twitteru dělat takové změny, se kterými se uživatelé nechtěli ztotožňovat. Ke konci loňského roku se na Mastodon z Twitteru přesouvaly stovky tisíc lidí, přičemž dnes má projekt německého programátora přes 1,2 milionu registrovaných uživatelů.

Bude to stačit?

Oproti Instagramu, Facebooku nebo například TikToku, který je v posledních dnech – opět – hojně probíraný kvůli bezpečnosti, jde o relativně zanedbatelné číslo (všechny tři sítě mají více než miliardu měsíčně aktivních uživatelů; Facebook skoro tři miliardy), i tak ale naznačuje, že lidé mají o nové sociální sítě zájem. Navíc ty, které nejsou zatíženy politikou jejich tvůrců.

Meta tak tuší, že když lidem nabídne decentralizovaný formát, který vedle Mastodonu funguje i na diskuzním fóru Reddit nebo platformě Discord, zvýší tak šance na to, aby se do ní uživatelé přihlašovali. Byť je teda otázkou, zda něco takového bude Metě někdo věřit – s přihlédnutím na kauzy o úniku informací, které ještě pod původním názvem Facebook měla.

tweetbot-end2

Přečtěte si takéTwitter zakázal aplikace třetích stran. Bolí to, ale snad bude lípElon Musk zakázal aplikace třetích stran a rozbouřil Twitter. Bolí to, ale vydržím a snad bude líp

Představa alternativního Twitteru od tvůrců nejpopulárnější sociální sítě planety ale pro mnohé může být zajímavá i bez ohledu na to, co má firma za sebou. Twitter jako takový se totiž nenachází zrovna v bodě, kdy by byl uživateli přijímán pozitivně. Ať už jde o zavedení předplatného pro ověření účtu nebo zákaz aplikací třetích stran, včetně oblíbeného Tweetbotu.

Je však nutné podotknout, že vývoj nové služby je teprve v raných fázích – a prakticky nic se o ní neví. A to, že se do ní jednoho dne možná bude přihlašovat prostřednictvím přihlašovacích údajů na Instagram, což uvádí server MoneyControl, tak úplně nestačí. Meta si každopádně všimla „zranitelnosti“ Twitteru a chce se do těchto vod dostat také.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym