Nenechme se opít rohlíkem. Zaměstnanecké akcie jsou krok ke startupovému Česku a cesta je ještě dlouhá

Opět existuje naděje, že se po mnohaletém zpoždění Česko dočká fungujícího systému k ESOPu. Tím ale práce jen začíná. Na čem musíme zamakat?

Peter BrejčákPeter Brejčák

startup-cc-1

Foto: CzechCrunch

ESOP jsou krok ke startupovému Česku, ale…

0Zobrazit komentáře

Právě čtete webové vydání našeho newsletteru Startup. Na začátku každého nového měsíce v něm shrnujeme to nejdůležitější, co se v tom právě skončeném na poli českých startupů stalo, abyste byli neustále v obraze.

Načítám formulář...

ESOP je jen první krok a cesta je ještě dlouhá

Z Estonska se stala evropská startup nation, protože v podstatě neměli na výběr a vyšla jim sázka na informační technologie z devadesátých let. Na rozdíl od této pobaltské země má Česko hodně silnou tradici v průmyslu a v tom, že funguje jako montovna. Možná právě proto je pro nás tak těžké transformovat se na onu bájnou mozkovnu, o které se zde mluví již řadu let.

Jak toho dosáhnout, je zjevné a není potřeba vymýšlet nic nového, stačí se podívat na příklady ze zahraničí a zkopírovat ty nejlepší postupy: skutečně podporovat podnikatelské prostředí a inovace, jen ať stát nestojí v cestě. To by ale někdo ve vládě musel reálně naslouchat a mít chuť kýžené změny prosadit. Bohužel se zdá, že něco takového nehrozí, i když základy zde máme, a tak je na čem stavět.

Pozitivní zprávou z dubna ovšem je, že skupina Pirátů společně se startupisty či investory a dalšími stranami představila nový návrh novely zákona související se zaměstnaneckými akciemi. Za cíl si klade napravit zpackanou novelu z loňska, kterou v podobě, v jaké platí od začátku roku, nebude reálně nikdo využívat. Premiéra Petra Fialu, vládu či poslance k přijetí vyzvalo přes 140 startupistů, investorů a dalších lidí z oboru. Pokud vše dopadne optimisticky, novela by mohla začít platit od ledna 2025.

Malý krok pro legislativu, velký skok pro startupové prostředí. Přichází ovšem s minimálně pětiletým zpožděním a je na celé komunitě, jak toto velmi pomalu rozbíhající se momentum využije k dalším krokům. Protože samotné zaměstnanecké akcie na to, aby z Česka vyrostla opravdová startup nation, samozřejmě ani zdaleka nestačí. A nepomohou tomu ani slibované miliardy od ministerstva průmyslu a obchodu, které chce do startupů v příštích letech nalít. Spíš naopak, trh to extrémně pokřiví, ale o tom někdy příště.

Co dalšího tedy dělat? Možností je spousta, ale můžeme se na to podívat krok po kroku. Například tak, jak jednotlivé ukazatele sleduje projekt Not Optional, tedy aby Česko nebylo téměř na chvostu srovnání ve skupině čtyřiadvaceti relevantních zemí. Anebo jak to na nedávném eventu definovali Vojta Roček a Přemysl Rubeš z Presto Ventures, Petr Šíma z Depo Ventures a Filip Mikschik ze StartupJobs:

Co kromě ESOPů posune náš startupový ekosystém vpřed?

Aktivizace soukromého kapitálu

  1. Podpora investic do technologií, edukace trhu – v Česku máme na čem stavět.
  2. Investice do startupů by měly být přirozenou součástí portfolia každého investora.
  3. Poskytnout incentivy pro investory, především v daňové oblasti.
  4. Inspirace například britskými programy EIS a SEIS, podobným směrem se vydaly už i Francie a Portugalsko.

Flexibilnější pracovní právo

  1. Flexibilnější podmínky, které nejsou stavěné pouze pro výrobní a zpracovatelské závody, ale odráží také realitu pracovníků v mnoha odvětvích knowledge industry – protože právě tam míří budoucnost Česka.
  2. Zjednodušení a digitalizace administrativy, menší byrokratická zátěž mladých firem, adaptace na jejich realitu a potřeby.
  3. Takové změny by umožnily zaměstnávání na HPP a další státem preferované úvazky i u společností, pro které jsou současné nároky nelogické a neúnosné.

Digitalizace byznysové a daňové administrativy

  1. Startupy a investoři stojí především o vstřícné byznysové a daňové prostředí bez právních nejistot.
  2. Zjednodušit a digitalizovat administrativu například v těchto oblastech: zakládání a správa firem, obchodní rejstřík, digitální podpisy a ověřování dokumentů, jeden centrální bod pro vše, co jako firma potřebuji získat / dodat / spravovat / pravidelně dělat, zrychlené vydávání pracovních víz pro programátory a další žádané, vysoce kvalifikované pozice, vymezení startupů jako vlastní právní entity se specifickými podmínkami (například dočasný odklad plného rozsahu s.r.o. / a.s. požadavků a povinností, po dobu 2 let nebo do překročení určitého obratu apod., daňové zvýhodnění či úlevy v oblasti poplatků sociálního a zdravotního během prvního roku činnosti a další).
  3. Startupy nestojí ani tolik o dotace a technologické huby jako o legislativní změny, které by z Česka znovu udělaly zemi atraktivní pro inovace. Stát nemá mít ambici být investorem, ale má vytvořit vhodné prostředí bez zbytečných bariér.

Další vhledy a doporučení, konkrétně 20 kroků, které by vláda měla či naopak neměla v rámci podpory startupového a investičního prostředí podnikat, shrnuje například i studie Jednorožci v Česku od iniciativy Česko.plus a společnosti Datarun.


To nejdůležitější

🔥 Vsadil na Rohlík i Slevomat. Kalibr typu Tomáše Čupra potkáte jednou za dekádu, říká v podcastu Money Maker jeden z vůbec prvních venture kapitálových investorů u nás Pavel Mucha.

😷 Zkrachovala firma, která slibovala investice do startupů. Česká pobočka mezinárodní sítě andělských investorů Keiretsu Forum CEE zkusila vydělat na nákupu roušek, jenže jí zůstaly na skladě a ona dluží přes 57 milionů.

💸 První byl úspěch, ale co když druhý nevyjde? Založil a vybudoval Shoptet, jehož hodnota při prodeji přesáhla miliardu korun. Prostředky teď Miroslav Uďan směřuje do startupu Out of Dark a v rozhovoru srovnává, jak se jeho přístup k budování byznysu se získanými zkušenostmi změnil.

🔍 Startupů je dostatek, investoři ale neumí najít ty kvalitní. I tak jsou pro letošek optimističtí. Prý se už nyní ukazuje, že se nebude opakovat loňský scénář, kdy výrazně klesl objem financování startupů.

💰 26 miliard korun na kyberbezpečnost, které spravují i Češi. Evolution Equity Partners, kde jako partneři působí i Karel Obluk a Michal Pěchouček, uzavřel svůj nový fond v celkové výši 1,1 miliardy dolarů.

📦 Křetínský mu poskytl investici, kterou běžně nedělá. Veterán české startupové scény Michal Menšík v podcastu mluví o tom, jak vybudoval miliardové logistické Dodo.

🤑 Peníze získaly VC fondy, které je získat neměly. Startupových fondů ubude, investoři si budou vybírat, říká v rozhovoru Ondřej Bartoš z Credo Ventures.


Dubnové dealy českých zakladatelů

Startup (obor): suma | kolo | investoři

Apify (web scraping): 70 milionů korun | J&T Ventures, Reflex Capital

TrueClaim (zdravotnictví): 2,1 milionu dolarů (49 milionů korun) | pre-seed | Kaya VC, Y Combinator, RebelFund.vc, Surge Point Capital, Orange Collective, Liquidity, Explorer fund, Lumus Investment Collective

Langtail (AI): jeden milion eur (25 milionů korun) | pre-seed | Zdeněk Cendra, předtím Budeto Petra Kováčika

Talsec (kyberbezpečnost): 25 milionů korun | pre-seed | britský DIG Ventures, český Depo Ventures

Flowlance (software): 40 tisíc eur (jeden milion korun) | Czech Founders VC

InvestBay (investiční crowdfunding): šest milionů korun | MoroSystems, APF Venture Capital

SkvěléČesko.cz (cestovní ruch): miliony korun | Michal Hanáček

CultureBoard (HR): 400 tisíc eur (10 milionů korun) | Vision Ventures

Vše o startupových investicích

Zahraniční dubnové dealy českých VC

Čeští investoři: startup (obor) | země | suma | kolo

Exit: Tensor Ventures, Depo Ventures: Neuronix (AI) | USA, Izrael | podle odhadu stovky milionů korun

Czech Founders VC: Daitable (energetika) | Slovensko | 40 tisíc eur (jeden milion korun) | pre-seed


Díky za pozornost! Pokud se vám tento newsletter líbil, sdílejte jej se svými přáteli. Pokud se vám nelíbil, pošlete ho svým nepřátelům. K odběru se můžete přihlásit zde.

Načítám formulář...

Rubriku Startupy podporujíjt-retina