Polský fotbalista Lewandowski kritizuje ruskou invazi na Ukrajinu. Ukončil i lukrativní spolupráci s Huawei

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

lewa-huawei

Foto: Huawei

Fotbalista Lewandowski ukončil spolupráci s Huawei

0Zobrazit komentáře

Hlavním úkolem Roberta Lewandowského je střílení branek. Polský fotbalista v této disciplíně patří v posledních letech k nejlepším hráčům v Evropě, když dává góly v dresu německého Bayernu Mnichov i polské reprezentace. V posledních dnech se však také stal hlasitým kritikem ruské invaze na Ukrajinu, zasadil se o to, aby Poláci odmítli nastoupit v kvalifikaci o postup na mistrovství světa právě proti ruské reprezentaci a teď navíc ukončil lukrativní spolupráci s čínskou firmou Huawei.

„Je to pravda. Dnes jsme se rozhodli ukončit marketingovou spolupráci mezi Robertem Lewandowským a značkou Huawei,“ potvrdil v pondělním rozhovoru pro polský deník Interia Sport hráčův agent Tomasz Zawiślak. Oficiálně sice důvody pro ukončení spolupráce neuvedl, ale podle dostupných informací by mělo jít právě o válku na Ukrajině. Huawei totiž patří mezi firmy, které se rozhodly v Rusku zůstat a dál podnikat. Britský bulvární deník Daily Mail navíc přispěchal s informací, že Huawei mělo pomáhat režimu Vladimira Putina s obranou proti kyberútokům.

Zpráva o propojení značky Huawei a Putinovy vlády se měla objevit v čínských médiích, odkud však dle tvrzení Daily Mail zanedlouho zmizela. Takový scénář není nemožný, Čína obsah na internetu kontroluje a některé zprávy maže (Rusko by se ostatně mohlo pokusit o něco podobného), avšak pravdivost celého tvrzení se zatím nepodařilo ověřit. Samotné Huawei ho kategoricky odmítá. „Nemáme o tom úplné informace, takže se zastavím u toho, co jsme již uvedli,“ uvedl agent Roberta Lewandowského na dotaz, zda právě toto odhalení bylo důvodem, proč se fotbalista rozhodl spolupráci s čínskou značkou ukončit.

Jisté je nyní jen to, že marketingové partnerství, které odstartovalo v roce 2015, mezi Huawei a aktuálně jedním z nejlepších fotbalistů Evropy končí. „Společnost Huawei CBG Polska lituje ukončení spolupráce s Robertem Lewandowským. Vážíme si naší dlouhodobé spolupráce a přejeme mu mnoho úspěchů do budoucna,“ uvedlo ve svém prohlášení Huawei, jež v roce 2020 s polským reprezentantem podepsalo novou smlouvu, díky níž se Lewandowski stal jeho hlavní tváří pro celou Evropu.

Mělo jít o tříletý kontrakt a podle britského deníku The Mirror se jeho přerušením třiatřicetiletý Lewandowski připravil zhruba o pět milionů eur (téměř 130 milionů korun). Právě tolik mu měla každý rok spolupráce s Huawei vynést. Útočník Bayernu Mnichov byl tváří mnoha reklamních kampaní, v nichž se objevoval s nejnovějšími telefony či hodinkami značky Huawei a čínský výrobce si pochvaloval, že mu v Polsku díky této spolupráci rychle začaly růst prodeje. Součástí některých kampaní byla i fotbalistova manželka Anna, ani ona už ale v dalších spotech vystupovat nebude.

Z Roberta Lewandowského se nyní stal hlasitý kritik Ruska a jeho prezidenta Vladimira Putina za to, že podnikl invazi na Ukrajinu, která probíhá od konce února. Poláci navíc měli v kvalifikaci o postup na netradičně zimní mistrovství světa v Kataru sehrát za pár týdnů zápas právě s Ruskem, avšak Polsko nakonec v takové situaci odmítlo nastoupit a v bojkotu se k němu připojily také Švédsko a Česká republika. Obě reprezentace totiž mohly na ruský výběr narazit v následujícím utkání.

„Je to správné rozhodnutí! Nedovedu si představit, že bych hrál zápas s ruskou reprezentací v situaci, kdy na Ukrajině pokračuje ozbrojená agrese. Ruští fotbalisté ani fanoušci za to nemohou, ale nemůžeme se tvářit, že se nic neděje,“ napsal na Twitteru krátce po vypuknutí invaze Lewandowski a v následujících zápasech si nasadil kapitánskou pásku v barvách Ukrajiny. I jeho apel spolu s protesty dalších hráčů nakonec vedl k tomu, že byla ruská reprezentace z kvalifikace o postup na světový šampionát vyloučena, stejně jako ruské kluby z evropských pohárových soutěží.

Ruské výběry i jednotliví sportovci jsou postupně vylučováni také z mnoha dalších soutěží či asociací. Na celé Rusko míří značné ekonomické sankce a ze země odchází stále se zvětšující zástup zejména západních firem. V posledních dnech svůj konec oznámil také Netflix, který se připojil k Applu, Samsungu, Microsoftu, největším módním značkám či herním vývojářům. Mezi největší firmy, které naopak v Rusku dál pokračují ve svém byznysu beze změn nebo se zatím ke konfliktu nijak nevyjádřily, patří Coca-Cola, Nestlé, PepsiCo, McDonald’s, Procter & Gamble či Unilever a právě také Huawei. Jeho nejvýraznější marketingovou tváří v Česku byl v posledních letech hokejista Jaromír Jágr.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym