Prošli jsme všechny investice. České startupy loni ve 119 dealech nabraly přes 46 miliard korun

Meziročně jde o téměř polovinu více. Průměrná investice byla 340 milionů, medián dosáhl výše 30 milionů korun.

Peter BrejčákPeter Brejčák

ccvc_cc25

Foto: CzechCrunch

Jak se vedlo startupům v roce 2022

0Zobrazit komentáře

Newsletter CzechCrunch Venture Capital přináší informace o dealech a přehled o všem, co se za poslední měsíc v českém VC světě stalo.

Startupové investice na jednom místě!

Díky newsletteru CC Venture Capital vám neunikne žádná startupová zpráva. První pracovní den v měsíci představíme v jedné větě všechny české investice.

Newsletter Startup | Poslední vydání

V CzechCrunchi dlouhodobě a podrobně mapujeme všechno dění na českém venture kapitálovém trhu. Podívali jsme se na data o všech transakcích, které byly medializované, a připravili přehled, jak vlastně svět startupových investic u nás vypadá.

I přes nepříznivou ekonomickou situaci byl loňský rok pro startupy českých zakladatelů rekordní.

  • Celkem 119 společností si připsalo 46 528 460 740 korun.
  • Oproti roku 2021 se tato celková částka zvýšila o 48 procent.
  • Medián investic dosáhl 30 milionů korun.
  • Průměrná investice byla ve výši 338,9 milionu korun. Částku táhnou vzhůru především vysoké, ale méně časté investice v řádu miliard, těm jsme se podrobněji věnovali v předchozím vydání CCVC.
  • Nejčastějším oborem, v němž investované startupy působí, jsou data (11 zástupců). Následuje umělá inteligence (10), e-commerce (8), fintech (8), travel (7) a krypto (6).
  • Průměrná hodnota exitů byla 1,2 miliardy korun.

Které fondy do startupů českých zakladatelů loni investovaly nejčastěji? (Seznam nepočítá jejich investice do firem zahraničních zakladatelů.)

  • 9 investic: Presto Ventures, Nation 1 a Depo Ventures.
  • 6 investic: Credo Ventures a J&T Ventures.
  • 5 investic: Kaya VC, Reflex Capital a SFG Holding.
  • 4 investice: Purple Ventures a Miton (resp. Miton C)

Jaká jsou další specifika českých startupů, které v posledních letech získaly investici?

  • Podíl žen mezi zakladateli mladých českých technologických firem dosahuje 3,3 procenta, tedy mezi 362 zástupci (celkový zkoumaný vzorek) se objevuje jen 12 žen.
  • Pro polovinu startupistů, kteří se svým projektem získali investici, jde o první pokus vystavět velkou společnost. Necelá třetina lidí má už za sebou založení jedné firmy, každý pátý pak už si byznys zkoušel na dvou nebo více společnostech.
  • 83 procent zakladatelů startupů má vysokoškolské vzdělání, 43 procent zakladatelů startupů studovalo informatiku.
  • Za data o specifikách českých startupů děkujeme fondu Kaya VC.

Více se dozvíte ve velkém přehledu dat v speciálu CC25.

Přehled VC trhu za rok 2022 připravila také právní kancelář Mavericks, ke zhlédnutí je na jejím webu. Na rozdíl od CzechCrunche ovšem pracuje s odlišnou metodologií. My do přehledu trhu počítáme jen medializované transakce. Advokáti z Mavericks se přímo podíleli na více než 45 transakcích, zbytek trhu odhadují. Na co přišli?

  • V Česku bylo uzavřeno zhruba 200 investic.
  • 120 až 160 z nich byla pre-seedová a seedová investiční kola.
  • Medián investic vzrostl na téměř 18 milionů korun.
  • Medián valuací vzrostl na téměř 140 milionů korun.
  • Do startupů se v roce 2022 investovaly řádově nižší desítky miliard korun.
  • Startupy dedikují čím dál tím větší podíly pro ESOPy.

Lednové dealy českých zakladatelů

Nový český rekord. Startup Filuta zakladatelů Martina Douška a Filipa Dvořáka, který působí na trhu inteligentní automatizace, oznámil dosud nejvyšší pre-seed ve výši 56 milionů korun od fondů Nation 1, SPM Invest, Czech Founders VC a dalších. Předchozí pre-seed rekord držel TalkBase.

GoodVision zakladatelů Daniela Štofana a Lukáše Hrubého, který díky umělé inteligenci analyzuje dopravu, uzavřel kolo ve výši 66 milionů korun od maďarského Lead Ventures, českého Credo Ventures a bulharského Sofia Angels Ventures.

Fitness aplikace Fitify Matouše Skály a Martina Mazance, která registruje přes 20 milionů uživatelů po celém světě, od Reflex Capital získala 2,5 milionu dolarů (56 milionů korun), od svého vzniku v roce 2018 se až doteď startup bootstrapoval.

Aplikace pro duševní zdraví Ondřeje Kopeckého a Jiřího Diblíka VOS.health, jež využívají dva miliony lidí, nabrala 1,5 milionu eur (36 milionů korun) od tuzemských fondů Soulmates Ventures a Purple Ventures, historicky ji podpořil Miton a Reflex Capital.

Startup Mindzero zakladatele Davida Semeráda (spoluzakladatele STRV), který lidem pomáhá bojovat proti stresu, v rámci hybridní investice získal 1,3 milionu dolarů (30 milionů korun) od skupiny investorů včetně Andreje Kisky, Ondřeje Bartoše, Lubo Smida, Roberta Kyncla, Jana Bednáře, Tomáše Krchy, Katky Sabo, Robina Raszky a dalších.

Startup Sense4code se svou e-learningovou platformou Scormium, za níž stojí zakladatelé Roman Sýkora a Ján Hudec, získal nižší desítky milionů korun od Affinity Capital výměnou za 30% podíl.

Aplikace WeWell Vladimíra Pečeného a Guramiho Jobavy umí analyzovat složení kosmetiky a od fondu Zero Gravity Capital v rámci pre-seedu nabrala blíže nespecifikované vyšší miliony korun.

E-shop Just Love zakladatelky Zuzany Melicharové, která opakovaně získala i titul Nejlepší privátní bankéř roku, uzavřel investici v řádu milionů korun i od zakladatele Rohlíku Tomáše Čupra.

Zahraniční lednové dealy českých VC

Slovenské Photoneo, které dává robotům zrak, navýšilo kolo Series B na celkových 40 milionů dolarů (877 milionů korun) a účastnily se jej i české fondy, v původní tranši například Credo Ventures a aktuálně Kolowrat Group.

Credo Ventures včetně dalších fondů v rámci pre-seedu posílá dva miliony dolarů (44 milionů korun) do oficiálně londýnského startupu Eleven Labs polských zakladatelů, který díky umělé inteligenci vytváří hlasy nerozlišitelné od reálných.


Tipy na čtení

Jsou startupy stále zajímavou investiční příležitostí? Vývoj české scény mapují v Depo Ventures, průzkum zjišťuje aktuální náladu investorů, lidí klíčových pro stav celé startupové scény. Může pomoci s jejím rozvojem. Přidejte se.

  • Už čtvrtý ročník průzkumu, jehož vyplnění je anonymní a který zabere jen pár minut, zjišťuje odpovědi na zmíněné otázky, mapuje českou komunitu a ukazuje preference takzvaných andělů.
  • Uspořádal ho mezinárodní syndikát andělských investorů Depo Angels spadající pod skupinu Depo Ventures ve spolupráci s advokátní kanceláří Havel & Partners a agenturou CzechInvest. Hlavním mediálním partnerem je CzechCrunch.

Více než polovina startupů selže kvůli sporům zakladatelů. Advokát Tomáš Ditrych z Mavericks v komentáři radí, jak se tomu vyhnout.

  • Základem je důvěra, je však dobré vztahy ukotvit v dohodě označované jako founders agreement.
  • Ditrych přibližuje, co founders agreement je, jak může startupu pomoct a co by správně napsaná dohoda měla obsahovat.

Kdo v Evropě do startupů investuje nejvíc? Portál Sifted připravil seznamy nejaktivnějších investorů za rok 2022 ve fázi seed, ale také v pozdějších kolech Series A.


Díky za pozornost! Pokud se vám tento newsletter líbil, budeme rádi, když ho budete sdílet se svými přáteli. Pokud se vám nelíbil, pošlete ho svým nepřátelům. K odběru CCVC se můžete přihlásit zde.

Startupové investice na jednom místě!

Díky newsletteru CC Venture Capital vám neunikne žádná startupová zpráva. První pracovní den v měsíci představíme v jedné větě všechny české investice.

Newsletter Startup | Poslední vydání

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

CzechCrunch Jobs