Český Mews na cestě mezi jednorožce. V prosinci uzavřel třetí největší startupovou investici roku

Startupy českých zakladatelů v roce 2022 oznámily celkem devět miliardových investic a dva miliardové prodeje.

Peter BrejčákPeter Brejčák

ccvc_valtr

Foto: Mews / CzechCrunch

Richard Valtr, zakladatel Mews

0Zobrazit komentáře

Newsletter CzechCrunch Venture Capital přináší informace o dealech a přehled o všem, co se za poslední měsíc stalo v českém VC světě.

Načítám formulář...

Miliarda je magická hranice. Pokud ji startup se svou valuací překoná v dolarech, stane se bájným jednorožcem a zařadí se do výběrového klubu. I když jich aktuálně po světě běhá už přes 1 200.

Pokud miliardovou hranici startup v českých korunách překoná v investičním kole nebo exitu, v tuzemském prostředí patří mezi nejvyšší smetánku. Loni se to mezi mladými společnostmi, které zakládali Češi, podařilo jen jedenácti firmám – devíti v rámci investic, dvěma v rámci exitu.

O miliardové exity českých zakladatelů se loni postaral:

 • Startup Around zakladatelů Dominika Zana, Matta Zakutneho a Pavla Serbajla. Americké Miro za něj zaplatilo mezi 250 až 300 miliony dolarů, přes šest miliard korun. Šlo o vůbec nejvyšší exit českých a slovenských zakladatelů.
 • Startup Alter (předtím Facemoji) Robina Raszky. Google za něj zaplatil přes 2,5 miliardy korun.

Startupy s miliardovými investicemi:

Pro srovnání: v roce 2021 startupy českých zakladatelů oznámily 5 plus 1 dealů v miliardách korun – Shipmonk, dvakrát pak Rohlík, Productboard, Rossum + Twisto v rámci svého exitu (po propadech na akciových trzích v roce 2022 ale nyní hledá nového strategického investora či rovnou majitele).

Meziročně tak v českém startupovém prostředí miliardových dealů přibylo. Navzdory tomu, že globálně trh venture kapitálu letos prochází bouří – investoři obecně investují méně a za nižší valuace. Jak jsme ale psali před měsícem, ani české fondy nikdy neinvestovaly tolik jako teď, což dokazuje i výčet všech dealů za prosinec.


Všechny prosincové dealy českých zakladatelů

 • Mews zakladatele Richarda Valtra, který vyvíjí systémy pro správu ubytovacích zařízení, uzavřel series C ve výši 185 milionů dolarů (4,2 miliardy korun) s dosaženou valuací 865 milionů dolarů, jen krůček od miliardového jednorožce.
 • Kryptofond RockawayX (donedávna Rockaway Blockchain Fund) Viktora Fischera hlásí, že přežil těžký rok, během dvou let ale investoval přes 80 procent z celkových 123 milionů dolarů (tedy zhruba 2,5 miliardy korun), návratnost drží přes 200 procent a již vyplatil investory.
 • V posledních letech fond Zero Gravity Capital podpořil největší startupové naděje na Slovensku, nyní má s fondem Zero One Hundred nachystaných 60 milionů eur (1,5 miliardy korun), které chce proinvestovat napříč celým regionem.
 • Ondřej Bartoš z Credo Ventures, Jaroslav Řasa z Abra Software a dalších pět investorů vložilo peníze do fondu i&i Bitech Fund se zaměřením na vědecké spin-offy, dohromady tak má 1,2 miliardy korun.
 • Datová Manta zakladatele Tomáše Krátkého získala strategického investora, nezveřejněnou částku za malý podíl do ní vkládá americký Alteryx.
 • Fintechová skupina Orka Ventures, která poskytuje spotřebitelské půjčky na severských trzích, uzavřela investici 250 milionů korun od německé finanční skupiny nordIX.
 • AltoVita zakladatelek Vivi Cahyadi Himmelové a Karolíny Saviové, která zprostředkovává střednědobé pronájmy, v Series A vybrala 9,5 milionu dolarů (200 milionů korun) od fondů Fifth Wall a Novum Capital.
 • 24 Vision zakladatelů Martina Cvička, Martina Hriška a Zdeňka Neustupy, který díky umělé inteligenci hlídá výrobní linky v automobilkách, pod vedením Y Soft Ventures s přispěním Nation 1 a skupiny QPAG získal 37,5 milionu korun.
 • Nova et Vetera Vítězslava Pelce a Aldara Tsybyktarova, která rekonstruuje nemovitosti, v rámci dluhového financování od fondu Orbit Capital získala řadově desítky milionů korun.
 • Aplikace Readmio Jozefa Šimka, Radoslava Rajčana, Ilji Novodvorského a Erika Noty, která zvukovým doprovodem pomáhá rodičům při čtení pohádek dětem, uzavřela investici 25 milionů korun od Zero Gravity Capital a Depo Ventures.
 • Do OnSinch zakladatelů Davida Suslíka a Petra Jaroše, který pomáhá shánět a organizovat brigádníky, vkládají téměř 20 milionů korun fondy Presto Ventures a Purple Ventures.
 • Online diskontní prodejce potravin Freš zakladatelů Antona Kireeva a Eliseye Sviridova uzavřel kolo ve výši 650 tisíc eur (16 milionů korun) od českého SFG Michala Dědka, maďarského Oktagonu a andělů.
 • „Productboard pro vývojáře“, český startup Acreom čtyř slovenských zakladatelů, získal necelých 15 milionů korun od Nation 1 a německého fondu Expedite Ventures.
 • Tropic Square Jana Pleskače a Evžena Englbertha, který vyvíjí čipy založené na otevřeném kódu, se zapojil do odborné skupiny od Evropské unie a přísluší mu tak 550 tisíc eur (12 milionů korun).
 • Juooh Petra Křivského, jenž staví modulové domy, od fondu eMan Innovation nabral vyšší jednotky milionů korun výměnou za podíl ve výši 45 procent.
 • „Veterinář v kapse“ – tlappka zakladatelů Zdeňka Topiče, Pavlíny Rochové a Michala Kardaše od Jinýho fondu Jiřího Hlavenky a Jana Slámy výměnou za 20procentní podíl získává blíže nespecifikované jednotky milionů korun.
 • Město Brno s inovační agenturou JIC v rámci výzvy Prototypuj a ověřuj podpořilo tři projekty celkovou částkou 1,5 milionu korun. Uspěl projekt lokátorů na lyže, nová konstrukce podpěry pro zubní implantát a inovativní polymer se specifickými fyzikálními vlastnostmi.

Zahraniční prosincové dealy českých VC

 • Evolution Equity Partners, za nímž stojí i Karel Obluk, se účastní Series G ve výši 196,5 milionu dolarů (4,5 miliardy korun) do amerického startupu Snyk z oblasti kyberbezpečnosti.
 • V-Sharp Ventures Zdeňka Šoustala a Michala Menšíka společně s českými Depo Ventures a zahraničními fondy posílají 41 milionů korun do německého startupu Tapline, který dalším startupům pomáhá s financováním. Firma získala také dluhovou investici 730 milionů korun.
 • Presto Ventures posílá 100 tisíc dolarů (2,3 milionu korun) v rámci pre-seed kola do gruzínského startupu KikLiko, knihovny populárních klipů a videomemů integrované do komunikačních služeb a sociálních sítí.
 • Michal Tesař z Newton Business Development se jako jeden z andělů složil na dohromady necelé čtyři miliony korun na podporu platformy Waylight ukrajinských zakladatelů, která umožňuje objednat si soukromý rozhovor s experty.

Tipy na čtení

Od startupů na ambasádu. Investor Bijan Sabet, který má za sebou kariéru investora do největších značek Silicon Valley, je novým velvyslancem USA v Praze.

 • Sabet v roce 2005 založil investiční společnost Spark Capital. Portfolio společností, do kterých investoval, je přitom atraktivní.
 • Při rozjezdu pomohl sociálním sítím, jako jsou Twitter, Discord a Tumblr. Investoval také do aplikací Foursquare, Trello nebo Slack. Portfolio doplňují i Snap, Oculus, Coinbase nebo eToro.
 • Spark Capital má hodnotu 3,8 miliardy dolarů, předloni v září Sabet oznámil, že svou roli ve fondu upozadí.

Peníze jako od banky, ale na míru startupům. Fond Orbit Capital, Conseq Venture Debt reaguje na trend, kdy se zakladatelé startupů nemusí vzdávat svého podílu a místo toho využijí dluh.

Když nevydělám, táta utne finance. Otec je investor a krajský zastupitel, syn podnikatel. Jiří a Vojtěch Hlavenkovi v otevřeném rozhovoru pro CzechCrunch popisují, jak u nich funguje spojení rodiny a byznysu, a také rozebírají nálepku „povolání syn“.

Investoři nás odmítali, přesto máme miliardovou firmu. Technologický ředitel a spoluzakladatel firmy FTMO Marek Vašíček v komentáři pro komunitní předplatitele CC+ píše, jak s nápadem začínali i co radí dalším podnikatelům.

 • Startup FTMO si pro peníze od investorů šel, ale všude ho odmítli. I přesto se z něj podařilo udělat nejrychleji rostoucí firmu ve střední a východní Evropě, která loni skončila s tržbami lehce nad třemi miliardami korun a ziskem 1,7 miliardy.

Díky za pozornost! Pokud se vám tento newsletter líbil, budeme rádi, když ho budete sdílet se svými přáteli. Pokud se vám nelíbil, pošlete ho svým nepřátelům. K odběru CCVC se můžete přihlásit zde.

Načítám formulář...

Rubriku Startupy podporujíjt-retina