Řídí strategii Komerčky a říká: Pamatuju si, jak jsem poprvé viděl Wall Street. Mým vzorem je Buffett

Michal Vytiska popisuje, jak přemýšlí o investicích nebo kterak k nim vede své děti. A říká, že pokud by nebyl bankéřem, jistě by provozoval bistro.

Luboš KrečLuboš Kreč

navrh-bez-nazvu-33Rozhovor

Foto: KB

Michal Vytiska z Komerční banky

0Zobrazit komentáře

Gordon Gekko alias hlavní postava filmu Wall Street proslul hláškou: „Greed Is Good!“ Tedy „chamtivost je dobrá“. Bankéř v podání Michaela Douglase symbolizoval chladnokrevnost některých finančníků, přesto se stal snímek ikonou a inspiroval tisíce mladých mužů k dráze v bankovnictví. Jedním z nich byl i Michal Vytiska, který pak na univerzitě studoval mimo jiné matematické modely na finančních trzích a nyní má na starost strategii Komerční banky. Jeho vzorem je ale rozhodně někdo jiný než Gekko. „Warren Buffett a Charlie Munger,“ říká v rozhovoru ze série Money Makers.

Svět startupů a bank se v posledních letech čím dál víc propojuje. A nejen kvůli tomu, že na finanční domy tlačí dravé projekty jako Revolut, ale i proto, že banky začaly samy investovat do nadějných mladých firem, aby v náročné technologické konkurenci obstály. V Česku je na tomto poli hodně aktivní Komerční banka, která se propojila se startupy jako Roger, Upvest nebo Lemonero.

Za strategii skupiny Komerční banka a její přerod v technologicky orientovanou instituci je z pozice šéfa strategie odpovědný Michal Vytiska. Ten v Komerčce působí už deset let, předtím pracoval v poradenské agentuře Accenture. O tom, že zamíří do financí, měl prý jasno od střední. „Doteď si vzpomenu na okamžik, kdy jsem poprvé viděl film Wall Street a Gordona Gekka,“ říká Vytiska v interview pro CzechCrunch, jež je navázané i na naši byznysovou konferenci Money Maker.

Co byla vaše první, ale opravdu první investice?
Mojí úplně první investicí bylo, když jsem si jako malý kluk během měnové odluky české a slovenské měny odložil původní československou a také okolkovanou českou měnu s tím, že jednou to bude mít hodnotu. Zatím ještě pořád držím bankovky ve svém portfoliu.

Máte s nějakou akcií či nějakým dluhopisem speciální vzpomínku?
Před mým životem v barvách KB jsem pracoval v poradenské firmě Accenture, která se obchoduje na burze. Po odchodu z Accenture jsem si nechal pár „vzpomínkových“ akcií a sleduji výkonnost titulu na newyorské burze.

Jaká byla vaše poslední investice, kterou jste učinil?
Investoval jsem na crowdfundingové platformě Upvest, která nabízí investice do juniorních a seniorních real estate úvěrů. Tato investice patří do rizikovější části mého portfolia.

Jak vedete či jste vedl děti k investování nebo péči o peníze?
Je povinností každého rodiče vést děti k finanční gramotnosti, takže i my s manželkou to děláme. V prvním kole se snažíme naučit je správu běžných příjmů a výdajů přes digitální nástroje bank, aby se naučily vyjít a uspořit si. V druhém kole je učíme zhodnocovat úspory.

Jako malý kluk jsem během měnové odluky české a slovenské měny odložil původní československou a také okolkovanou českou měnu s tím, že jednou to bude mít hodnotu.

Kdy jste si uvědomil, že byste se chtěl věnovat financím a investicím?
Docela brzy na střední škole, doteď si vzpomenu na okamžik, kdy jsem poprvé viděl film Wall Street a Gordona Gekka.

Dala vám z pohledu investování něco škola?
Studoval jsem Fakultu financí a účetnictví na VŠE a potom matematické metody na finančních trzích na FSV UK. Díky tomu jsem dostal solidní základ pro další uplatnění v praxi, zejména komplexní chápání rizik spojených s investováním a možností, jak je snižovat.

Má někdo u vás v rodině vztah k investování? Co třeba rodiče?
Rodinné finance spravujeme s manželkou společně, řešíme příležitosti a rizika a spolu se rozhodujeme. Nikdo další v rodině se investováním systematicky nezabývá.

david-musil-a-petr-volny-upvest-min

Přečtěte si takéStartup Upvest je poprvé v zisku. Loni ho pohltila Komerční bankaStartup Upvest je poprvé v zisku. Loni ho pohltila Komerční banka a spolupráci si pochvaluje

Cítíte kolem sebe, že se v posledních letech z investování stalo téma? Že se o něm lidé baví a že se vás na něj ptají i u piva?
Ano, vidím to kolem sebe. Ale připisuji to životní fázi, ve které jsem. Po škole jsme začínali společným bydlením, svatbami, pak přišly děti a první hypotéky. Teď už se občas objeví i rozvod, ale zhodnocení peněz a zajištění se na stáří řešíme všichni.

Je nějaký vzor v oboru pro vás?
Warren Buffett a Charlie Munger. Jejich konzistence, s jakou dokázali dlouhodobě dodávat výkonnost svých investic, je skutečně inspirativní.

Kdybyste se neživil jako ekonom a bankéř, co byste chtěl dělat?
Určitě bych byl kuchař a měl malé bistro.

Rubriku Investice podporujíxtb_online-investing_logo_rgb-1jet-investment_logo_srgbjt-bankaamundi