SpaceX Elona Muska dokončilo úspěšné znovupřistání kosmické lodi Dragon z dřívější mise

spacex
0Zobrazit komentáře

O programech vesmírného startupu Elona Muska nebylo v poslední době slyšet mnoho, především kvůli publicitě kolem Tesly, jenž momentálně zahajuje výrobu nového Modelu 3. SpaceX ovšem během včerejšího dne zaznamenalo další zásadní úspěch, který potvrdil, že je firma schopná vyslat do vesmíru loď s nákladem, která tam již jednou byla a vrátila se na Zem.

Právě možné znovuvyužití lodí je pro ušetření na dopravě nákladů mezi Zemí a vesmírem naprosto stěžejní. V tomto případě šlo konkrétně o bezpilotní loď Dragon vynesenou raketou Falcon, která byla do vesmíru poslána již jednou v minulosti, konkrétně před necelými 3 roky. Dragonu se podařilo dopravit 2,8 tun nákladu na Mezinárodní vesmírnou stanici, kde loď strávila přibližně měsíc.

trestik

Přečtěte si takéLerneo: nový český projekt, který nabízí kvalitní online kurzy od známých osobnostíLerneo: nový český projekt, který nabízí kvalitní online kurzy od známých osobností

Jde tak o vůbec první komerční vesmírnou loď na světě, která se dokázala do vesmíru podívat již podruhé. SpaceX momentálně navíc stále pracuje na druhém prototypu Dragonu, jenž by mělo být možné ovládat na dálku, což by otevřelo nové možnosti – prototyp byl vyzkoušen v květnu roku 2015, od té doby je před svým dalším startem stále ve vývoji.

dragon

Další starty jsou naplánovány na začátek srpna a listopadu a půjde opět o bezpilotní lodě. Cíl na příští rok je ovšem o dost zajímavější – jak jsme informovali v průběhu února, SpaceX chce již v příštím roce do vesmíru poslat první kosmonauty, konkrétně k Mezinárodní vesmírné stanici a také dva klienty, kteří zaplatili zálohu a jsou momentálně ve fázi příprav pro let.

Foto: SpaceX

Diskuze (0)

Novinka

Anonym