Že hrozí ekonomická recese? Vládce brněnského Domoplanu rozjíždí novou stavební firmu

Tomáš Vavřík se spojil s o generaci mladším majitelem společnosti Alglas Václavem Stehnem a založili novou skupinu Thierra.

Luboš KrečLuboš Kreč

vav-hp

Foto: Jiří Hloušek/Domoplan

Tomáš Vavřík z Domoplanu

Brněnský developer Tomáš Vavřík se drží hesla, že každá krize je příležitost. Nebo, řečeno jiným klišé, komu se nelení, tomu se zelení. A tak poté, co se svou společností Domoplan začal vykukovat i daleko za hranice jihomoravské metropole, nyní rozšiřuje také svůj byznysový záběr. A má, jak jinak, velké, mnohamiliardové ambice.

Sedmačtyřicetiletý vystudovaný pedagog Domoplan rozjel před čtrnácti lety a vybudoval z něj předního brněnského developera rezidenčních nemovitostí. Postupně ale jeho impérium sílilo: přibyly jednak projekty mimo rodné město, jednak byznysové divize. Letos na jaře proto Vavřík přistoupil k organizačním úpravám a založil novou skupinu Fipox, pod kterou začal soustředit všechny své aktivity.

K developerovi Domoplan, investičnímu fondu, specialistovi na rekreační apartmány MyResorts nebo architektonickému studiu nyní přibyla i stavební firma Thierra. Tu dal Vavřík dohromady s o generaci mladším podnikatel Václavem Stehnem, majitelem firmy Alglas. Ta se coby specialista na lehké obvodové pláště stala součástí stavebního holdingu.

Oba muži se dobře znají, protože Stehnova společnost se v pozici dodavatele už dřív podílela na projektech Domoplanu. A v tom bude pokračovat i Thierra, která působí na všech rozjetých rezidenčních stavbách Vavříkovy společnosti, tedy na Pekárenském dvoru, na Starém pivovaru či Nové Líšni v Brně nebo Na Mariánské cestě u Brandýsa nad Labem.

Vedle toho Thierra, respektive její dceřinka Alglas, pokračuje na stavbách, jako jsou nové sídlo Nejvyššího kontrolního úřadu, bratislavský areál LakesidePark 2 nebo technologický park Dronet. V příštím roce pak má společnost nasmlouvané zakázky na stavbách v Ústí nad Labem či na Slovensku.

„Z našich přímých zkušeností s dodavateli staveb dlouhodobě víme, jaké problémy trápí české stavebnictví,“ říká k motivacím pro založení Thierry Vavřík. „Nedostatek kvalitního personálu a odpovědného přístupu má vliv na časové termíny, prodlužování prací, zvyšování cen materiálů i další potíže, které pak dopadají na koncové zákazníky,“ vysvětluje dále.

Domoplan staví vily v Chorvatsku

Přečtěte si takéDomoplan staví v druhé domovině Čechů. Zaměří se i na SrbskoBrněnský Domoplan staví v druhé domovině Čechů. Po Chorvatsku chce i do Srbska

A Václav Stehno k tomu dodává: „Klíčový prvek, na kterém Thierra stojí, lze jednoduše popsat jako prvorepublikové ideály. Těmi jsou pro mě především slušnost a autenticita. Od ostatních firem na trhu se chceme odlišit tím, že nebudeme pouhým přeprodejcem služeb. Našim cílem je zaměstnat dostatek lidí interně, zavádíme obdobný princip fungování, který byl a je vlastní rodinným podnikům.“

V roce 2023 by stavební holding měl v tržbách překonat miliardu korun a během několika let se pak chce dostat až na metu pěti miliard. Plánuje zaměstnat až 250 lidí a ze staveb rezidenčních a administrativních komplexů by se rád dostal i do segmentu dopravního stavitelství.