Apple jako první firma na světě pokořil hodnotu tří bilionů dolarů. Je větší než ekonomika Velké Británie či Francie

Luboš KrečLuboš Kreč

tim-cook-apple

Foto: Apple

Tim Cook, výkonný ředitel Applu

0Zobrazit komentáře

Srpen 2018 jeden bilion dolarů. Srpen 2020 druhý bilion dolarů. A teď leden 2022 třetí bilion. Apple se stal první firmou, která pokořila magickou tříbilionovou tržní hodnotu. Druhého v pořadí, softwarový kolos Microsoft, za sebou nechal o půl miliardy. Nakousnutému jablku pomáhá neutuchající poptávka po jeho produktech, především iPhonech.

Cena akcií Applu se při pondělním obchodování vyšplhala na rekordních 182,88 dolaru za kus. Od ledna 2007, kdy spoluzakladatel a bývalý šéf Applu Steve Jobs představil první model telefonu iPhone, již cena akcií Applu posílila o zhruba 5 800 procent. Americký akciový index S&P 500 přitom ve stejném období vzrostl pouze o zhruba 230 procent.

„Apple byl a stále je neuvěřitelným příběhem růstu, který se opírá o produkty, po kterých lidé touží, a rostoucí portfolio služeb,“ uvedl analytik Trip Miller ze společnosti Gullane Capital Partners.

Tržní hodnoty ve výši jednoho bilionu dolarů Apple dosáhl jako historicky první společnost v srpnu 2018, hranici dvou bilionů dolarů pak jako první pokořil předloni v srpnu. V průběhu loňského roku Apple na krátkou dobu přišel o titul nejhodnotnějšího podniku světa, když jej předstihl Microsoft.

Ony tři biliony dolarů, v přepočtu zhruba 66 bilionů korun, je těžko představitelná suma. Pro srovnání – HDP (tedy výkon celé ekonomiky) Velké Británie nebo Francie se pohybuje na úrovni 2,8 bilionu dolarů, Německo má 3,7 bilionu.

Při pondělním obchodování se kromě Applu dařilo také Tesle, jejíž akcie vystřelily vzhůru, protože společnost vedená Elonem Muskem, který si nyní bude objevovat každý týden v našem novém newsletteru Elon & The Musks, oznámila mimořádně dobré prodejní výsledky za rok 2021. Loni dodala zákazníkům bezmála milion aut, jde o téměř devadesátiprocentní meziroční nárůst.

Silné výkony především velkých technologických firem na burze byly jedním z fenoménů loňského investičního roku. Dařilo se především Applu, Microsoftu, mateřské společnosti Googlu Alphabet nebo již zmíněné Tesle. Co se valuace týče, na dohled dvoubilionové hranice je teď kromě Alphabetu také Amazon, Tesla je nad bilionem dolarů a k němu se blíží také Meta, jak se dnes jmenuje Facebook.

S přispěním ČTK.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym