Lepší naceňování realit láká. Pale Fire Capital investuje do startupu, který pomáhá i soudním znalcům

Valuo vyvíjí nástroj pro přesné naceňování nemovitostí, s novou investicí od českého fondu se chce rozšířit i do zahraničí.

Peter BrejčákPeter Brejčák

pfc_1

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Dušan Šenkypl, David Holý a Jan Barta z Pale Fire Capital

0Zobrazit komentáře

Skupina Pale Fire Capital Pale Fire Capital pfc-logoPale Fire Capital je investiční skupina, kterou v roce 2015 založili po… 2015PrahaJan Barta, Dušan Šenkypl, David Holý, Petr Krajíček Více informací , za níž stojí čtveřice Jan Barta, Dušan Šenkypl, David Holý a Petr Krajíček, pokračuje ve svém investičním tažení. Nově navyšuje svůj podíl ve společnosti Valuo Technologies, která se zabývá odhadem cen nemovitostí. Primárně se startup soustředí na vývoj nástroje na získání dat potřebných k co nejpřesnějšímu odhadu ceny realit pro profesionály, jako jsou investoři, makléři, odhadci, soudní znalci nebo finanční poradci.

Mezi hlavní klienty Valua patří Kooperativa, Partners, Re/max, Broker trust, Hypoteční banka, Česká spořitelna nebo Moneta Money Bank. Nedávno ve spolupráci s portálem Aukro, které také spadá do portfolia Pale Fire Capital, spustilo aukce realit.

Na trhu Valuo působí od roku 2017, Pale Fire Capital do firmy poprvé vstoupil o rok později. Skupina nyní svůj podíl navyšuje na 37,5 procenta, cenu transakce však nekomentuje. „Valuo.cz je velmi užitečný nástroj pro realitní profesionály, který s další funkcionalitou vytvoří ještě více přidané hodnoty pro klienty,“ říká Jan Barta, partner PFC.

„Realitní trh zažil opravdu bouřlivý rok 2021. Aktuální situaci využijeme k rozvoji dalších funkcí a služeb, které představíme ve výhledu zhruba šesti měsíců. Investice poslouží také k rozšíření týmu Valua, abychom mohli realizovat naše další plány. Zvažujeme i expanzi do zahraničí, rádi bychom své služby do budoucna poskytovali například v Rakousku,“ popisuje ředitel a zakladatel Valua Radek Šitera.

Odhad ceny nemovitostí probíhá na základě analýzy řady informací včetně dat z katastru, celého trhu i podkladů od analytiků a porovnání s dalšími osmi až deseti srovnatelnými realitami. K tomu aplikace zobrazí i dostupné fotografie již prodaných nemovitostí v okolí, díky čemuž uživatelé získají lepší představu o stavu trhu.

Valuo přitom spoléhá na práci analytiků, kteří každý nalezený inzerát procházejí, aby ověřili stav dané nemovitosti, opravili nesprávně uvedené parametry a vyřadili ty, které nemají dostatečnou výpovědní hodnotu – například stav „velmi dobrý“ může pro každého znamenat něco jiného. Snaha o párování ukončených nabídek s prodeji, které eviduje katastr, pomůže uživatelům lépe určit cenu a také umožňuje zhlédnout fotografie stavu nemovitosti.

Podobnou transakci jako u Valua fond Pale Fire Capital představil také před několika týdny, kdy navýšil svůj podíl a získal většinu v jednom ze tří největších pracovních portálů v Česku – JenPráce.cz. Původně držel 20 procent, nyní je to 80 procent.

Načítám formulář...

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym