Podpořil Rohlík i Productboard, teď má hvězdný fond pro startupy připravené další miliardy

Index Ventures otevírá novou kapitolu. Fond, ve kterém hraje roli i Čech Jan Hammer, má na podporu inovativních firem k dispozici sedm miliard korun.

Peter BrejčákPeter Brejčák

jan-hammer-min

Foto: Index Ventures

Jan Hammer, partner ve fondu Index Ventures

0Zobrazit komentáře

Hráče s tak významnou stopou mezi evropskými startupy lze spočítat na jedné ruce – a zřejmě nebudete potřebovat ani všech pět prstů. Fond Index Ventures s oficiálním sídlem v San Francisku a Londýně si během tří dekád vybudoval pověst jednoho z nejlepších investorů do mladých inovativních firem nejen v Evropě. A neobešel přitom ani úspěšné startupy českých zakladatelů. Důležitou roli ve fondu coby jeden z partnerů hraje Čech Jan Hammer a nyní oznámil otevření své další kapitoly, kdy má na nadějné projekty připravených sedm miliard korun.

Index Ventures v portfoliu sdružuje nejen evropskou startupovou smetánku. V různých stadiích podpořil jedny z nejúspěšnějších inovativních firem, které jsou dobře známé i u nás. Z konkrétních jmen jde například o aplikaci pro obchodování s akciemi Robinhood, komunikační nástroj Slack, finančně-technologické firmy Revolut a Wise i designérskou Figmu, kterou v září za 500 miliard korun koupilo Adobe.

Mezi podpořenými zakladateli ovšem najdeme i české zástupce včetně obou tuzemských jednorožců, jak se označují startupy s valuací přes jednu miliardu dolarů. Prvním je online supermarket Rohlík Tomáše Čupra, který tuto metu překonal loni (a letos pak v dalším kole přidal doteď vůbec největší investici do tuzemského startupu přesahující pět miliard korun). Druhým ve stáji bájných zvířat s rohem na hlavě je od února také Productboard zakladatelů Daniela Hejla a Huberta Palána.

Tuzemskou stopu v portfoliu Indexu doplňují další z kandidátů na jednorožce – Resistant AI zakladatele Martina Reháka, který díky umělé inteligenci chrání před finančními podvody, a také česko-slovenský Deepnote, za nímž stojí Jakub Jurových s cílem vytvořit nástroj podobný Google Dokumentům pro datové vědce.

tomas-cupr1

Foto: Rohlik Group

Tomáš Čupr, zakladatel online supermarketu Rohlik.cz

Teď se Index Ventures chystá hledat další nadějné projekty. Oznámil otevření nového fondu s oficiálním názvem Index Origin II s kapitálem ve výši 300 milionů dolarů, tedy lehce přes sedm miliard korun. Navazuje tím na fond Origin I, jenž byl objemově o 100 milionů dolarů menší.

Celkem mají aktuálně otevřené fondy Indexu palebnou sílu 3,2 miliardy dolarů – dalších 900 milionů totiž investuje přes Index Ventures XI a dvě miliardy přes Index Ventures Growth VI. Obecně se přitom v investování zaměřuje na rané fáze startupů, takzvané seed a série A, zároveň se fond zasazuje i o prosazování opatření na zlepšení startupového ekosystému v Evropě včetně lehčí administrativy zaměstnaneckých akcií nebo rychlejšího vybavení pracovních víz.

Zpráva o novém fondu Indexu přitom přichází v nelehké době. Přibližně od začátku roku se kvůli ruské invazi na Ukrajinu, energetické krizi či vysoké inflaci stále častěji zmiňuje ekonomická recese – a dění negativně dopadá na akciové trhy či technologický sektor, ve kterém i giganti jako Apple, Google, Amazon, Facebook a další ve velkém propouští. První vlaštovky se objevují i u nás – tento týden propustil pětinu pracovní síly zmiňovaný Productboard a další budou podle informací CzechCrunche následovat.

Index ale podle známé investorské poučky, že krize dávají vzniku vítězům, věří v lepší zítřky. „Výjimeční podnikatelé uspějí bez ohledu na makroekonomiku. Nezačínají podnikat podle nálady na trzích nebo na základě popularity oborů pro venture kapitálové investice. Místo toho se řídí svou misí a přesvědčením,“ říká partner Index Ventures Jan Hammer, jenž je zároveň jedním z nejvlivnějších Čechů na poli globálního venture kapitálu.

„V nejistých časech opakovaně vznikají ty nejúspěšnější společnosti. Od Airbnb po Adyen, od Slacku po Skype, od Googlu po Spotify. Inovativní firmy byly vždy založeny nebo vyrostly během krize. Působí na trzích s menším počtem konkurentů, kde startupy vytvářejí lepší, odolnější týmy s větším soustředěním a agilitou než tradiční hráči,“ dodává Hammer.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina