Tvůrci seriálu Hra o trůny nakonec novou trilogii Star Wars dělat nebudou. Chtějí se soustředit na práci pro Netflix

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

d-b-weiss-and-david-benioff

Foto: HBO

Tvůrci seriálu Hra o trůny David Benioff a Dan Weiss

0Zobrazit komentáře

Devátá epizoda Star Wars, která by měla zakončit jeden příběh, jež se na filmových plátnech odehrával několik desítek let, vyjde teprve za necelé dva měsíce, ale v Lucasfilmu a Disney již začínají pracovat na tom, co bude se světem Hvězdných válek dál. Svěží vítr do něj měla přinést dvojice tvůrců, která vytvořila seriálový fenomén Hra o trůny, ale to nakonec padá.

Filmová produkční společnost Lucasfilm, kterou v roce 1971 založil autor Star Wars George Lucas, patří Disney od roku 2012. A právě pod křídly amerického mediálního giganta se v posledních letech roztočil kolem Hvězdných válek takřka nevídaný kolotoč.

Zatímco prvních šest epizod pod Lucasovou taktovkou vycházelo osmadvacet let, Disney nechtělo ztrácet čas a další, navazující trilogii vydalo během pouhých šesti let. Velké finále dorazí v podobě deváté epizody s podtitulem Vzestup Skywalkera do kin v prosinci a do toho ještě v sudých letech vyšly dva vedlejší samostatné filmy (Rogue One a Solo).

star-wars-poster-skywalker-min

Foto: Falcon

Plakát k filmu Star Wars: Vzestup Skywalkera

Přestože i sám šéf Disney Bob Iger nakonec přiznal, že do toho jeho firma šlápla asi opravdu až moc zhurta a měla filmy ze světa Star Wars více dávkovat, rozhodně s nimi nehodlá přestat. Po menší pauze už jsou v plánu další zcela nové trilogie, které nám ukáží vesmír pravděpodobně již bez Skywalkerů, a autory jedné z nich se měli stát tvůrci seriálového fenoménu Hra o trůny.

Dvojice scénáristů a producentů David Benioff a Dan Weiss se původně s Lucasfilmem domluvila, že novou epochu kultovních Hvězdných válek započnou a první film přijde do kin v roce 2022, jenže plány se nakonec mění. Weiss s Benioffem totiž mezitím podepsali obří smlouvu s Netflixem, který oba producenty přetáhl z konkurenčního HBO, a i kvůli tomu nakonec jdou Star Wars k ledu.

interceptor-the-ocean-cleanup-1-min

Přečtěte si takéThe Ocean Cleanup rozšiřuje flotilu. Po bariérách v oceánech vyplouvá s plavidlem pro vytahování plastů z řekThe Ocean Cleanup rozšiřuje flotilu. Po bariérách v oceánech vyplouvá s plavidlem pro vytahování plastů z řek

„Den má jen omezený počet hodin a cítili jsme, že bychom je nedokázali spravedlivě rozložit mezi Star Wars a projekty pro Netflix zároveň,“ uvedla dvojice pro magazín Deadline. „Proto s politováním odstupujeme.“

K dlouholeté spolupráci s Netflixem se Benioff s Weissem upsali za 200 milionů dolarů a největší streamingová platforma současnosti by je díky tomu měla mít exkluzivně právě jen pro své tituly. I z toho pohledu dává odstoupení obou producentů z projektů Star Wars smysl, jelikož se po oznámení spolupráce s Netflixem logicky objevily otázky, jak dají všechny své aktivity dohromady.

disneyplus

Foto: Disney

Představení streamingové služby Disney+ a nejlepších titulů

Nehledě na to, že i Netflix bude pro Disney brzy přímým konkurentem. Ve Spojených státech a několika dalších trzích se 12. listopadu spustí očekávaná streamingová služba Disney+, která bude útočit na všechny stávající i nové hráče na trhu v čele s Netflixem, HBO GO či Amazonem.

Součástí Disney+ budou pochopitelně i filmy ze světa Star Wars a přestože ty si dají na nějakou dobu pauzu, fanoušci světelných mečů se nemusejí bát, že by se neměli na co koukat. Jedním z hlavních taháků Disney+ má být v prvních měsících první hraný seriál z prostředí Hvězdných válek nazvaný The Mandalorian.

Právě na něj nyní Disney vypustilo poslední velký trailer, kde se odhalují další postavy, část příběhové linie a neschází ani bitvy ve vesmírných plavidlech. Děj seriálu se odehrává mezi Epizodou VI a „novou“ Epizodou VII, která vznikala již pod taktovkou Disney, a sledovat budeme osudy lovce odměn v podání Pedra Pascala. Podle výkonného producenta Jona Favreaua se můžeme těšit na temnější stranu Star Wars a obecně zatím kolem The Mandalorian panují vysoká očekávání.

Jaké velké filmy pak přijdou po zmíněném seriálu, zatím není jasné. Prezidentka Lucasfilmu Kathleen Kennedyová totiž nevyloučila, že by se mohla ke spolupráci s Benioffem a Weissem vrátit někdy v budoucnu.

„David Benioff a Dan Weiss jsou úžasní vypravěči. Doufáme, že je budeme moci zahrnout v naší cestě, jakmile ve svém nabitém programu najdou prostor, aby se mohli soustředit na Star Wars,“ uvedla Kennedyová. Také oba producenti potvrdili, že Star Wars milují, a tak je možné, že se ještě někdy k tvorbě vrátí.

george-lucas-top

Přečtěte si takéTvůrce Star Wars George Lucas: Jak se nejbohatší celebrita Spojených států vzdala milionů, aby získala miliardyTvůrce Star Wars George Lucas: Jak se nejbohatší celebrita Spojených států vzdala milionů, aby získala miliardy

Podle dostupných informací je nicméně v přípravě také další trilogie, kterou by měl mít na starost režisér Rian Johnson. Ten měl na svědomí film Star Wars: Poslední z Jediů z roku 2017 a navíc se do tohoto světa ponoří i hlavní mozek Marvelu Kevin Feige. I přestože možná o jednu trilogii z pera tvůrců Hry o trůny Lucasfilm přišel, fanoušci Hvězdných válek by se neměli v následujících letech nudit.

V přípravě je totiž pro Disney+ ještě další seriál, v němž bude mít hlavní roli Ewan McGregor jako Obi-Wan Kenobi. Ten je známý z původních trilogií a potěšit by tak měl i fanoušky původních filmů.

Prezidentka Lucasfilmu Kathleen Kennedyová