Jaroslav Beck chce vrátit štěstí, které měl s Beat Saberem. Dětské domovy vybaví hudebním studiem
Pětatřicetiletý hudební producent dělá symbolickou tečku za Beat Saberem. Po letech v Praze se stěhuje zpět do USA za novým projektem.
„Chtěl bych společnosti něco vrátit za to, co se nám podařilo s Beat Saberem. Vedle spousty dobré práce a skvělého týmu jsme měli také dost štěstí a já bych rád pomohl i dalším,“ říká Jaroslav Beck. Jeden ze zakladatelů historicky nejúspěšnější hry ve virtuální realitě, kterou spolu s kolegy prodali ve velkém dealu Marku Zuckerbergovi a jeho společnosti Meta, se chystá na nová byznysová dobrodružství a při tom chce pomáhat. Vybral si oblast, která je mu nejbližší, a v rámci vlastního nadačního fondu Giving Beck bude poskytovat dětem v dětských domovech kompletní vybavení, díky kterému budou moci skládat a tvořit hudbu.
V hudebním světě se Jaroslav Beck nejvýrazněji zapsal jako autor hudby do trailerů k velkofilmu Star Wars: The Force Awakens a her jako Overwatch, StarCraft nebo Call of Duty. Pak narazil na nápad Jána Ilavského a Vladimíra Hrinčáře, kteří kolem roku 2017 experimentovali s chytlavou hrou ve virtuální realitě, v níž hráč rozsekával světelnými meči létající objekty. Becka tehdy zaujaly první záběry ze hry, které slovenští vývojáři zveřejnili na sociálních sítích, spatřil v ní potenciál a do projektu nakonec dodal jeden z klíčových aspektů – hudbu, do jejíhož rytmu hráči svými ovladači šermovali.
Beat Saber byl de facto instantní úspěch a už v roce 2019 celé studio Beat Games pohltila společnost Meta, respektive její divize Oculus zabývající se virtuální realitou. Původem česko-slovenský projekt je dnes stále nejúspěšnější hrou pro virtuální realitu v historii, která se i nadále drží mezi nejstahovanějšími tituly například pro PlayStation VR či Meta Quest. Oficiální suma, kterou mateřská společnost Facebooku za Beat Games zaplatila, nebyla zveřejněna, ale mělo jít o několikamiliardovou transakci, z níž benefitovala trojice spoluzakladatelů.
Jaroslav Beck se rozhodl, že část peněz investuje do jiných startupů, které mají podobný potenciál, a část vrátí společnosti, aby příběhy, jako je ten jeho, mohli zažít i jiní. Jeho nadační fond se ostatně jmenuje Giving Beck, což je narážka na anglické spojení „giving back“, tedy vracení zpět. Beck chce díky němu rozvíjet budoucí hudební producenty a motivovat děti dělat to, co je skutečně baví. Sám začínal jako DJ a postupně se propracoval až k zakázkám pro největší filmová a herní studia. Dětem z dětských domovů, které o to požádají, nadační fond poskytne kompletní hudební studio.
„Každý z nás má nějaký talent, který se ale často nestihne rozvinout kvůli malému sebevědomí, nedostatku motivace nebo prostředků. Přitom by mnohdy stačila jen malá pomoc nebo popostrčení. Chtěl bych pomoci mladým lidem objevit tvorbu hudby. Třeba v ní někdo najde životní vášeň, stejně jako se to stalo mně,“ říká Beck. S kolegy vytvořil kompaktní přenosné studio, které obsahuje stůl, akustickou stěnu, mikrofon, židli a potřebnou techniku včetně iMacu, zvukové karty, sluchátek a Midi kláves. O tom, že jde o sestavu, na které můžete kariéru v hudební branži bezpečně zahájit, Beck nepochybuje.
V Beat Games spolupracoval s řadou světových hvězd jako Lady Gaga, Billie Eilish, The Weekend, Linkin Park, Green Day, Skrillex, BTS, Imagine Dragons či Panic At The Disco. A hudební studio pro svou nadaci nakonec sestavoval do značné míry podle toho, co viděl právě u slavné popové zpěvačky Billie Eilish. „Viděli jsme, jak vypadalo její studio, když začínala. Měla iMac, jednoduchou zvukovku a mikrofon, k tomu malé Midi klávesy. Je to vybavení, na kterém můžete snadno složit regulérní song. Kdybych já měl takové vybavení, když jsem začínal, nikdo mě tři měsíce neuvidí, protože bych u něj seděl pořád,“ směje se Beck.