Venture kapitálové dealy českých startupů na jednom místě. Spustili jsme databázi investic

CzechCrunch Venture Capital přináší informace o dealech a přehled o všem, co se za poslední měsíc v českém VC světě stalo.

Peter BrejčákPeter Brejčák

ccvc__22

Foto: CzechCrunch

0Zobrazit komentáře

Právě čtete webové vydání našeho newsletteru CzechCrunch Venture Capital. Na začátku každého nového měsíce v něm shrnujeme to nejdůležitější, co v tom právě skončeném na poli český VC dealů stalo, abyste byli neustále v obraze.

Načítám formulář...

Nikdo v Česku nepokrývá dění ve zdejším venture kapitálovém světě do takové hloubky jako CzechCrunch. V návaznosti na naše další aktivity jsme proto spustili doplňující novinku: databázi VC investic.

  • Na jednom místě obsahuje všechny venture kapitálové investice do startupů s českými zakladateli, které se udály během posledních let.

Databáze obsahuje informace komunikované startupy o tom, kdy a od kterých investorů finance získaly. Tvoříme ji my, startupová redakce CzechCrunche, a aktualizujeme ji po skončení každého kvartálu.

  • Hlubší vhled nabízí konkrétní propočty a analýzy, které jsme vydali souhrnně za uplynulý rok spolu s výběrem CC25, pětadvacítkou startupů, jež se vyplatí sledovat.

Další novinky budou následovat. Stay tuned.


Červencové dealy českých zakladatelů

Australané prodali český startup Twisto do Turecka. Kupovali za miliardy, teď ale získali zlomek ceny. Novým kupcem má být skupina Param, transakci musí dát finální posvěcení ještě Česká národní banka.

Komerční banka přes svou dceřinou společnost KB Smart Solutions za vyšší desítky milionů korun navyšuje svůj podíl ve fintechu Lemonero, který pomáhá s financováním e-shopů, na 29 procent.

Ve startupu Foxdeli došlo ke změně akcionářů. Majoritním vlastníkem se stal Prime Fund, který za více než jeden milion eur (24 milionů korun) vyplatil původního spoluinvestora fond Lighthouse Ventures. Ten na svém exitu vydělal přes 300 procent.

Datlowe pomáhá monitorovat výskyt nemocničních infekcí a zlepšovat zdravotní péči, podle odhadu do něj stovky tisíc eur vkládá soukromý investor Tomáš Kolář, šéf Linetu.

Do startupu 100ks zakladatele Jakuba Svobody, který umožňuje koupi současného umění, již podruhé investoval Miton. Nyní mu poslal řádově nižší jednotky milionů korun.

Neurona Lab zakladatelů Davida Navrátila a Jana Pavlíka, jenž využívá umělou inteligenci na pomoc s onemocněními jako Alzheimer, za nezveřejněnou částku získal strategického partnera Aurora Perpetual z biomedicínské skupiny Primecell Michala Zahradníčka.

Somnium Space Artura Sychova pokračuje v budování ekosystému virtuálních světů, za několik stovek tisíc eur si pořídilo podíl ve virtuálním světě jménem Sansar.

Projekty pro monitoring krav Cownected a 3D tisk kovů získaly podporu dohromady ve výši 1,4 milionu korun z programu Prototypuj a ověřuj, který je financován městem Brno.


Zahraniční červencové dealy českých VC

Fond Evolution Equity Partners vedl kolo série A ve výši 35 milionů dolarů (758 milionů korun) do amerického startupu Protect AI. Přispěl také fond Salesforce Ventures a další.

Tensor Ventures se stali největším investorem kola do německého projektu Quantagonia z oblasti kvantového počítání. Češi startupu posílají milion eur (24 milionů korun), celková částka se vyšplhala na 4,3 milionu eur (103 milionů korun).

Soulmates Ventures posílají 800 tisíc eur (19 milionů korun) do estonského startupu eAgronom, který učí farmáře řešit emise. Celkem nabral pět milionů eur (necelých 120 milionů korun).

Presto Ventures vedli kolo ve výši 800 tisíc eur (19 milionů korun) do litevského Spenfi se zaměřením na pomoc s řízením firemních financí.

Zároveň Presto Ventures podpořili další litevský startup GoRamp, jenž digitalizuje dodavatelské řetězce. Nyní i od dalších investorů získal tři miliony dolarů (65 milionů korun).

Czech Founders VC společně s českými Necto Labs, Depo Ventures, StartupYardem a dalšími posílají miliony korun startupu Fungies s polskými kořeny.

RockawayX se účastnilo kola série A o celkové výši 40 milionů dolarů (868 milionů korun) do amerického startupu RISC Zero.


Hodí se vědět

Slovensko zavedlo zaměstnanecké akcie. České startupy si ale bohužel musí na zvýhodnění ESOPů ještě počkat.

  • „Nelze vyloučit, že na základě příznivější legislativy budou čeští zakladatelé skutečně volit Slovensko jako sídlo svých startupů,“ píše v komentáři Tomáš Ditrych z advokátní kanceláře Mavericks společně s vysvětlením, jak se slovenská legislativa změní a kde všude si mohou čeští zákonodárci vzít příklad.

Alternativa startupových investic, kterou využily i Rohlík či Twisto. Zatímco na Západě jde o běžný druh financování, u nás jej využilo jen několik málo startupů. Deset otázek a odpovědí, co je a jak funguje venture debt.

Z Litvy se stala globální fintechová velmoc. Země, která nemá ani tři miliony obyvatel, se díky proaktivnímu přístupu stala centrem finančně technologických startupů. Její přístup může inspirovat také nás v Česku.


Díky za pozornost! Pokud se vám tento newsletter líbil, budeme rádi, když ho budete sdílet se svými přáteli. Pokud se vám nelíbil, pošlete ho svým nepřátelům. K odběru CCVC se můžete přihlásit zde.

Načítám formulář...

Rubriku Startupy podporujíjt-retina