O 75,5 procenta méně. Přinášíme nejpodrobnější data o loňských startupových investicích

Startupy českých zakladatelů loni přilákaly meziročně o tři čtvrtiny menší objem peněz. Klesla průměrná výše investice a chyběla obří kola.

Peter BrejčákPeter Brejčák

vc_45

Foto: CzechCrunch

Investice do startupů se loni výrazně propadly

0Zobrazit komentáře

Právě čtete webové vydání našeho newsletteru CzechCrunch Venture Capital. Na začátku každého nového měsíce v něm shrnujeme to nejdůležitější, co se v tom právě skončeném na poli českých VC dealů stalo, abyste byli neustále v obraze.

Načítám formulář...

– 75,5 procenta

Peníze pro startupy českých zakladatelů zamrzly. Zatímco v roce 2022 do nich směřovalo 46,5 miliardy korun, loni to bylo jen 11,4 miliardy, což je propad o 75,5 procenta.

  • Celkem bylo v minulém roce oznámeno 98 investičních kol, předloni jich bylo 110.
  • Z 30 milionů na 24 milionů korun klesla také mediánová výše investice.
  • Nejaktivnější fondy byly N1, J&T Ventures a Presto Ventures.

To je výběr z dat ze speciálu CzechCrunche CC25 Startupové Česko, ve kterém ukazujeme nejen velmi opatrný sentiment právě skončeného roku, ale také ty největší obchody, nejvýznamnější hráče startupového trhu, zakladatele, kteří při prodeji svého startupu získali miliardy, ale také profil běžného startupisty či nejzajímavější obory.

Loni ani jeden ze startupů neuzavřel investiční kolo, které by přesáhlo hranici jedné miliardy korun (nejvyšší investici oznámila Keboola, když v rámci Series A získala 718 milionů korun). V roce 2022 jsme miliardových dealů viděli devět a v roce 2021 jich bylo pět.

A co na to VC investoři? Odpovědi na otázky a své insighty přináší devět vybraných zástupců zdejších fondů včetně Vojty Ročka z Presto Ventures, Karolíny Mrozkové z Credo Ventures nebo Martina Kešnera z J&T Ventures.

Všichni mluvili o krizi, ale já jsem nikdy nebyl optimističtější. Každý, kdo začal v roce 2023, bude mít vítr v zádech.
  • Hodnotí Vojta Roček z Presto Ventures.

Stay tuned. V rámci speciálu 17. ledna již potřetí představíme CC25 – výběr pětadvacítky českých startupů, které se vyplatí sledovat.


Prosincové dealy českých zakladatelů

České startupy si připsaly další exit – UltimateSuite zakladatele Roberta Šamánka se podle odhadu za stovky milionů korun prodal do rukou amerického giganta ServiceNow. Exitoval i fond Tensor Ventures a investor Michael Rostock-Poplar.

Datová Keboola uzavřela největší loňskou Series A regionu střední a východní Evropy, v níž získala 32 milionů dolarů (718 milionů korun) pod vedením amerického fondu Viking Global Investors s přispěním Presto Ventures, Reflex Capital, Behind Inventions, Tomáše Čupra, Damira Špoljariče a fondu Gi21, Eduarda Kučery, Giuliana Giannettiho a Michaela Rostock-Poplara.

Digitální účetní Digitoo uzavřela investici 2,3 milionu eur (56 milionů korun) pod vedením Reflex Capital, přidaly se i fondy Kaya VC či N1.

Datový startup Dataddo získal již čtvrtou investici od fondu Impulse Ventures Ondřeje Tomka, tentokrát šlo o 1,4 milionu dolarů (31 milionů korun).

Aplikace Wewell, která dokáže prokouknout složení kosmetiky, uzavřela seed investici ve výši 1,25 milionu eur (30,5 milionu korun) od slovenských Crowdberry Investment Management, Zero Gravity Capital a angel investora Jakuba Borovičky.

Díky Sanezoo získávají roboti oči a od Venture Club Investu dostal více než 23 milionů korun – jde o druhou tranši z letního seedového kola, v němž už dříve Venture Club Invest do startupu poslal 21 milionů korun.

Aplikace DuoCards pomáhá s učením stovky jazyků a v rámci seed kola do ní 15 milionů korun vkládá fond N1.

Startup EOS, jenž digitalizuje sportovní kluby, získal od Miroslava Tesaře blíže neurčenou částku v rámci kola, které lze označit za seedové.

Do „anticonsultingového“ projektu Stage on Mars Milana Šemeláka investuje dvacet milionů David Vais, jenž jinak buduje komerční zóny a oživuje brownfieldy.

Agentura Able má nového investora v podobě Point FM Marka Kříže, který v ní nově vlastní podíl pět procent, nakupoval při valuaci 80 milionů, šlo o tak o částku ve výši čtyř milionů korun.

Celkem 2,2 milionu korun si rozdělily čtyři projekty v programu Prototypuj a ověřuj města Brna a agentury JIC. Uspěl AI systém pro diagnostiku a terapii řečových poruch, inovovaná bateriová technologie studentského týmu z VUT, přenosné zařízení Catcher pro rychlou detekci chemické struktury léků i drog a nové herní zařízení pro airsoft.


Zahraniční prosincové dealy českých VC

Český Inven Capital (spadající pod ČEZ) a další vložili 8,5 milionu dolarů (189 milionů korun) v rámci Series A do rakouského Hydrogridu, jenž díky umělé inteligenci zlepšuje výkon vodních elektráren.

Čeští Soulmates Ventures a Depo Ventures společně se slovenským Venture to Future Fund a pod vedením portugalského Ciritical Ventures posílají 2,3 milionu eur (56 milionů korun) do slovenského startupu Twinzo, který vytváří digitální dvojčata budov.


Hodí se vědět

Nová síla pro Reflex Capital, který pod vedením zakladatele Ondřeje Fryce uzavřel svůj třetí fond o velikosti dvaadvacet milionů eur, tedy bezmála 540 milionů korun.

ESOPy jsou tady. Novelu zákona o zaměstnaneckých akciích podepsal prezident, platit začala od Nového roku.

Místo šesti měsíců proces na více než rok. Brněnská kybernetická Safetica otevírala pobočku v USA, ředitel Richard Brulík přináší tipy pro další, kteří se k tomuto kroku chystají.

Právníci v USA do smluv přidávají věci, které jsou u nás tabu. Advokát Pavel Čech ze Sedlakova Legal radí, jak se vydat do zahraničí – Češi totiž často nemají přehled o byznysových standardech a hledají nejen právní, ale hlavně obchodní rady.


Díky za pozornost! Pokud se vám tento newsletter líbil, budeme rádi, když ho budete sdílet se svými přáteli. Pokud se vám nelíbil, pošlete ho svým nepřátelům. K odběru CCVC se můžete přihlásit zde.

Načítám formulář...

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym