Stockholm je největší továrnou na miliardové jednorožce mimo USA. V čem může inspirovat Česko?

Město, kde vznikli velikáni jako Spotify nebo Klarna, se objevuje v hledáčku investorů i médií. A to i teď, v době obřího hypu kolem AI.

Peter BrejčákPeter Brejčák

swedish-unics-mvp
Foto: Filip Houska/CzechCrunch / ChatGPT
Ilustrace švédských jednorožců
0Zobrazit komentáře

Právě čtete webové vydání našeho newsletteru Startup. Na začátku každého nového měsíce v něm shrnujeme to nejdůležitější, co se v tom právě skončeném na poli českých startupů stalo, abyste byli neustále v obraze.

Vše, co potřebujete vědět ze světa startupů.

V newsletteru Startup vám každý měsíc ukážeme vše důležité ze světa českých startupů včetně přehledu veškerých investic.

Newsletter Startup | Poslední vydání

Jak mohou Švédi inspirovat Čechy

Mimo Silicon Valley má největší podíl miliardových jednorožců v přepočtu na obyvatele Stockholm. Švédské město, kde vznikli velikáni jako například Spotify nebo Klarna, se stále častěji objevuje v hledáčku investorů a médií, a to i nyní, v době obřího hypu kolem technologií umělé inteligence.

Jak upozorňují Financial Times, tento zájem má někdy i „stinnou“ stránku – nadějné startupy se relativně rychle exitují pod křídla větších a zavedených hráčů z Ameriky. „Evropa musí udržet své nejcennější společnosti – ty, které se odvažují myslet ve velkém, i když mohou selhat,“ píše deník.

Ambicí zakladatele Lovable Antona Osiky je vybudovat první bilionovou evropskou firmu, na starém kontinentu ale takových potřebujeme víc. „Pro budoucnost Evropy je zásadní, aby se více lidí odvážilo být jako Osika a mělo velké sny, bez ohledu na překážky, které jim v tom brání,“ doplňují Financial Times.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

To samé, i když v o něco menším měřítku, přirozeně platí i pro Česko. Průzkum mezi více než 200 startupisty a investory, který v říjnu představily Česká startupová asociace, CzechInvest, ministerstvo průmyslu a obchodu a Úřad vlády ČR, ukázal, že:

  • České startupy vidí největší bariéry pro svůj růst v daňovém a administrativním zatížení, problematickém nastavení pracovněprávních vztahů a nedostatku kapitálu.
  • Třetina startupů proto uvažuje o přesunu sídla do zahraničí, nebo to už udělala.

Ve srovnání se Slovenskem je na tom Česko dobře, pokud ale nedojde ke kýženým změnám, v dalších letech odsud odejdou desítky a možná i stovky firem, které se za lepším podnikáním přesunou do kvalitnějšího prostředí.

Není na co čekat, kvitovat proto můžeme i návrh programového vyhlášení nové vlády, která se zavázala dotáhnout takzvaný startupový zákon či zlepšit pobídky pro investory. Je ale na čase, abychom se od řečí přesunuli k činům. Svět nespí a nemůžeme ani my – a příklad bychom si mohli brát z Osiky, Lovable i prostředí Stockholmu.


To nejdůležitější

🥷 Po roce práce v utajení ukázal Ondřej Vlček svůj nový startup. Bývalý ředitel Avastu, kde vydělal miliardy, vyráží v projektu Aisle do boje s AI útočníky. Spoluzakladatelem je i Stanislav Fořt, který působil v Google DeepMind, investice získali od špiček z USA.

👏 Češi míří na burzu. Apple je před lety zařízl, když měli 8 milionů hráčů, nakonec to ale vychytali a teď jich mají 120. Platforma Gamee mění většinového majitele, s jehož akciemi se obchoduje na newyorském Nasdaqu.

💡 Investoři se rozhodují podle jednoho klíčového faktoru. Investor Zdenko Zvada z Flying Founders popisuje základní kroky, jak se připravit na vyjednávání s investory, abyste navýšili šance uzavřít deal.

💸 Nové peníze i pro startupy:

  • V Česku vzniká nový family office Electron Capital Partners. Spravuje miliardy korun, které vydělaly rodiny kolem brněnského Tescanu. A investuje i do startupů.
  • Na firmy z tradičnějších odvětví se zaměřuje nový NeoZone Collective. Má stovky milionů korun a stojí za ním úspěšně exitovaní podnikatelé Vanda Seidelová a Igor Strečko.

📝 Něco mezi zaměstnancem a OSVČ. V Česku se rýsuje oficiální „švarcsystém pro startupy“, a to v rámci takzvaného startupového zákona, který začal vznikat ještě před volbami.

🌍 Z mezinárodního dění:

  • Odrazový můstek do USA. Prosadit se na americkém trhu má evropským startupům pomoci European Startup Embassy. Nový komunitní hub vzniká přímo v Silicon Valley, z českých a slovenských zástupců za iniciativou stojí například Apify, Boost.space, Keboola, Rockaway Ventures či Sparring.
  • Evropa potřebuje svůj vlastní Delaware, píše Jan Hammer z Index Ventures a vyzývá k vytvoření opravdu jednotného takzvaného 28. režimu na úrovni EU.

🤖 AI rising stars. Miton představil seznam českých a slovenských startupů z oblasti umělé inteligence, které byste měli znát.


Kam se přihlásit

Ostravská Organica otevírá oponu. Coworking Scott.Weber otevírá své nové inovativní kanceláře, v úterý 11. listopadu od 17:00 čeká hosty večer plný inspirace, kabaretní atmosféry, svatomartinských delikates a nezapomenutelných zážitků. Registrovat se můžete zde.


Říjnové dealy českých zakladatelů

Startup (obor): suma | kolo | investoři

Resistant AI (kyberbezpečnost): 25 milionů dolarů (256 milionů korun) | Series B | DTCP, Google Ventures, Experiana

Boost.space (data): 3 miliony eur (73 milionů korun) | nespecifikované | Jet Investment, Tachles VC, Gi21 Capital

Roier (investiční crowdfunding): téměř 50 milionů korun | nespecifikované | Jan Blaško, Jiří Wallenfels

Delta Green (energetika): 2 miliony eur (49 milionů korun) | nespecifikované | Credo Ventures, Tilia Impact Ventures, Purple Ventures

Kilde (fintech): necelých 30 milionů korun | nespecifikované | Purple Ventures

NutritionPro (gastro): nespecifikovaná | exit foundera | noví investoři Borovicka Capital, Leverage, Lighthouse Ventures

Vše o startupových investicích


Zahraniční říjnové dealy českých VC

Čeští investoři: startup (obor) | země | suma

Zaka VC: Flexkeeping (hospitality) | Slovinsko |nespecifikovaná | kupujícím je Mews, Zaka v něm tak nově drží podíl

Rockaway Ventures: Vermeer (drony) | USA, Ukrajina | 9 milionů dolarů (228 milionů korun)

Soulmates Ventures, Purple Ventures: Rightcharge (nabíjení elektromobilů) | Velká Británie | 1,6 milionu liber (44 milionů korun)

Czech Founders VC, N1: Every Health (zdravotnictví) | Německo | 1,1 milionu eur (27 milionů korun)

JSK Investments: iSono Health (zdravotnictví) | USA | nespecifikovaná


Díky za pozornost! Pokud se vám tento newsletter líbil, sdílejte jej se svými přáteli. Pokud se vám nelíbil, pošlete ho svým nepřátelům. K odběru se můžete přihlásit zde.

Vše, co potřebujete vědět ze světa startupů.

V newsletteru Startup vám každý měsíc ukážeme vše důležité ze světa českých startupů včetně přehledu veškerých investic.

Newsletter Startup | Poslední vydání