Komerční banka koupila Upvest, Heureka Balíkobota. Jak jsme odhadli, za kolik to bylo?

Podrobnosti o výši těchto transakcí nebyly zveřejněny, díky hospodářským výsledkům firem lze ale udělat kvalifikovaný odhad valuace.

Peter BrejčákPeter Brejčák

vc_nl_01-2360×1180

Foto: CzechCrunch

Ředitel Komerční banky Jan Juchelka a ředitel Heureky Tomáš Braverman

0Zobrazit komentáře

CzechCrunch Venture Capital přináší informace o dealech a přehled o všem, co se za poslední měsíc v českém VC světě stalo.

Komerčka a Heureka na nákupech

Nečekaně rychlé spojení. Komerční banka se po dvou letech od prvního vstupu do startupu Upvest, jenž uživatelům umožňuje investovat do developerských projektů, rozhodla firmu odkoupit celou.

 • V roce 2020 v ní po prvním investičním kole přes svoji dceřinou společnost KB SmartSolutions držela podíl 18,9 procenta, loni jej navýšila na 31,06 procenta.
 • Nyní kontroluje 96 procent, zbytek se dělí mezi původní podílníky Davida Musila a Petra Volného a další dva společníky Jana Holáska a Petra Malíka.

Finanční dům předpokládá, že se mu podaří aktuální hodnotu Upvestu během nejbližších let zněkolikanásobit a vybudovat z něj klíčového hráče na trhu developerského financování. Zvažuje i možnosti expanze do zahraničí.

Načítám formulář...

Podrobnosti transakce nebyly zveřejněny, informace z různých zdrojů CzechCrunche o její výši se přitom zásadně lišily. Kolik skutečně Komerční banka za Upvest zaplatila, napověděly zveřejněné hospodářské výsledky startupu, na základě kterých jsme mohli udělat kvalifikovanější odhad.

Na konkrétním příkladu jsme tak ukázali, jak se obecně valuace firem stanovuje. A podobně proces funguje i při investování do startupů. Platí, že ziskové firmy se prodávají za vícenásobek svých ročních tržeb, ztrátové společnosti naopak někdy i za násobek menší než jedna, tedy jakoby „ve slevě“. Nejdůležitější otázka je, o jak velký násobek půjde. U startupů bývají obecně relativně hodně vysoké, ale toto rozhodování ovlivňuje několik dalších faktorů.

 • Valuaci Upvestu zvyšuje fakt, že v tržbách rychle roste a působí na atraktivním trhu, který láká stále více uživatelů i hráčů.
 • Naopak v neprospěch Upvestu hraje to, že je ztrátový a kupcem je regulovaná finanční instituce, jež ze zásady musí být hodně konzervativní a na rozdíl od venture kapitálových investorů nebude chtít jít do rizikovějších transakcí či do „přemrštěných“ násobků u akvizic.
 • Jeho valuace se s ohledem na loňské tržby mohla pohybovat v rozmezí od 100 milionů do pravděpodobně maximálně 150 milionů korun.
 • Banka teď ale nekupovala celý podíl, v posledním kole zřejmě zaplatila vyšší desítky milionů a transakce pravděpodobně nepřesáhla hranici sta milionů korun.

Na nákupy se v srpnu vydala také Heureka, jež si jde za svým cílem stát se největším evropským online marketplacem. Udělala důležitý krok a koupila společnost Balíkobot. Osmiletá firma majoritně patřila investorům Davidu Folprechtovi a Martinu Kasovi, spoluzakladateli online lékáren Pilulka.cz. Dvojici podílníků doplňuje Martin Šauer, jenž zastává také pozici ředitele Balíkobotu.

 • Cenu transakce ani jedna ze stran nekomentovala.
 • Podle informací CzechCrunche se firma prodala v násobcích ročních tržeb. Loni dosáhla na čistý obrat ve výši bezmála 43 milionů, čistý zisk činil 170 tisíc korun.
 • Cena transakce se mohla pohybovat od minimálně 80 milionů korun výše.

Vše ze srpnového dění

 • Rodí se další jednorožec s českou krví, britský zdravotnický startup Cera Care ve formě ekvity i dluhu získal 320 milionů dolarů (7,8 miliardy korun) pod vedením amerického fondu Kairos HQ, jeho valuace se má pohybovat kolem jedné miliardy dolarů.
 • Skupina Pale Fire Capital, za níž stojí čtveřice Petr Krajíček, David Holý, Jan Barta a Dušan Šenkypl, loni vyrostla na 3,8 miliardy korun, do tří let chce spravovat majetek za 20 miliard.
 • Český Rockaway Blockchain Fund opět investoval do německého fintechu Unstoppable Finance, který od různých investorů získal celkem 12,5 milionu eur (307 milionů korun).
 • Tuzemský startup Oddin uzavřel kolo série A ve výši 4,5 milionu dolarů (110 milionů korun) v čele s britským Velo Partners i malajským Genting Ventures, historicky jej podpořilo například Presto Ventures.
 • Estonský Ready Player Me v aktuálním kole série B získal 56 milionů dolarů (1,4 miliardy korun) pod vedením legendárního fondu Andreessen Horowitz, dříve ho také podpořilo zmiňované Presto Ventures i český Somnium Space.
 • Fond Presto Ventures s přispěním Reflex Capital, J&T Ventures, Purple Ventures a britského Seedcampu investoval 1,5 milionu eur (37 milionů korun) do startupu Choice.
 • Presto Ventures společně s Lighthouse Ventures a Lithuanian Business Angels Fund podpořilo také litevský startup Okredo částkou 650 tisíc eur (16 milionů korun).
 • Investiční skupina Meriton, jež spadá pod Miton, poslala desítky milionů korun do projektu Rybí zahrada.
 • Meriton společně se StartGuide investoval blíže nespecifikované miliony korun také do e-shopu Lihovárek.cz.
 • Tuzemské fondy Depo Ventures, StartGuide a Czech Founders VC spojily síly a firmě Digital Transformation Systems poslaly celkem 14 milionů korun.
 • Britský startup Roleshare nabral 1,2 milionu dolarů (30 milionů korun), kola se účastnil také investiční kolektiv Lumus Investment, který sdružuje několik stovek žen-investorek z našeho regionu.
 • České firmy Impact Metrics a Fair Venture se spojily a jako investora k sobě vzaly finančníky z RSJ, výsledkem je nová společnost Impact Factory.
 • Agentura CzechInvest uzavřela příjem žádostí do první výzvy projektu Technologická inkubace, celkem se přihlásilo 114 zájemců.
 • Stipendijní program V4 Startup Force pomáhá startupům při budování aktivit ve visegrádském prostoru, do podzimního semestru se mohou hlásit do 11. září.

Tipy na čtení

Koule se nabaluje. Zakladatelé prvních českých startupů vychovali odvážnější generaci, píše v komentáři pro CzechCrunch Martin Kešner, investment Director v J&T Ventures.

 • Kešner je zároveň organizátorem soutěže Nápad roku, jejíž první ročník se konal již před patnácti lety. To byla doba, kdy Apple představil světu první iPhone.
 • Rozdíl mezi tuzemskou technologickou scénou tehdy a dnes je obrovský, startupový ekosystém tu vyrostl v podstatě z nuly. Nejlépe to vystihují příběhy zakladatelů inovativních firem.

Majitelé startupů mají za sebou dva roky divoké pandemické párty. Příliv peněz a překotný růst ale koncem minulého roku skončily. Na letošek tak zbylo jen střízlivění a někde i kocovina. Dění na trhu zmapovaly Hospodářské noviny.

Letos se z Productboardu stal jednorožec a nejhodnotnější český startup. A rád by zamířil na newyorskou burzu. Jenže nálada na akciových trzích, potažmo v Silicon Valley, není vůbec dobrá.

 • „Věřím, že za tři roky by se situace mohla spravit,“ říká pro Hospodářské noviny zakladatel Hubert Palán, který firmu připravuje na to, že tři roky nedostane od investorů žádné peníze.

Díky za pozornost! Pokud se vám tento newsletter líbil, budeme rádi, když ho budete sdílet se svými přáteli. Pokud se vám nelíbil, pošlete ho svým nepřátelům. K odběru CCVC se můžete přihlásit zde.

Načítám formulář...

Rubriku Startupy podporujíjt-retina