Startupové investice zamrzly, což je paradox. Čeští zakladatelé ale oznámili miliardový exit i rekord

Investiční aktivita se meziročně výrazně propadá, i tak se ale startup Manta prodal za 3,5 miliardy korun a rekordní deal přišel i od Robina Raszky.

Peter BrejčákPeter Brejčák

kratky-manta-boxed

Foto: CzechCrunch

Tomáš Krátký se se startupem Manta postaral o miliardový deal

0Zobrazit komentáře

Právě čtete webové vydání našeho newsletteru CzechCrunch Venture Capital. Na začátku každého nového měsíce v něm shrnujeme to nejdůležitější, co se v tom právě skončeném na poli českých VC dealů stalo, abyste byli neustále v obraze.

Načítám formulář...

VC trh zamrzl, ale přišel miliardový exit a rekord

Evropský trh venture kapitálu podle analytické společnosti CB Insights ve třetím kvartálu letoška mezikvartálně vyrostl o 24 procent, což bylo podpořeno několika miliardovými dealy (v dolarech).

  • Meziročně jde však pořád o propad. Letos se v tomto období uzavřelo 1 466 dealů o celkové hodnotě 14,3 miliardy dolarů (v přepočtu 330 miliard korun), loni šlo o 1 992 transakcí za 17,6 miliardy dolarů (přes 400 miliard korun).
  • Průzkum Evropského investičního fondu mezi 500 evropskými VC fondy podle portálu Sifted ukazuje, že sentiment na trhu je na rekordně nízké úrovni. A vyhlídky na další rok nejsou zrovna růžové.

Vidíme to i na datech z Česka, kde objem investic meziročně spadl o 80 procent. „Startupový svět si docela dlouho užíval divokou party,“ popsal aktuální trh David Polach, investiční manažer J&T Ventures. A bez příkras rovnou zhodnotil, že na mladé firmy nastoupila těžká kocovina, „která se postupně rozšířila ze Spojených států do Evropy a probublala až do startupů v raných fázích“.

  • Investoři nepospíchají, víc prověřují a někdy mají startupy dojem, že jsou ochotni „je nechat vykrvácet“. Na trhu je k dispozici také znatelně míň peněz.

Je to přitom paradoxní situace, říká Andrej Petrus ze Zaka VC v rozhovoru: „Loňský i letošní rok jsou pro investice jedny z nejlepších, a to i kvůli novým technologickým inovacím. Na rozumné hodnoty klesly valuace v raných fázích, ale také v pozdějších fázích je možné vyjednat velmi dobré podmínky a zároveň vybírat firmy, které jsou profitabilní nebo mají vysoké tržby – tedy s relativně nízkým rizikem, že by to s nimi dopadlo špatně.“

Negativní tržní sentiment ale některé české zakladatele nezastavil v tom, aby oznámili zásadní miliardový exit i rekordní pre-seed investici. Více v přehledu jednotlivých dealů.


Říjnové dealy českých zakladatelů

Česká scéna má na kontě další miliardový zářez. Podle informací CzechCrunche se za 3,5 miliardy korun do rukou IBM prodal datový startup Manta zakladatele Tomáše Krátkého, podíl v něm drželo i zdejší Credo Ventures a Eduard Kučera.

Rekord překonali český designér Robin Raszka (ex Alter) a Jan Malý (ex STRV), jejichž nový startup 1337 (s výslovností Leet) od investorů včetně Credo Ventures získal čtyři miliony dolarů (v přepočtu 94 milionů korun). Jde o historicky nejvyšší pre-seed kolo startupu českých zakladatelů.

Petr Kováčik (ex Blabu) rozbíhá vlastní startupové studio Budeto, vyšší jednotky milionů korun do něj posílají známá jména startupové scény Tomáš Čupr, Zdeněk Cendra, Pavel Mucha a Jan Krabec.

Pražský startup Firefish slovenských zakladatelů Martina Matejky a Igora Neumanna, jenž funguje jako Zonky kryté kryptoměnou, získal od Mitonu C a nejmenovaného investora nižší desítky milionů korun.

Český startup Scaut kontroluje pracovní kandidáty a uzavřel investici ve výši jednoho milionu eur (25 milionů korun) od slovenského Venture to Future Fund, brněnských Garage Angels a andělských investorů Oryho Weihse, Lubomíra Kovaříka ze zbrojařské skupiny Colt či Kamila Blažka.

Jeden z největších komunitních portálů v Česku Ženy s.r.o. zakladatelky Evy Čejkové získal jednotky milionů korun od skupiny Knowlimits.

Startup Dishboard, jenž funguje jako automatizovaný finanční manažer v restauracích, uzavřel investici v řádu vyšších jednotek milionů korun od Jinýho fondu Jiřího Hlavenky a Jana Slámy.

Do chytrých zámků na kola či lyže Pealock vkládá jednotky milionů korun zlínský podnikatel Čestmír Vančura, část přišla i od programu EIT Urban Mobility.

Brněnští 3L Robotics chtějí umožnit autonomní doručování zásilek drony a díky účasti v inkubátoru Evropské kosmické agentury získali 50 tisíc eur (1,2 milionu korun).

Startup Mews kupuje jiný startup Nomi, svou druhou letošní akvizicí chce urychlit využití umělé inteligence v pohostinství.

Tvůrci e-shopů Shopsys kupují brněnskou agenturu Sounds Good Agency se zaměřením na Shopify, jde o jejich první akvizici.

Majitele opět změnily i kurzy programování pro děti makeITtoday, podnikatelku Janu Vyhlídalovou střídá fond Educa zakladatele Vratislava Nejedlého.


Zahraniční říjnové dealy českých VC

Česko-slovenská Zaka VC investovala do španělské aplikace pro rezervaci služeb z domova Webel, která od skupiny investorů celkem získala 2,1 milionu eur (52 milionů korun).

Fond Tensor Ventures se zaměřením na deep tech poslal jeden milion dolarů (23 milionů korun) americkému startupu polských zakladatelů Beit z oblasti kvantových počítačů. Celková výše kola byla tři miliony dolarů.

Depo Ventures se částkou sto tisíc eur (2,5 milionu korun) podílí na celkovém kole investic ve výši 700 tisíc eur (17 milionů korun) do polského startupu ukrajinských zakladatelů Certifier, který převádí diplomy a certifikáty do digitálu.


Hodí se vědět

Ledy se pohnuly, sněmovna projednává zaměstnanecké akcie. Miton i další hráči, kteří stojí za iniciativou #ESOPasap, ale současný návrh kritizují.

  • „Věříme, že návrh nakonec Poslaneckou sněmovnou neprojde, což dá vládě více času připravit lepší úpravu zaměstnaneckých programů,“ říká Miton.

Mezi bankou a startupovým investorem. Martin Bodocký rozjel alternativní způsob financování a v Threshold Capital startupům nabízí dluhové financování bez ztráty podílu a osobních záruk jednatelů či vlastníků.

Zdanění prodeje firem nad 40 milionů se odkládá. Dobrá zpráva i pro majitele startupů se přitom opět tutlá.

Kostlivci ze skříní vyskakují často. Michaela Garajová z advokátní kanceláře Sedlakova Legal popisuje rozdíly ve vyjednávání o investicích u nás a ve startupově vyspělejším světě.


Díky za pozornost! Pokud se vám tento newsletter líbil, budeme rádi, když ho budete sdílet se svými přáteli. Pokud se vám nelíbil, pošlete ho svým nepřátelům. K odběru CCVC se můžete přihlásit zde.

Načítám formulář...

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym