Velká vlna, nebo výjimky? Jak zdejší investoři vnímají propouštění v českých startupech

V posledních týdnech proběhlo velké propouštění v Productboardu, Kiwi i Woltairu, což rozvířilo startupové vody. Jak u nás situace skutečně vypadá?

Peter BrejčákPeter Brejčák

startup-cc

Foto: CzechCrunch

Propouštění se dotklo Kiwi.com, Productboardu i Woltairu

0Zobrazit komentáře

Právě čtete webové vydání našeho newsletteru Startup. Na začátku každého nového měsíce v něm shrnujeme to nejdůležitější, co se v tom právě skončeném na poli českých startupů stalo, abyste byli neustále v obraze.

Načítám formulář...

Velká vlna, nebo výjimky?

Poslední týdny české startupy do velké míry poutají pozornost kvůli propouštění:

  • S asi dvěma stovkami, tedy zhruba osmnácti procenty lidí, se rozloučil brněnský vyhledávač letenek Kiwi.com.
  • Již několikátou zeštíhlovací kúru podstoupil také aktuálně nejhodnotnější startup českých zakladatelů Productboard – z 500 zaměstnanců koncem roku 2022 je jich nyní méně než polovina, upozornily Hospodářské noviny.
  • Pětinu, tedy 38 lidí, propustil i topenářský Woltair (a přesně o týden později – po roce a půl ve vedení – skončil i jeho šéf Jan Hanuš).

Z pohledu loňského i předloňského roku ovšem nejde zdaleka o jediné zdejší startupy, které snižovaly stavy, ne vždy však o těchto krocích informovala média. I venture kapitáloví investoři již dlouho poukazují na to, že oproti covidovým rokům u jednotlivých firem mnohem více hlídají čísla a udržitelnost samotného byznysu, což mladé firmy nutí upravovat plány, reorganizovat strukturu a přizpůsobit tomu i počet lidí v týmu nebo ve větší míře měnit typ pozic.

Například ve Spojených státech se o propouštění mluví už delší dobu – podle portálu Layoffs.fyi, jenž tyto statistiky sleduje, loni 1 190 technologických společností propustilo přes 260 tisíc lidí. Letos to bylo už přes 170 firem a asi 45 tisíc lidí. Na startupovém trhu tak nejde o novinku, zprávy o třech zmiňovaných firmách ale v českém rybníčku rozvířily vody. Jak situace u nás tedy skutečně vypadá?

layoffs

Přečtěte si takéČeské startupy narážejí. Propouští nejen Productboard či WoltairRůst není věčný a poznávají to i české startupy. Propouští nejen Productboard, Kiwi nebo Woltair

„Propouštělo hodně našich startupů, ale povětšinou již před více měsíci, před rokem a více, nyní považuji situaci za víceméně stabilní,“ komentuje situaci pro CzechCrunch zakládající partner společnosti Reflex Capital Ondřej Fryc. Podobně to vidí i další.

„U našich seedových a pre-seedových firem nevidím velké trendy v propouštění, spíš naopak. Ani v later stage to ale není v našem portfoliu významné. Ano, mediálně je ve snižování stavů hodně viditelný Woltair, ale třeba Keboola nabírá desítky lidí měsíčně, Choice, IP Fabric nebo i CloudTalk jsou také v pozitivním trendu,“ doplňuje Vojta Roček z Presto Ventures.

Z pohledu fondu N1 pak rostou a nabírají portfoliové firmy, které mají největší týmy – Daytrip, Snuggs, Bevy, Vrgineers, GoodAccess. „Obecně se propouštění týká firem, které neplní byznys plán a nerostou dle předpokladů. I americké startupy, které rostou dobře dle plánu či nad plán, nabírají a nepropouštějí. Samozřejmě pak jsou ještě super early firmy, které to nedají, ty se zavírají úplně,“ popisuje Marek Moravec z N1, jenž byl podle dat CzechCrunche loni nejaktivnějším fondem podporujícím startupy českých zakladatelů.

Podle statistik J&T Ventures loni nové talenty nabírala zhruba polovina portfoliových firem, třetina velikost týmu neměnila a jen šestina firem snižovala stavy o více než třetinu. „Vyšší míra adopce zakladatelů na vnější ekonomické vlivy je předpokladem úspěchu. Minulý rok v mnoha aspektech nebyl jednoduchý a většina našich portfolio firem udělala změny rychle. Což je příležitost, jak přečkat nepříznivé období a mít osud firmy ve vlastních rukou,“ přibližuje Martin Kešner z J&T Ventures.

Propouštění je prostě součástí života startupů, stejně jako u jiných firem.

  • komentuje Ondřej Bartoš z Credo Ventures

Poté, co se rok 2023 ve startupech nesl ve znamení efektivity, je poměrně obtížné predikovat, co se na trzích bude dít letos. Optimistou je ale například Yuval Ben-Itzhak z Evolution Equity Partners. „Od přibližně padesátky firem v našem portfoliu od druhé poloviny loňska vnímáme, že se situace obecně zlepšuje. Takže rok 2024 bych označil jako rok odrazení se ode dna. Ekonomický cyklus se začíná posouvat do pozitivnější fáze,“ uvedl v rozhovoru pro CzechCrunch.


To nejdůležitější

❓ Naděje i nejasnosti ESOPu. Od začátku roku platí novela zákona související se zaměstnaneckými akciemi. Jaké jsou přínosy a limity, co s nimi může firma dělat a jak se ve všem vůbec vyznat? Píše Lukáš Konečný z fondu Y Soft Ventures, který zároveň vydal aktualizované vydání Employee Equity Handbooku.

💸 Brněnský startup, o kterém jste zřejmě neslyšeli, se prodal za téměř miliardu. Jde o nenápadný Runecast, který před deseti lety založila skupina bývalých zaměstnanců IBM a který střeží bezpečnost IT. V minulosti jej podpořil i český fond Credo Ventures, připisuje si tak svůj další exit.

📈 Startup Adam funguje tři roky, je v 11 zemích a loni vymaloval pokoje za 100 milionů. Jeho zakladatelé Roman Sysel a Jakub Dvořák roky pracovali v Boltu, kde získali zkušenosti, jak zvládnout rychlý růst i expanzi. V rozhovoru přibližují, na jaké principy při budování byznysu spoléhají.

🥫 Jaroslav Beck dá na rozlet svých plechovek do Evropy 100 milionů korun. Velké ambice s expanzí ochucené perlivé vody bez sladidel potvrzuje zakladatel značky Cans velkou investicí z vlastní kapsy. Radit mu bude Tomáš Čupr.

🤖 Lepší byrokrat než GPT-4 od OpenAI. Taková má být nová umělá inteligence od českého Rossumu. Revírem modelu nazvaného Aurora je účetnictví a dokumenty, zvládne ale zpracovat i data o politických kampaních.

💰 Vláda na pomoc startupům vyčlení 3,3 miliardy. Původně ministerstvo průmyslu a obchodu plánovalo 1,3 miliardy korun, došlo ale k navýšení. Peníze pocházejí z Národního plánu obnovy, konkrétní správce ale vybírá Evropský investiční fond.

💡 Pomohl AVG na burzu v New Yorku i prodat Socialbakers. Na česká víza ale Izraelec Yuval Ben-Itzhak, nyní partner fondu Evolution Equity Partners, čekal 18 měsíců. V rozhovoru popisuje, že v rámci podpory startupů vláda nemusí investovat peníze. Stačí, že bude snižovat bariéry.


Kam se přihlásit?

Akcelerátor AceON opět hledá nadějné startupy. Stojí za ním poradenská společnost Accace a fond Zaka VC, nejlepší účastníci se můžou dočkat i investice. Během dvouměsíčního programu nabídne přednášky na startupová témata, know-how od expertů i přístup k mezinárodní síti kontaktů. Přihlášky jsou otevřené do čtvrtka 7. března.

ČSOB a Mastercard chtějí urychlit revoluci ve světě financí. A pomohou jim známá jména startupové scény včetně Storyous, Presto Ventures nebo Resistant AI. Uzávěrka projektu Fintech Challenge bude 28. března.


Únorové dealy českých zakladatelů

Startup (obor): suma | kolo | investoři

Upheal (umělá inteligence, zdravotnictví): 3,25 milionu dolarů (76 milionů korun) | seed | Credo Ventures, Kaya VC, Inovia Capital, andělští investoři

Choice (gastronomie): 2,5 milionu dolarů (58 milionů korun) | late-seed | J&T Ventures, Reflex Capital, Presto Ventures

Merchantee (data, e-commerce): 15 milionů korun | seed | Czech Founders VC, Reflex Capital

Plantee (chytré skleníky): miliony korun | seed | společnost Agro CS

Flow Nutrition (přírodní doplňky stravy): podle odhadu přes deset milionů | Reflex Capital

Campiri (půjčování karavanů): 50 milionů korun | Campiri se zároveň spojuje s německým FreewayCamper | Rockaway, Miton a další

NaFirmy.cz (investiční crowdfunding): nezveřejněno | exit (předtím investovala J&T Banka) | startup Roier

Vše o startupových investicích

Zahraniční únorové dealy českých VC

Čeští investoři: startup (obor) | země | suma | kolo

Credo Ventures: Ezra (zdravotnictví) | Spojené státy | 21 milionů dolarů (491 milionů korun) | série B

Credo Ventures: Mindgram (duševní péče) | Polsko | 2,5 milionu eur (63 milionů korun)

V-Sharp Venture Studio, Depo Ventures: Leya AI (umělá inteligence) | Litva | jeden milion eur (25 milionů korun) | pre-seed

Soulmates Ventures: eAgronom (zemědělství) | Estonsko | 200 tisíc eur (pět milionů korun) jako navýšení loňského kola ve výši 800 tisíc eur


Díky za pozornost! Pokud se vám tento newsletter líbil, sdílejte jej se svými přáteli. Pokud se vám nelíbil, pošlete ho svým nepřátelům. K odběru se můžete přihlásit zde.

Načítám formulář...

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym