Miliardoví startupoví jednorožci po světě běhají deset let. Současná doba jim ale nepřeje

Globální stáj má již přes 1 200 jednorožců, z toho dva s českou krví. V posledním kvartálu se jich narodilo nejméně od roku 2016.

Peter BrejčákPeter Brejčák

jednorozec

Foto: Vygenerováno OpenAI DALL·E-3

Startupoví jednorožci oslavili deset let

0Zobrazit komentáře

Právě čtete webové vydání našeho newsletteru CzechCrunch Venture Capital. Na začátku každého nového měsíce v něm shrnujeme to nejdůležitější, co se v tom právě skončeném na poli českých VC dealů stalo, abyste byli neustále v obraze.

Načítám formulář...

10 let s jednorožci 🦄

Kůň s rohem na hlavě jako mytické zvíře existuje již několik tisíc let. Začátek listopadu 2013 tyto tvory zhmotnil do nové a reálné podoby – do startupů s valuací vyšší než jedna miliarda dolarů.

 • Přesně 2. listopadu 2013 termín „unicorn“ použila zakládající partnerka VC fondu Cowboy Ventures Aileen Lee v komentáři pro TechCrunch.
 • Jako jednorožce tehdy Lee označila „americké softwarové firmy založené po roce 2003 ohodnocené více než jednou miliardou dolarů veřejnými nebo soukromými investory“.
 • Nakonec se ale označení začalo používat pro všechny soukromě vlastněné startupy s miliardovou valuací.
 • V návaznosti na miliardové unicorny pak vznikly decacorny s hodnotou vyšší než 10 miliard dolarů a hectocorny přesahující valuaci 100 miliard dolarů (takové jsou nyní dva).

Startupový svět od té doby nezůstal stejný. Aktuálně společnost CB Insights eviduje 1 230 jednorožců s hodnotou dohromady přibližně 3,8 bilionu dolarů. České kořeny mají dva z nich:

 • online supermarket Rohlík (od 1. července 2021) s hodnotou 1,2 miliardy dolarů (téměř 27 miliard korun),
 • nástroj Productboard (od 2. února 2022) s hodnotou 1,73 miliardy dolarů (téměř 39 miliard korun).

A jak aktuální jednorožci vypadají? Podle CB Insights:

 • je průměrná valuace 1,6 miliardy dolarů,
 • téměř jedna třetina působí v enterprise tech sektoru, následovaném finančními službami a maloobchodem,
 • více než polovina z nich sídlí v USA (652), následovaných Čínou (173) a Indií (71),
 • nejvíc jednorožců ve své stáji mají fondy Tiger Global, SoftBank a Coatue.

Nutno říct, že aktuální dění v makroekonomice a na trzích jednorožcům moc nepřeje. Během třetího kvartálu letošního roku se narodilo jen dvanáct unicornů, což je nejnižší číslo od roku 2016.

TechCrunch se po deseti letech k jednorožcům v názorovém sloupci vrátil a v aktuální situaci pokládá dvě zásadní otázky (na které nemáme odpověď):

 • Kolik ze současných jednorožců má opravdu hodnotu vyšší než miliarda dolarů?
 • A podaří se jim najít způsob, jak vrátit peníze svým podporovatelům před koncem všech věků?

Listopadové dealy českých zakladatelů

Startup Vrgineers, jenž vyrábí VR brýle pro trénink pilotů, v kole série A nabírá šest milionů dolarů (135 milionů korun) pod vedením tchajwanského vládního fondu Taiwania Capital s přispěním českých N1 a Gi21 Damira Špoljariče.

Do logistického Prorozvoz se zaměřením na rozvoz jídel vkládá v rámci tří tranší 65 milionů korun zahraniční investor z gastro byznysu Chenlei Zhan.

Startup Kardi AI díky umělé inteligenci hlídá srdce stovek pacientů a dohromady 1,5 milionu eur (35 milionů korun) nabírá od Purple Ventures, Soulmates Ventures, Garage Angels, Depo Ventures, bulharského BrightCap Ventures i rumunského Cleverage VC.

Kybernetický startup Blindspot Technologies v seedovém kole získal 1,4 milionu eur (34 milionů korun) od fondů Presto Ventures, Gi21 a IT společnosti Prozeta.

Startup Ofisly pomáhá firmám s organizací hybridního režimu práce a od fondu Novira Capital v rámci pre-seed kola nabírá řádově miliony korun.

Aplikace Arbo Technologies, jež pomáhá prodlužovat životnost stromů, v kole seed A získává sto tisíc eur (2,5 milionu korun) od JIC Ventures.

Krypto startup The Block, který vede a drží v něm podíl i Čech Vavřinec Čermák, má nového majoritního vlastníka, singapurský fond Foresight Ventures. Valuace firmy je 70 milionů dolarů (1,6 miliardy korun).

Do světa kryptoměn vstupuje další český miliardář – Ondřej Tomek rozjíždí krypto fond IVBF (původně zkratka pro Impulse Ventures Blockchain Fund), od investorů chce získat desítky milionů dolarů.


Zahraniční listopadové dealy českých VC

Rockaway Ventures se podílí na investici ve výši 8,5 milionu eur (209 milionů korun) do německého startupu Raus, jenž staví modulární a přenositelné ubytovací jednotky.

Fondy i&i Biotech Fund a Tensor Ventures s přispěním dalších v pre-seedu posílají 4,5 milionu eur (111 milionů korun) do rakouské biotechnologické firmy HeartBeat.bio.

Presto Ventures vede rozšířené seedové kolo ve výši 1,3 milionu dolarů (30 milionů korun) do estonského OTA Sync, což je konkurence hotelnického Mews.

Presto Ventures a SFC Capital s dalšími investory v pre-seedovém kole posílají 350 tisíc eur (9 milionů korun) do britského Magic ID, který kontroluje totožnost lidí na internetu.

A do třetice Presto Ventures posílá v seed kole 400 tisíc dolarů (9 milionů korun) do ukrajinského startupu Getpin, jenž firmám pomáhá neztratit se v mapách od Googlu či Facebooku.

Česko-slovenská Zaka VC se podílí na pre-seed kole ve výši 350 tisíc eur (9 milionů korun) do chorvatského SpectreXR s cílem lépe propojit světy lidí a digitálu.


Hodí se vědět

Zákon o ESOPu jde o finále. Novela zákona, která zaměstnanecké akcie poprvé zavádí do české legislativy, již prošla Poslaneckou sněmovnou a nyní čeká na projednání Senátem.

Jak je na tom Evropa? Atomico představilo další ročník své obsáhlé analýzy State of European Tech 2023.

Startupisté se dělí o zkušenosti


Díky za pozornost! Pokud se vám tento newsletter líbil, budeme rádi, když ho budete sdílet se svými přáteli. Pokud se vám nelíbil, pošlete ho svým nepřátelům. K odběru CCVC se můžete přihlásit zde.

Načítám formulář...

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym