Startupoví investoři zažívají nejhorší rok za posledních devět let. Fondy mají problém nabrat peníze

V Česku se výrazně rozběhla aktivita venture kapitálových fondů, které bojují o přízeň investorů, aby jim svěřili peníze.

Peter BrejčákPeter Brejčák

startup-cc-2

Foto: CzechCrunch

Startupoví investoři zažívají nejhorší rok za devět let

0Zobrazit komentáře

Právě čtete webové vydání našeho newsletteru Startup. Na začátku každého nového měsíce v něm shrnujeme to nejdůležitější, co se v tom právě skončeném na poli českých startupů stalo, abyste byli neustále v obraze.

Vše, co potřebujete vědět ze světa startupů.

V newsletteru Startup vám každý měsíc ukážeme vše důležité ze světa českých startupů včetně přehledu veškerých investic.

Newsletter Startup | Poslední vydání

VCs zažívají nejhorší období za posledních 9 let

Globální fundraising venture kapitálu je na cestě k nejhoršímu výsledku od roku 2015, jak si všiml portál PitchBook. V první polovině letoška po celém světě pokračovaly nepříznivé trendy:

  • pořád málo startupů vstupuje na burzu,
  • uzavírá se hodně down roundů (nová investiční kola s nižší valuací startupů).

Výsledkem je, že nové fondy nemají moc kde nabírat další peníze od svých investorů (ve větším detailu jsme se tomu věnovali před pár měsíci). Jak ukazuje PitchBook:

  • fondy oznámily, že dohromady v první polovině roku nabraly jen 80,5 miliardy dolarů, a směřují tak k nejnižší vybrané částce od roku 2015,
  • čísla za první polovinu letoška ukazují, že vznikne jen 1 300 nových fondů oproti téměř 4 000 v roce 2021.

Investoři, kteří posílají peníze do VC fondů (takzvaní Limited Partners, LPs), si tak většinou vybírají největší a nejznámější jména, například:

graf-do-ccvc

Foto: PitchBook

Kolik peněz nabraly VC fondy globálně

Děje se to i v Česku? Zjednodušeně řečeno se dá říct, že zde peníze nabírají „všichni“. A to dělá z fundraisingu pro fondy o to náročnější disciplínu, protože investorů v regionu není až tak moc (i když kartami nepochybně zamíchá i stát, který chce přes EIF do startupových fondů nalít přes tři miliardy korun).

Některé fondy pak na získání peněz šly trochu jinak než „jen“ klasickým fundraisingem:

  • Presto Ventures oznámilo speciální spojení s miliardářem Michalem Strnadem,
  • Jakub Havrlant rozběhl RockawayQ s miliardářem Petrem Otavou.
  • Podle zákulisních informací CzechCrunche podobná spojení fondů s miliardáři (v různých formátech) ještě můžeme očekávat.

 To nejdůležitější

💡 Startupový term sheet lidskou řečí. Investiční skupina Miton ukazuje vzor s vysvětlením jednotlivých ustanovení, v dokumentu lze najít také odkazy na vzorový term sheet v češtině a angličtině ke stažení.

🤑 Začínali v Excelu, teď mají mašinu na peníze. České FTMO letí vzhůru a hlásí tržby 5 miliard korun se ziskem 2,3 miliardy.

💰 V datech dělá revoluci jako kdysi Excel. Český startup Deepnote, který využívá přes 300 tisíc uživatelů měsíčně, oznámil, že kupuje svého amerického konkurenta.

🙅 O startupy, které by potřebovaly státní investice, nikdo nestojí. Proč by o ně mělo stát Česko? To se v komentáři o přívalech dotačních peněz ptá Aleš Kučera z Hospodářské komory. Vláda by měla uvažovat spíše o tom, jak zde startupy udržet, říká.

🔎 Kdo hledá, najde. Portál Sifted zmapoval deset nejaktivnějších venture kapitálových fondů zaměřených na early-stage fáze investic, které pochází z regionu střední a východní Evropy. Tři z fondů jsou z Česka: Zaka VC, Depo Ventures a Presto Ventures.

🔄 Změna z rodinného na klasický startupový fond. Jako rodinný a výše zmíněný fond Zaka VC během let investovala stovky milionů korun do 55 startupů, teď se otevřela i externím investorům a má novou palebnou sílu ve stovkách milionů.


Kam se přihlásit

Byznys i rodina? Nový akcelerátor Ženy na startu AWE nabízí matkám šanci na obojí. První akcelerátor v Česku určený speciálně pro začínající podnikatelky startuje 5. září a přihlášky přijímá do 4. srpna.


Červencové dealy českých zakladatelů

Startup (obor): suma | kolo | investoři

Adam (B2C): 3 miliony eur (76 milionů korun) | late-seed | britský Brighteye

Myriad AI (umělá inteligence): 2 miliony dolarů (47 milionů korun) | pre-seed | české fondy N1 a BD Partners a americké Plug and Play VC a Preston-Werner Ventures

Cyrkl (udržitelnost): přes 15 milionů korun | nespecifikované | Vertue, Martin Korman, Matěj Turek

RobosizeME (hospitality): odhadem 10 milionů korun | seed | bulharský BrightCap Ventures a česko-indonéská skupina Botanique Hospitality Management Group

Advomate (legaltech): přes šest milionů korun | seed | Josef Vacek, Microsoft a nejmenovaný andělský investor z právní sféry

Eco-Stations (udržitelnost): desítky milionů korun | neuvedeno | TCF Capital

Advanto (HR): 93 milionů korun | úvěrový rámec | Raiffeisenbank, ČSOB Factoring, Bondster, Roier

Vše o startupových investicích


Zahraniční červencové dealy českých VC

Čeští investoři: startup (obor) | země | suma | kolo

Kaya VC: Artificial.Agency (AI) | Kanada | 16 milionů dolarů (370 milionů korun) | seed

Soulmates Ventures: eAgronom (zemědělství) | Estonsko | 5,8 milionu eur (145 milionů korun) | nespecifikované

Depo Ventures: Scoutlabs (zemědělství) | Maďarsko, Velká Británie | 2,1 milionu dolarů (49 milionů korun) | pre-seed

Presto Ventures, Jean-Pascal Duvieusart, Ladislav Bartoníček: Jeff (fintech) | Lotyšsko | 2 miliony dolarů (47 milionů korun) | late-seed


Díky za pozornost! Pokud se vám tento newsletter líbil, sdílejte jej se svými přáteli. Pokud se vám nelíbil, pošlete ho svým nepřátelům. K odběru se můžete přihlásit zde.

Vše, co potřebujete vědět ze světa startupů.

V newsletteru Startup vám každý měsíc ukážeme vše důležité ze světa českých startupů včetně přehledu veškerých investic.

Newsletter Startup | Poslední vydání

Z vědy rovnou do byznysu. Pomáhají s přechodem na bezuhlíkovou budoucnost, jako investora mají Sudop

Startup EnviTrail Lukáše Ferkla a Lucie Siskosové radí firmám, jak se vyznat v ESG džungli. A pomáhá jim snížit jejich uhlíkovou stopu.

Luboš KrečLuboš Kreč

navrh-bez-nazvu-4

Foto: EnviTrail

Lukáš Ferkl a Lucie Siskosová

0Zobrazit komentáře

Občas se říká, že v Česku špatně funguje transfer poznatků z akademické sféry do té komerční. Existují ale příklady, které ukazují, že to jde – jedním z nich je Lukáš Ferkl. Nejprve s pomocí evropských fondů vybudoval a několik let vedl pro ČVUT ústav zaměřený na moderní stavební a energetické technologie, po odchodu založil se svou spolupracovnicí Lucií Siskosovou startup, který firmám pomáhá s přechodem na zelenou ekonomiku. A po třech letech existence společnosti EnviTrail, pro niž získali i silného investora, říkají: „Každý rok rosteme o 100 procent.“

Když v roce 2021 skončil Ferkl v čele Univerzitního centra energeticky efektivního bydlení známějšího pod zkratkou UCEEB, jež stojí v hypermoderní budově na okraji průmyslové zóny u městečka Buštěhrad na Kladensku, měl jasno v tom, že chce začít podnikat. Po 20 letech ve vysokoškolských a vědeckých kruzích, byť v roli spíše manažera, cítil, že je potřeba zkusit něco jiného.

„Firmu jsme založili v létě 2021. A vůbec nic se nedělo. Několik měsíců jsme byli na suchu,“ směje se, když se svou spoluzakladatelkou Lucií Siskosovou vzpomínají na své startupové začátky. „Učili jsme se za pochodu, nedošlo nám třeba to, jak důležité je mít například nějaké reference, bez nichž vám nikdo zakázku nejspíš nedá,“ doplňuje jej kolegyně.

Oblast, na kterou se Ferkl a Siskosová vrhli, dobře znali z univerzity – pomáhat jiným firmám být zelenější a správně plnit různé povinnosti skryté pod nepříliš populárním označením ESG (zkratka pro environmental, social and corporate governance). Dnes EnviTrail nabízí tři základní balíčky služeb: výpočet uhlíkové stopy firem či produktů, komplexní pomoc s ESG, tedy reporting, audity či implementaci strategií, a pak takzvané LCA, tedy posouzení dopadů produktů na životní prostředí.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Může se to všechno zdát jako nudné papírování a byrokracie, jenže jde o oblasti, na které je především v Evropě (ovšem nejen v ní) kladen čím dál větší důraz. A například velké nadnárodní společnosti, jako jsou třeba automobilky, postupně od svých subdodavatelů vyžadují, aby podobně jako ony měly vše v souladu s dlouhodobými zelenými plány, které si jak EU, tak jednotlivé koncerny vytyčily.

„Právě společnosti, které fungují jako subdodavatelé pro mezinárodní skupiny, jsou našimi častými klienty,“ vysvětluje Lucie Siskosová, která v EnviTrail zastává pozici CEO. Do portfolia zákazníků firmy ale postupně přibyli prvoligoví byznysoví hráči, takže dnes pomáhají s uhlíkovou stopou či ESG mimo jiné Škodě Auto, ČSOB, skupině Packeta, pod níž spadá i Zásilkovna, developerovi JRD, výrobci krmiva pro domácí zvířata Vafo nebo jednomu z největších výrobců nemocničních postelí na světě Linet.

Jestliže v prvních měsících roku 2021 to s EnviTrail vypadalo všelijak a prvního zaměstnance si mohli dovolit najmout až po téměř roce, dnes pro ně pracují už tři desítky lidí. Loni měli obrat 12 milionů korun, letos cílí na 25 milionů a v tempu stoprocentního růstu chtějí pokračovat i v roce 2025. „Ten bude klíčový, protože vejde v platnost legislativa známá jako CSRD, která zavede nutnost reportingu a sběru dat o udržitelnosti pro mnohem širší okruh firem,“ upozorňuje Ferkl.

uceeb

Foto: ČVUT

Moderní budova Univerzitního centra energeticky efektivního bydlení (UCEEB)

Pro odlepení se od země byl při startu společnosti důležitý organizační talent Lucie Siskosové a kontakty Lukáš Ferkla z působení na ČVUT, protože ústav, který vedl, byl – a nadále je – postavený na úzké spolupráci s byznysem. Takže měl komu zavolat… Ovšem pro nejbližší plány, mezi něž patří i snaha rozšířit působnost do Německa, kde EnviTrail cítí příležitost, je důležitá jiná spolupráce – loni na podzim se minoritním akcionářem startupu stala skupina Sudop Group. Ta se věnuje poradenství a inženýringu ve stavebnictví, podílí se třeba na projektování pražského metra a patří v oboru k největším hráčům ve střední a východní Evropě.

„Dali nám jistotu a klid, máme díky nim zázemí velké společnosti,“ říká Siskosová s tím, že v prvních dvou letech tu a tam narazili na problémy s cash flow, když třeba klienti platili se zpožděním, jenže pro mladou firmu znamenaly výpadky v příjmech problémy. „Nemáme ještě vybudované rezervy, všechno dáváme zpátky do firmy. Zkrátka jsme si prošli tím, co zná řada startupů,“ doplňuje. I nadále ovšem s Ferklem drží kontrolní podíl.

To, co je v jejich oboru největší komplikace, je nábor lidí. Nejenže jich je málo, především nejsou tací, kteří by měli dostatečné zkušenosti a solidní track-record: na vině je, že jde o velmi mladý segment, který se teprve utváří. „Nejraději se díváme po studentech a čerstvých absolventech technických univerzit,“ přiznává Ferkl.

cyril-klepek-boxed

Přečtěte si takéInvestice padla, peníze měl na dva týdny. Cyrkl otočil kormidlemInvestice padla, peníze měl na dva týdny. Startup Cyrkl propustil polovinu lidí a změnil, jak funguje

grok-2

Přečtěte si takéNoví virtuální společníci od Groka se utrhli ze řetězuNabízí režim pro dospělé a plánují únos papeže. Noví virtuální společníci od Groka se utrhli ze řetězu

Zároveň jako jedni z mála v Česku mají prestižní certifikát pro výpočet uhlíkové stopy od mezinárodně uznávané organizace Tüv Nord, což je důležité pro velké či na burze kótované firmy. „Náš cíl ale není, abychom klientům jen pomohli vyplnit lejstra. Věřte nám to nebo ne, ale my jim chceme pomoct udržitelnost opravdu aplikovat, aby to dávalo smysl po všech stránkách, včetně té ekonomické“ říká Lucie Siskosová.

Lukáš Ferkl pak připomíná, že jakkoli jsou ve firmě hodně proevropsky naladění a jejich byznys minimálně z části stojí na tom, co EU prosazuje prostřednictvím iniciativ, jako je Green Deal nebo Fit For 55, způsob, jakým Brusel kráčí třeba v případě ESG reportingu, není zrovna vydařený: „Na druhou stranu pro nás to samozřejmě je příležitost.“