Mladé firmy, které chcete sledovat, a dealy za více než miliardu korun. Leden v podání českých startupů

Uplynulý měsíc byl na oznámené investice do zdejších startupů opravdu silný. CzechCrunch zároveň představil výběr těch, které se vyplatí sledovat.

Peter BrejčákPeter Brejčák

dalle-2024-01-31-15-41-12-create-a-highly-simplified-and-stylized-image-of-a-czech-startup-founder-the-image-should-feature-a-young-energetic-entrepreneur-wearing-a-classic-copy

Foto: Vygenerováno OpenAI DALL·E-3

Český startupista podle představy umělé inteligence

0Zobrazit komentáře

Právě čtete webové vydání našeho newsletteru CzechCrunch Venture Capital. Na začátku každého nového měsíce v něm shrnujeme to nejdůležitější, co se v tom právě skončeném na poli českých VC dealů stalo, abyste byli neustále v obraze.

Načítám formulář...

Tyto startupy chcete sledovat

Mění pravidla hry. České startupy se derou do světa a my ukazujeme ty, kterým předpovídáme velkou budoucnost.


Lednové dealy českých zakladatelů

Kyberbezpečnostní ThreatMark oznámil, že loni uzavřel investice za celkových 13 milionů dolarů (293 milionů korun), mimo jiné od Springtide Ventures a Orbit Capital.

Better Stack hlídá pro 200 tisíc vývojářů, zda weby fungují správně, a nyní nabírá 10 milionů dolarů (227 milionů korun) od stávajícího investora Kaya VC s přispěním angel investorů.

Částku 10 milionů dolarů nabírá také cestovatelský Daytrip v kole Series B, které vedl tchajwanský fond Taiwania Capital a účastnily se jej také Euroventures, J&T Ventures a N1.

Slovenský Luigi‘s Box za miliony eur kupuje české Persoo, obě firmy působí v oblasti vyhledávání a doporučování produktů. Dochází tak k exitu zdejších fondů Presto Ventures a Lighthouse Ventures, které investovaly do Persoo.

Meiro zlepšuje cílení reklam a v pre-Series A nabralo 3 miliony dolarů (67 milionů korun) od singapursko-amerického fondu Wavemaker a skupiny andělských investorů Angel Central.

Startup Munch (Nesnězeno) bojuje proti plýtvání jídlem a v Series A získal jednotky milionů dolarů (50 až 200 milionů korun) od britského Piton Capital, amerického FJ Labs a dalších andělů.

Psychoterapeutická platforma Hedepy získává 1,75 milionu eur (43 milionů korun) od maďarského fondu Impact Ventures, přidává se také N1, anděl Leoš Navrátil a další.

CasInvent Pharma, která vyvíjí léčiva, v pre-Series A nabírá 1,6 milionu eur (40 milionů korun) od i&i Biotech Fund, KHAN-I, bio-inovačního centra i&i Prague, Nadace rodiny Holečkových a společnosti Bioinvestimed.

ArtMaster pomáhá s výukou hraní na hudební nástroje, v seed kole nabral 500 tisíc dolarů (11 milionů korun) od N1, podnikatelské dvojice Robert Kyncl a Jaroslav Beck, ale i od andělů Petera Federočka, Petra Zadražila a Romana Fianty.

Aplikace pro maminky Mamio uzavřela pre-seed ve výši 300 tisíc eur (7,4 milionu korun) od Czech Founders VC a PurposeTech.

Believer, který digitalizuje církve, uzavřel kolo ve výši necelých dvou milionů korun od andělů Václava Muchny, Martina Bernátka a Hany Ferklové.

Telekomunikační Shaka v seed kole získala 1 milion eur (25 milionů korun) od britského fondu Haatch i dalších jako Antler a české Purple Ventures.

Tradingová platforma FTMO kupuje za vyšší desítky milionů korun agenturu eVisions, která přes deset let působí v oblasti online marketingu a internetové reklamy.

Polovičním spolumajitelem dceřiné firmy Actum X se stal fond Behind Inventions, za nímž stojí známá jména českého byznysu Diana Rádl Rogerová nebo Josef Kotrba.


Zahraniční lednové dealy českých VC

V Credo Ventures ulovili dalšího jednorožce. Oficiálně londýnský startup polských zakladatelů ElevenLabs uzavřel kolo Series B ve výši 80 milionů dolarů (1,8 miliardy korun) s valuací 1,1 miliardy dolarů.

Presto Ventures a Orbit Capital se účastní kola Series B ve výši 26 milionů eur (642 milionů korun) do slovensko-českého CloudTalku.

Jinej fond i například Andrej Kiska a další investují do slovenského CloseRocket částku přesahující milion eur (25 milionů korun).

Fond Soulmates Ventures vedl seed investici do rumunského Ogre AI ve výši 15,5 milionu korun.

Presto Ventures počtvrté investuje v Gruzii. Startup Wempler získal 330 tisíc dolarů (7,3 milionu korun) v pre-seed kole.

Tilia Impact Ventures oznámila dvě investice – účastní se kola ve výši 5,5 milionu eur (136 milionů korun) do estonského Arbonics, druhým startupem bez bližších podrobností je BioCraft.


Hodí se vědět

📉 Valuace startupů spadly hodně, zakladatelé už ale mají realističtější požadavky, říká Ondřej Fryc z Reflex Capital. Posun k udržitelnému byznysu a profitabilitě je jasný všem, dodává partner fondu. Ten má nově na startupy přes půl miliardy korun.

🔥 Řešit klima? Je to teď docela výhodné, říká Petr Míkovec z Inven Capital, který spadá pod ČEZ. Zaměřuje se na takzvaný climate tech a ve stáji má už i čistokrevného jednorožce.

💪 Hledám, kde si vyhrnu rukávy, říká Martin Bernátek. Po prodeji Ovečkárny otevírá startupový fond Entita WTF?. Chce s ním překlenout mezery v přístupu ke kapitálu i know-how mezi Prahou a regiony.

💡 Vedl Dáme jídlo, teď pomáhá dostat nápady vědců do byznysového světa. Často nevědí, jak na to, říká Filip Fingl. Pod názvem IP Lab s kolegy spustil projekt, který se soustředí na inkubaci a investici do nápadů v oblasti takzvaného deep techu.

🗳️ Průzkum o českých startupových investorech. Investiční skupina Depo Ventures se dalším rokem snaží zmapovat prostředí venture kapitálu očima investorů. Zapojit se můžete zde, průzkum poběží do 15. února.

🗓️ Známe nejzásadnější datum letoška – 12. září. Už nyní si jej můžete zapsat do svých kalendářů a zároveň koupit vstupenky na nejlepší startupový event v Česku. Na třetím ročníku StartupAwards opět oceníme nejzajímavější projekty české startupové scény.


Díky za pozornost! Pokud se vám tento newsletter líbil, budeme rádi, když ho budete sdílet se svými přáteli. Pokud se vám nelíbil, pošlete ho svým nepřátelům. K odběru CCVC se můžete přihlásit zde.

Načítám formulář...

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym