Klarna ztratila 85 procent své hodnoty. Jak se takovému osudu mohou startupy vyhnout?

Zeptali jsme se investorů i fondů, proč je propad valuace problém. A na co si v takových situacích dávat pozor.

Peter BrejčákPeter Brejčák

vc-clanek_4

Foto: CzechCrunch

Je tady nový díl newsletteru CCVC

0Zobrazit komentáře

CzechCrunch Venture Capital přináší informace o dealech a přehled o všem, co se za poslední měsíc v českém VC světě stalo.

Nedopadněte jako Klarna

Pokles ze 46 miliard na 6,7 miliardy dolarů. Jinými slovy drastické procitnutí pro investory, kteří podpořili švédský fintech Klarna, donedávna ještě nejhodnotnější startup v Evropě. Propad valuace je opravdu obří a zvedá obočí. Vzhledem k současnému dění ve venture kapitálovém světě, na nějž upozorňujeme už měsíce, ale pravděpodobně nejde o výjimku.

 • „Takovou situaci jsme zažili. U startupu se zkrátka stává, a to velmi často, že věci nejdou úplně podle plánu. Vývoj není vždycky jenom doprava a nahoru,“ potvrdil pro CzechCrunch Ondřej Bartoš z Credo Ventures.
 • „Během posledních kvartálů jsme viděli několik uzavřených kol se stejnou valuací, většinou šlo o interní investory firem s přispěním externích. Ačkoliv nedošlo ke změně hodnoty firmy, mnoho firem nabíralo peníze za výrazně horších podmínek,“ komentoval pak mezinárodní dění partner globálního fondu 500 Istanbul Enis Hulli.

Načítám formulář...

Co ale takzvaný down round vlastně znamená pro startup, jak se mu vyvarovat a jaké jsou případné alternativy – pokud vůbec nějaké jsou?

 • Zeptali jsme se několika investorů i fondů a odpovědi sepsali do větší analýzy. Základní poučení ale zní: při poklesu valuace je třeba dávat pozor hlavně na ředění podílů. Zakladatelé i zaměstnanci s opcemi totiž mohou ztratit motivaci.

„Ačkoli down round není pro startup nic příjemného, je to šance otočit, znovunastartovat růst, zvýšit hodnotu, dotáhnout to na burzu nebo k pěknému ziskovému fungování. I takovou situaci jsme zažili u jedné z firem v našem portfoliu,“ doplňuje Ondřej Bartoš z Credo Ventures.


Vše z červencového dění

 • Brněnské Kentico rostlo 18 let bez investorů, nyní firma zakladatele Petra Palase nabírá 1,5 miliardy korun od londýnského fondu Expedition Growth Capital.
 • Česko-americký startup Alice uzavírá kolo Series B ve výši 30 milionů dolarů (720 milionů korun) od Vanedge Capital, již dříve firmu podpořil například český Reflex Capital.
 • Česko-slovenský startup Better Stack v rámci Series A nabírá 17 milionu dolarů (410 milionů korun) pod vedením fondu Creandum (podpořil Spotify, Bolt nebo Klarnu) a přispěly také české fondy Credo Ventures, Kaya VC i další.
 • Tuzemský Orbit Capital investuje osm milionů dolarů (195 milionů korun) v rámci kola v celkové výši 50 milionů dolarů (1,2 miliardy korun) do startupu Preply s ukrajinskými kořeny.
 • Investiční skupina Emma Capital miliardáře Jiřího Šmejce od fondu Pale Fire Capital odkupuje podíl v online vyhledávači nábytku Favi.cz, nyní tak drží 82 procent.
 • Hongkongské Notre Game za desítky milionů korun koupilo české herní studio Animoca Brands, již dříve udělalo také akvizici Gamee.
 • Na nákupy vyrazil také brněnský Y Soft, za nezveřejněnou částku koupil dánské EveryonePrint.
 • Exit pak hlásí český PE fond Espira Investments, který prodává call centrum Icon Communication Centres za nespecifikovanou cenu do rukou německého Yoummday.
 • Český Rockaway Blockchain Fund sází na startup DeepNFTValue, vedl kolo ve výši čtyř milionů dolarů (necelých 100 milionů korun).
 • Skupina Rockaway Capital se zároveň stává strategickým partnerem společnosti Colour Production, jež stojí za festivalem Colours of Ostrava.
 • České Credo Ventures, Tilia Impact Ventures a další investoří posílají 3,4 milionu eur (80 milionů korun) polskému startupu The Village Network.
 • Česko-slovenský startup Sloneek získal milion eur (25 milionů korun) pod vedením tuzemského fondu Presto Ventures, přispěl i původní investor, slovenský Vision Ventures.
 • Fond Vision Ventures zároveň společně se společností Vacuum Group a andělskými investory posílá 17 milionů korun do českého startupu Verdikto.
 • Český fond Tensor Ventures spoluinvestuje do britsko-amerického startupu Solvemed, na celkovém kole 3,3 milionu eur (81 milionů korun) se podílí částkou 600 tisíc eur (15 milionů korun).
 • Startup Myco získává 14 milionů korun od neformálního klubu investorů Garage Angels, kde působí například Jiří Hlavenka nebo Karel Obluk, přidal se i fond JIC Ventures.
 • Startup DNA ERA díky investiční platformě Crowdberry uzavírá první tranši investice ve výši 10 milionů korun, cílem je nabrat celkem jeden milion eur (25 milionů korun).
 • Agentura CzechInvest otevírá přihlášky do svého zatím největšího projektu, v rámci nějž chce v pěti letech rozdělit 850 milionů korun mezi 250 inovativních firem například z oblastí umělé inteligence, mobility, kosmických technologií či kybernetické bezpečnosti.
 • Startup Nafigate zaujal v mnoha žebříčcích a plánoval velké výzkumné centrum i další výrobu, místo toho na sebe podává insolvenční návrh.

Tipy na čtení

Boj proti nesmyslným výdajům za právníky. České advokátní kanceláře Sedlakova Legal a Sparring za mediální podpory CzechCrunche spojily síly a chystají jednotnou právní dokumentaci.

 • Po vzoru Estonska nebo Spojených států totiž mohou usnadnit, urychlit a výrazně zlevnit investice do startupů.
 • Potřebné ale je, aby se připojilo co nejvíc dalších hráčů – právníků, fondů i startupů. Jen díky tomu totiž může existovat opravdu jednotný přístup, na němž se díky zapojení a revizi velkého množství fondů i právníků shodnou všichni.

Se Springtide Ventures přímo z Tel Avivu. Český fond investuje peníze Karla Komárka do izraelských startupů. Vnímají totiž, že šance na úspěch je tam výrazně vyšší než v Česku.

Nové VC fondy v Evropě. Seznam nováčků, kteří do startupů poprvé investovali letos, přinesl portál Sifted.


Díky za pozornost! Pokud se vám tento newsletter líbil, budeme rádi, když ho budete sdílet se svými přáteli. Pokud se vám nelíbil, pošlete ho svým nepřátelům. K odběru CCVC se můžete přihlásit zde.

Načítám formulář...

Rubriku Startupy podporujíjt-retina