Kolem Česka pobíhají další jednorožci aneb Přehled březnových startupových dealů a investic

CzechCrunch Venture Capital přináší informace o dealech a přehled o všem, co se za poslední měsíc v tuzemském VC světě stalo. 

Peter BrejčákPeter Brejčák

ccvc_new

Foto: CzechCrunch

Je tady nový díl newsletteru CCVC

0Zobrazit komentáře

Před dvěma lety exit, loni rebranding a nyní status jednorožce. Startup Socialbakers se v září roku 2020 za miliardy korun prodal do rukou americké společnosti Astute. Z obou firem následně vznikla nová entita s názvem Emplifi. Ta v březnu uzavřela nové investiční kolo, v němž byla oceněna na více než jednu miliardu dolarů.

Načítám formulář...

CzechCrunch Venture Capital přináší informace o dealech a přehled o všem, co se za poslední měsíc v tuzemském VC světě stalo. K odběru newsletteru se můžete přihlásit zde.


 • Do Emplifi Investovala americká společnost Sixth Street Growth, jež historicky podpořila Airbnb nebo Spotify. Výši transakce ani jedna ze stran nekomentuje.
 • Ačkoliv Emplifi už není česká společnost, tuzemská stopa je v něm výrazná. Nejen kvůli stovkám zaměstnanců, ale i majitelům, kteří ve firmě stále drží podíl.

Podle informací CzechCrunche mezi současnými akcionáři Emplifi zůstává i nejvýraznější tvář tehdejších Socialbakers, Jan Řežáb. U zrodu startupu stál společně s Martinem Homolkou, Lukášem Maixnerem a Jiřím Vovesem.

 • „Několik předchozích majitelů zůstalo v Emplifi zainvestovaných i do současnosti. Věří v budoucí směřování podniku,“ potvrdil Nikola Pantovič, Chief Revenue Officer.
 • „Ještě pořád nějaký podíl máme, ale to je vše, co můžu říct,“ reagoval Martin Homolka, jeden ze zakladatelů a bývalý technický šéf Socialbakers.

Před rokem přitom Česko na svého prvního čistokrevného jednorožce, kterým se v loňském červenci stal Rohlík a v únoru Productboard, ještě jen čekalo. Jedni z mála na tuzemské scéně s přímou vazbou na startupy ohodnocené na více než miliardu dolarů byli investoři – Credo Ventures s UiPath, v loňském červnu se pak přidala i investiční odnož ČEZu Inven Capital se svojí sázkou na německé Forto. A tato jízda pokračuje.

 • Inven se podílel na aktuálním kole Series D v celkové výši 250 milionů dolarů (5,8 miliardy korun). Hodnota Forta tím dosáhla 2,1 miliardy dolarů.
 • Kolo vedl fond Disruptive, kromě Inven Capital se kola účastnili i původní investoři Vision Fund, G Squared, Northzone, Unbound a A. P. Moeller Holding.

Dění v Emplifi, v Inven Capital i dalších startupech má potenciál tuzemské startupové scéně přinést pozitivní dopady:

 • Česko se pomalu dostává na světovou scénu, což přináší větší pozornost zahraničních fondů – to zjednodušuje přístup ke kapitálu a zvyšuje valuace startupů.
 • Na nových kolech i exitech vydělávají tuzemští foundeři a díky akciím i zaměstnanci, což jim dává možnost investovat do dalších firem a využívat své zkušenosti s růstem a škálováním v dalším byznysu.
 • Tuzemští investoři díky takovým úspěchům také získávají kredibilitu i visibilitu.

Vše z březnového dění ve VC světě v jedné větě

 • Fond Lighthouse Ventures hlásí svůj první exit (shodou náhod šlo také o jeho první investici) – za 400 milionů korun putuje brněnský Pekat Vision do rukou italského Datalogicu.
 • České studio DIVR Labs získalo stovky milionů korun od česko-slovenského miliardářského dua Daniel Křetínský a Patrik Tkáč.
 • Tuzemský Mews pokračuje v akvizicích, na něž má v příštích letech vyčleněných 100 milionů eur (2,6 miliardy korun), letos už za nezveřejněnou částku koupil dvě firmy – britský Bizzon a norské Cenium.
 • V akviziční jízdě pokračuje také technologický holding Solitea poháněný investory ze Sandberg Capital – za stovky milionů korun koupil společnost Techniserv IT a také slovenskou společnost Pay Solutions.
 • Český startup ArtMaster získává výměnou za 15% podíl půl milionu dolarů (11 milionů korun) od JARO Capital, za nímž stojí obchodní ředitel YouTube Robert Kyncl a Jaroslav Beck, spolutvůrce VR hry Beat Saber.
 • Malajsijský iPrice spoluzakladatele Davida Chmelaře uzavírá další kolo ve výši pěti milionů dolarů (110 milionů korun) od japonské Itochu Corporation a operátora KDDI, celkem už získal přes 26 milionů dolarů (580 milionů korun).
 • Přes platformu Crowdberry získává v rámci investičního crowdfundingu slovenský Isadore Apparel 2,1 milionu eur (51 milionů korun), v prvním kole v březnu loňského roku získal přibližně 30 milionů korun.
 • Investiční fond i&i Biotech Fund, na kterém se podílí i čeští zástupci, posílá jeden milion eur (25 milionů korun) do americko-rakouského startupu Celeris Therapeutics.
 • Slovenský fond Zaka Startups, jenž působí také v Česku, s přispěním nizozemského Curiosity VC investuje 800 tisíc dolarů (18 milionů korun) do estonského Alpha AR.
 • Investiční vehikl České spořitelny Seed Starter vkládá 12 milionů korun do tuzemského projektu Rekenber.
 • Zakladatel startupu Shipvio André Dravecký nyní buduje další – a Ringil teď od Depo Ventures, angelů Isaaca Applbauma a Alexe Pilaře a firmy Principal Engineering získává 11 milionů korun s tím, že chce finanční kolo uzavřít s částkou 20 milionů korun.
 • Slovenský Optiomat uzavírá investici 300 tisíc eur (7,3 milionu korun) od tamní konzultační společnosti Accace.
 • Investovat kapitál i know-how je připravená slovenská společnost Innovatrics, v rámci svého Biometric Ventures se zaměří na startupy ze střední a východní Evropy.
 • Vzniká nový startupový inkubátor Caelestinus se zaměřením na zdravotnictví, za nímž stojí poradenská firma Insane Business Idea Tomáše Studeníka se třemi partnery – zdravotnickým zařízením IKEM, Fakultou biomedicínského inženýrství ČVUT a společností InterSystems.
 • Inovační agentura JIC otevřela program EIT Digital Venture, startupy mohou získat 25 tisíc eur (610 tisíc korun), uzávěrka přihlášek je do 8. dubna.

Tipy na čtení

Jak úspěšně vyjednat startupovou investici? Klíčem je precizní a formálně vyhlížející dokument zvaný term sheet. To ale není nic, čeho by se měli podnikatelé bát. Je však dobré vědět, jaké má vlastně náležitosti a na co si při vyjednávání o investici dát pozor. V komentáři pro CzechCrunch o tom píše Tomáš Ditrych z pražské advokátní kanceláře Mavericks.

Jak pomoci startupům na Ukrajině? Ukrajinský startupový fond spustil webovou stránku, přes kterou mohou firmy, investoři, inkubátory i další organizace nabízet svou pomoc tamním startupům. První českou organizací, která se do pomoci zapojila, je inovační agentura JIC z Brna.

Česká startupová scéna míří ke zrodu dalších jednorožců, říká v rozhovoru pro Hospodářské noviny Marek Moravec, zakladatel investičního fondu Nation 1.

Díky za pozornost! Pokud se vám tento newsletter líbil, budeme rádi, když ho budete sdílet se svými přáteli. Pokud se vám nelíbil, pošlete ho svým nepřátelům. K odběru CCVC se můžete přihlásit zde.

Načítám formulář...

Diskuze (0)

Novinka

Anonym