Rozhodují, jestli startup získá peníze. Profily více než stovky investorů jsou už na jednom místě

Fondy mají další stovky milionů pro startupy. Právníci nabídli zdarma vzorovou investiční dokumentaci. A CzechCrunch rozdal ocenění Startup Awards.

Peter BrejčákPeter Brejčák

vc_tabulka-investoru_clanek

Foto: CzechCrunch

Spustili jsme databázi investorů

0Zobrazit komentáře

Právě čtete webové vydání našeho newsletteru CzechCrunch Venture Capital. Na začátku každého nového měsíce v něm shrnujeme to nejdůležitější, co se v tom právě skončeném na poli českých VC dealů stalo, abyste byli neustále v obraze.

Načítám formulář...

Spustili jsme databázi investorů

Mnohdy stačí málo – natrefit ve vhodnou chvíli na toho správného člověka. Proč ale nejít štěstí trochu naproti? Víme, jak je důležité znát lidi, mít širokou síť kontaktů a dokázat oslovit ty, kteří umějí hnout s byznysem. CzechCrunch odstartoval projekt, který pomůže lepšímu propojení startupů, malých i velkých projektů a investorů. A ulehčí jim seznamování.

Spustili jsme velkou databázi startupových investorů.

 • Jde o největší podrobnou databázi českých investorů, obsahuje více než stovku jmen od andělských investorů až po zástupce velkých fondů, které posílají peníze v Series A.
 • U každé osoby najdete kromě fotky (která vám pomůže například při networkingových akcích) základní informace o zaměření samotného fondu, obvyklou výši investic i jejich fázi, ale také oborové zaměření daného člověka včetně témat, o nichž s ním zapříst small talk.

A jaké konkrétní investice mají tyto fondy a andělé za sebou? Podívejte se do databáze venture kapitálových investic, kterou jsme aktualizovali o data za třetí čtvrtletí letošního roku.

Kromě našich databází je novinkou na českém startupovém trhu také vzorová investiční dokumentace.

 • Inspirované vyspělejšími trhy spojily jindy konkurenční české advokátní kanceláře síly, aby vytvořily nástroj pro začínající startupy.
 • Ty při uzavírání každé z investic nebo u dalších klíčových událostí musely platit stovky tisíc korun za právní služby. Teď část těchto výdajů mohou ušetřit.
 • Za dokumentací stojí devatenáct advokátních kanceláří, které jsou dohromady přítomny u drtivé většiny českých startupových investic.

Vzorová dokumentace obsahuje pět dokumentů, které pokrývají nejčastější problematiku týkající se konvertibilních půjček, ekvitní investice, due diligence a zaměstnaneckých akcií (ESOP).

 • Do budoucna se má seznam dokumentů dále rozšiřovat, například o vzorovou společenskou smlouvu, případně stanovy, vzorovou smlouvu o výkonu funkce, pracovní smlouvu a podobně.

Zářijové dealy českých zakladatelů

Startup E2B z oblasti vývoje umělé inteligence v rámci pre-seedu získal 2,5 milionu dolarů (56 milionů korun) od Kaya VC, Matěje Turka, Juraje Masára, Jakuba Jurovýcha i zahraničních andělů. Výše této investice v podstatě dorovnala dřívější český rekord startupu Filuta pro pre-seedové kolo.

Aplikace Vitadio pomáhá cukrovkářům a věří jí i pojišťovny. Teď uzavřela investici od italské skupiny Theras Group a německého Jafam Holdingu ve výši tří milionů eur (73 milionů korun).

Startup SharpGrid mapuje restaurace ve dvaceti zemích a po třech letech od založení ve svém prvním investičním kole získal 1,7 milionu eur (42 milionů korun) od Czech Founders VC, Zaka VC a skupiny privátních investorů.

Blockmate, který dělá obchody s kryptoměnami srozumitelnějšími, nabírá 1,5 milionu eur (36 milionů korun) od Seed Starteru České spořitelny, Seed Starteru Slovenské spořitelny, Tensor Ventures, Depo Ventures, Token Ventures, BADideas.fund, Zaka Ventures a Diaspora Ventures.

Winqs, kteří šijí sportovní oblečení a boty z řas, hlásí druhou investici přesahující jeden milion eur (24 milionů korun) od fondů TripleB rodiny Baťových, Nation 1 a dalších.

Aplikace Macromo, jež funguje jako maják hledající potenciální budoucí zdravotní potíže, v rámci pre-seedu získala 20 milionů korun od ženského investičního kolektivu Lumus, Martina Radiny, Jana Širokého, manželů Francových, Václava Lavičky a dalších.

Logistický startup Ringil v rámci rozšíření svého pre-seed kola, které tímto také ukončil, oslovil fondy Nation 1, Purple Ventures, Startguide a Depo Ventures, jež mu posílají 625 tisíc eur (15 milionů korun).

Wopee vyvíjí boty, kteří šetří čas testerům aplikací, a v uzavřeném pre-seedu od fondu Nation 1 získal 300 tisíc eur (7 milionů korun).

Nástroj Tanganica, jenž e-shopům usnadňuje marketing, nabírá jednotky milionů korun od fondu Novira Capital Vítka Vrby.

Do české sítě prémiových fitness clubů Next.Move Juliána Jančíka investoval finančník Jozef Janov, který mimo jiné spravuje fond Hartenberg Andreje Babiše a ve firmě drží podíl 70 procent.


Zahraniční zářijové dealy českých VC

Crowdberry Investment Management, které je aktivní také v Česku, investuje 800 tisíc eur (20 milionů korun) do slovenského startupu Forvio, který pomocí datové analýzy a strojového učení optimalizuje marketingové strategie.


Hodí se vědět

CzechCrunch rozdával ocenění Startup Awards.

 • O investiční trefu se postaraly fondy Reflex Capital a Novira Capital, které již dříve podpořily největší startupový exit posledního roku, startup Smartlook.
 • Nejpopulárnějším startupem letoška se v ceně popularity, o níž hlasuje veřejnost, stalo Qerko, které mění způsob, jak platíme v restauracích.
 • Startupovou osobností roku je Jaroslav Beck, jenž za miliardy prodal Beat Saber. Díky svým dalším aktivitám je ale pořád jen na začátku.
 • Mladým startupem roku je Upheal. Aplikace dává terapeutům superschopnosti.

Z Nation 1 je N1. Čeští startupoví investoři chystají druhý fond, do kterého chtějí získat necelou miliardu korun.

 • Po téměř pěti letech má za sebou přes třicet investic, v rámci nichž nadějným mladým firmám poslal zhruba 600 milionů korun.
 • V nejbližších měsících by měl tým kolem řídicích partnerů Marka Moravce a Jaroslava Trojana uzavřít ještě posledních pár investic.

Tři čtvrtě miliardy pro impaktové startupy. Tilia Impact Ventures zakladatelů Silke Horákové a Petra Vítka uzavřela svůj druhý fond, s nímž cílí na 32 milionů eur (781 milionů korun), prozatím má potvrzených 26 milionů eur (634 milionů korun).

 • Mezi LPs se nachází například Libor Winkler, Zbyněk Frolík, Ondřej Bartoš, Jan Barta, Tomáš Vala a další, institucionálním investorem je i Česká spořitelna.

Bývalí spoluvlastníci PPF investují do startupů. Ladislav Bartoníček a Jean-Pascal Duvieusart byli blízkými spolupracovníky Petra Kellnera a minoritními akcionáři PPF, na konci letošního léta byli oba vyplaceni ze svých podílů, každý z nich držel 0,535 procenta.

 • Mají v plánu rozvíjet vlastní podnikatelské aktivity a investovat získaný kapitál. Založili firmu BD Partners, která slouží jako společný investiční vehikl.
 • Disponuje kapitálovou silou do 100 milionů eur (2,4 miliardy korun).

Spojení banky a léků. Česká spořitelna vstupuje do investičního fondu i&i Bio zaměřeného na vývoj léků. Posílá do něj pět milionů eur (120 milionů korun) a do roku 2026 spolu plánují investovat do zhruba dvacítky medicínských a biotechnologických projektů. Fond se tím zvětšil na 53 milionů eur (přes miliardu korun).

Září na přehlídkách i mezi startupy. Příběh, jak se z české topmodelky stala investorka. Pozoruhodná kariéra Karolíny Mrozkové zahrnuje módní přehlídky pro slavné značky, prestižní světové školy i startupový svět investic.

 • Po úspěšné štaci v americkém venture kapitálovém fondu White Star Capital se nedávno vrátila do Česka, kde nyní působí ve fondu Credo Ventures.

Kráva na maso, nebo na mléko? Jak se liší startupy stavěné na prodej versus pro dlouhodobý zisk, popisuje Matyáš Mandík z Pixelmate.


Díky za pozornost! Pokud se vám tento newsletter líbil, budeme rádi, když ho budete sdílet se svými přáteli. Pokud se vám nelíbil, pošlete ho svým nepřátelům. K odběru CCVC se můžete přihlásit zde.

Načítám formulář...

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym