Byl to největší exit českého startupu v roce 2021. Teď se Twisto prodalo podruhé a s velkou ztrátou

CzechCrunch Venture Capital přináší informace o dealech a přehled o všem, co se za poslední měsíc v českém VC světě stalo.

Peter BrejčákPeter Brejčák

ccvc_10

Foto: Twisto/CzechCrunch

Platební karta Twisto

0Zobrazit komentáře

Načítám formulář...

Když před necelými dvěma lety Michal Šmída s celým týmem Twista oznamoval prodej za více než dvě miliardy korun do rukou australské společnosti Zip, šlo o největší exit českého startupu roku 2021.

 • Tehdejší akcionáře Zip vyplatil ve svých akciích, které se obchodaly za zhruba sedm australských dolarů.
 • Jeho akcie se mezitím propadly na úplné dno, aktuálně se obchodují za půl australského dolaru. Pokud je původní akcionáři od jejich nabytí pořád drží, ztrácí přes 90 procent.

Trh takzvaných odložených plateb (BNPL) obecně loni silně propadl, přičemž Twistu – a zejména celému Zipu – se nedařilo otočit do černých čísel. A tak se rozhodl svých nedávno koupených firem v Evropě a dalších částech světa zbavit.

Twisto tak opět mění majitele. Podepsání dohody o prodeji Twista oznámil Zip v oficiální zprávě, ve které uvedl, že se vedle české firmy zbavuje i své společnosti Payflex v Jihoafrické republice. Pracuje také na odchodu ze Středního východu, kde mu patří projekt Spotii.

Všichni původní akcionáři Twista už ve firmě žádný podíl nedrželi, předloni za něj nabyli zmíněné akcie Zipu.

 • Není oficiálně známo, zda je zakladatel Šmída či další akcionáři již zčásti nebo kompletně prodali, nebo je stále drží.

Březnové dealy českých zakladatelů

Startup Optellum zakladatele Václava Potěšila umí najít velmi brzké známky rakoviny plic, získal 14 milionů dolarů (přes 300 milionů korun). Kolo vedla britská Mercia, přidali se kalifornský Intuitive Ventures, newyorský Black Opal Ventures a už dřívější investoři včetně St John’s College na Oxfordské univerzitě či IQ Capital.

Startup Miwa Technologies, který umožňuje zákazníkům v supermarketech nakupovat do opakovaně použitelných nádob, od lucemburského EIC Fondu nabral přes pět milionů eur (120 milionů korun).

Investor Jiří Hlavenka udělal na své poměry vysokou investici, do společnosti Solsol, která se veze na solárním boomu, poslal řádově více než nízké desítky milionů korun výměnou za podíl ve výši 10,5 procenta.

Do kybernetického startupu Ellio Technology zakladatelů Petra Kadeřábeka, Vlada Iliushina, Jany Tomášikové a Mirka Umlaufa posílá nižší desítky milionů korun fond Presto Ventures.

Aplikace Kuc Kuc zakladatelů Robina Kazíka a Pavla Rödera, která se zaměřuje na expresní doručení léků, nabrala nespecifikované desítky milionů korun od společnosti Smart Perspecitve Adnana Drndy, ředitele strategie logistické Packety.

Akademický startup Sophomer, který vylepšuje medicínské testy a existuje teprve pár měsíců, získal osm milionů korun od i&i Biotech Fund, část posílá ve formě konvertibilní půjčky.

Ministerstvo průmyslu a obchodu rozdělí zhruba 1,3 miliardy korun z Národního plánu obnovy na podporu českých startupů. Prostředky mají směřovat do tří fondů, které budou spravovány nezávislými soukromými investičními týmy, vybere je EIF.

Investiční skupina Natland za nižší stovky milionů korun prodala slovenské společnosti Across e-commerce zbytek svého podílu ve skupině Digital People, kam spadají e-shopy Zoot, Bibloo, Different a UrbanStore.

Fond Hartenberg Holding bývalého premiéra Andreje Babiše přes svoji dceřinou společnost Enterstore koupil většinový podíl v textilní společnosti Unuodesign Petry Plemlové, zároveň odkoupil zůstavající podíl zakladatele e-shopu Ovečkárna.cz Martina Bernátka.

E-shop s udržitelnou módou Freshlabels zakladatelů Jana Boušky a Jakuba Veselského získal blíže nespecifikovanou částku od švýcarského rodinného fondu Thomase Archera Bati, pravnuka Tomáše Bati.

Brněnské TRL Space dostalo na projekt přezkoumání Měsíce řádově miliony korun od Evropské vesmírné agentury, jeho mise má být vůbec první pod hlavičkou ESA vedená firmou ze střední či východní Evropy.

Do českého Orbit Capital, který se zaměřuje na investice od šesti milionů eur výše, nastupuje bývalý šéf polského McKinsey Wiktor Namysł.


Zahraniční březnové dealy českých VC

Rockaway Ventures Fund spolu se švýcarským Serpentine Ventures a několika andělskými investory účastní Series A ve výši 9 milionů eur (210 milionů korun) do německého Apaleo, které pro hotely vyvíjí platformu na správu rezervací, provoz a fakturaci.

Czech Founders VC, slovenské Zero Gravity Capital a andělský investor Bob Lesko (jeden z prvních investorů do Airbnb, Twitteru nebo Uberu) do slovenského startupu Devs, jenž pomáhá architektům, vkládají dohromady přes 13 milionů korun.

Slovenský Vision Ventures, český Jinej Fond Jiřího Hlavenky a Jana Slámy a globální EQT posílají 440 tisíc dolarů (téměř 10 milionů korun) do slovenského startupu CultureBoard, který pomáhá zlepšovat zapojení a spokojenost zaměstnanců firmám jako Amazon, Tesla, Nike nebo Google.


Tipy na čtení

Startupový svět po krachu Silicon Valley Bank. Analytická společnost CB Insights přinesla rozbor toho, co nejen pro americké technologické firmy znamená pád SVB. Ukazuje tři základní implikace:

 • Valuace budou dále padat a přibyde down roundů.
 • Startupy budou ve větší míře zanikat.
 • Propouštění pravděpodobně nabere na obrátkách.
 • „Cash management je nyní velkým tématem, ale ne tím nejdůležitějším. To nejdůležitější téma je, že je opravdu těžké získat peníze. To se v dohledné době nezmění,“ doplnil v komentáři šéf investiční komise fondu Zaka VC Andrej Petrus.

Na pocity nevěřím, důležitá jsou data, říká Vít Hanuš z fondu Zero One Hundred. Píše, jak se správně stanovuje valuace startupů.

 • „Je škodou zakladatelů, že většina z nich pohled na investice, valuace ani rizika okem kvalifikovaného investora nezná, a tak je pro ně obtížné získat konkurenční paritu proti zkušeným podnikatelům,“ upozorňuje Hanuš.
 • Jaké parametry tedy fondy sledují? Jak se správně počítá valuace? A jak se mají startupy připravit?

Jaké jsou aktuální revenue multiples (hodnota firmy v poměru k jejím příjmům) SaaS firem v našem regionu? Polské Vestbee a Warsaw Equity Group představily CEE SaaS Index, v němž počítají právě tento ukazatel.

 • Spoléhají však jen na data dvanáctky veřejně obchodovaných společností, což může výsledek zkreslovat.

Před třicítkou úspěšně prodal dvě firmy. Marek Kříž si při těchto transakcích zakládal na tom, ať jsou vyplacené rychle a plně v hotovosti. A přináší i další rady pro budování byznysu.

 • „Moje poučení, které mi potvrdilo i několik lidí z české startupové scény, je, že je opravdu důležité dívat se na hotovost v momentě prodeje. Hodně obchodů a prodejů do rukou větších subjektů i u nás proběhlo výměnou akcií. Jejich hodnotu si ale většina startupistů neumí dostatečně dobře zanalyzovat,“ upozorňuje Kříž.

Díky za pozornost! Pokud se vám tento newsletter líbil, budeme rádi, když ho budete sdílet se svými přáteli. Pokud se vám nelíbil, pošlete ho svým nepřátelům. K odběru CCVC se můžete přihlásit zde.

Načítám formulář...

Rubriku Startupy podporujíjt-retina