Návrat Rockaway do světa startupových investic aneb Přehled všech dubnových dealů a transakcí

CzechCrunch Venture Capital přináší informace o dealech a přehled o všem, co se za poslední měsíc v českém VC světě stalo.

Peter BrejčákPeter Brejčák

vc-clanek

Foto: CzechCrunch

Je tady nový díl newsletteru CCVC

0Zobrazit komentáře

Pozornost Jakuba Havrlanta a jeho investiční skupiny Rockaway byla v posledních letech zaměřená hlavně na budování e-commerce skupiny Mall Group. Po jejím prodeji polskému Allegru, který byl oznámen loni a oficiálně uzavřen začátkem dubna, se ale skupině více uvolňují ruce a postupně rozbíhá nové aktivity.

Načítám formulář...

CzechCrunch Venture Capital přináší informace o dealech a přehled o všem, co se za poslední měsíc v tuzemském VC světě stalo. K odběru newsletteru se můžete přihlásit zde.


Jednou z oblastí, které se Jakub Havrlant a jeho skupina věnuje, je i nadále e-commerce. Rockaway Capital drží podíl v německém online supermarketu Bringmeister, cestovní agentuře Invia, v Heurece či Košíku.

Pozornost nyní skupina ale věnuje i svému novému investičnímu fondu Rockaway Ventures Fund se zaměřením na startupy. Byl představen v září a nyní od externích investorů postupně sbírá cílovou částku 100 milionů eur, tedy 2,5 miliardy korun.

 • Fond teď komunikoval zprávu, že v prvním kole vybral čtvrtinu cílové sumy, asi 600 milionů korun.
 • Rockaway Ventures Fund zároveň ohlásil novou investici, když se podílel na Series B ve výši 100 milionů eur (ve formě ekvity i dluhu) do původem řecké platformy Spotawheel zaměřené na nákup a přeprodej ojetých vozidel.
 • Pro Rockaway Ventures Fund jde o třetí investici, předtím již podpořil německé Vivere se zaměřením na vývoj, výrobu a prodej rychloobrátkového zboží a estonskou jazykovou vzdělávací platformu Lingvist.

Pro připomenutí – Rockaway není ve startupovém světě nováčkem. Historicky investičně podpořilo 22 startupů (včetně Productboardu, albánské Gjirafy, Brand Embassy či Storyous), přičemž z poloviny z nich vystoupilo a už nyní je tak v zisku.

 • Do startupů Rockaway Ventures vložilo přes 27 milionů eur (zhruba 670 milionů korun).
 • Současné portfolio mělo k letošnímu březnu dle vyjádření hodnotu 139 milionů eur (3,4 miliardy korun), navrácený kapitál byl doposud 41,6 milionu eur (přibližně miliarda korun).
 • Dosud přitom Rockaway investovalo samo a za vlastní peníze, s fondem Rockaway Ventures Fund se otevřelo novým kvalifikovaným investorům. V desetiletém horizontu chce investovat do zhruba pětadvaceti startupů.

Vše z dubnového dění v jedné větě

 • Fond Springtide Ventures, jež spadá do skupiny KKCG miliardáře Karla Komárka, investuje 11 milionů dolarů (250 milionů korun) do dvou izraelských startupů Source Defense a NetOp.Cloud.
 • Investiční skupina Pale Fire Capital v projektu JenPráce.cz doteď vlastnila 20% podíl, nyní za nezveřejněnou částku podíl navyšuje na 80 procent, společníky jsou ještě David Krmela a Radovan Hypš.
 • Qerko získává 2,5 milionu eur (62 milionů korun) od investorského dua Robert Kyncl a Jaroslav Beck, fondu Greenshark a skupiny Miton, celkem už nabralo 100 milionů korun.
 • České Presto Ventures se podílí na investici 2 miliony dolarů (46 milionů korun) do startupu Secfense, za což ve firmě získává vyšší jednotky procent a investuje také estonské Tera VC, polské RKKVC i několik andělů.
 • Startup Patron GO uzavírá kolo ve výši 40 milionů korun od slovenského fondu Zero Gravity Capital, předchozí investoři byli Lighthouse Ventures, P&J Capital a anděl Ory Weihs.
 • Komerční banka posílá desítky milionů korun do projektu Finbricks, který ona sama vybudovala a jenž teď už žije vlastním životem.
 • Desítky milionů korun získává také platforma Hedepy od Purple Ventures, Nation 1 a skupiny RSJ, předtím ji podpořil Martin Rozhoň s Alexandrem Reggio-Paquetem.
 • Michal Zahradníček vydělal na IT, se svou skupinou Primecell v Ostravě vybudoval inkubátor pro medicínské startupy a na investice má připravenou miliardu korun.
 • Zakladatel exitovaného vshostingu Damir Špoljarič investuje do startupů a představil nový investiční vehikl Gi21.
 • Mezi první Špoljaričovy investice patří startup VRgineers, v němž nově vlastní 1,5 procenta, investovanou částku však nespecifikoval – samotný startup má už téměř 20 podílníků.
 • Fond i&i Biotech, který působí také v Česku, investuje dva miliony dolarů (47 milionů korun) do startupu Dracen Pharmaceuticals.
 • Druhou investicí i&i Biotech je částka 1,5 milionu dolarů (35 milionů korun), kterou vkládá do česko-amerického startupu Sampling Human.
 • Liberecký startup získává od českého fondu Tensor Ventures a evropského Earlybird celkem 1,3 milionu eur (32 milionů korun).
 • Původem slovenský Fintech Hub, za nímž stojí Mastercard, Vacuumlabs či Seed Starter České spořitelny, vstupuje do České republiky – startupům nabízí poradenství, nezávislé testovací prostředí i propojení s investory.
 • Na inovativní podnikatelské záměry dá Brno 5 milionů korun, do programu Prototypuj a ověřuj se mohou hlásit inovátoři i výzkumníci.
 • Tuzemské Depo Ventures představilo už třetí a poměrně obsáhlý Průzkum andělských investorů v České republice.

Tipy na čtení

Miton loni do startupů poslal půl miliardy korun. Jeden z jeho šesti partnerů Martin Zemánek v rozhovoru mluví o tom, jak investiční cirkus ze severu Čech funguje a proč větří příležitost v gastronomii.

Startup Mews měl problém přesvědčit fondy, aby investovaly do českého startupu. Své sídlo proto z Prahy přesunul do Amsterodamu.

Spoluzakladatel herního studia Beat Games Jaroslav Beck se po exitu pustil do podpory startupů. Dohromady už přes 30 milionů korun vložil do projektů jako Live Penalty, Outfindo, ArtMaster, Qerko nebo Zuri.

 • Kromě toho někdy investuje i v tandemu s Robertem Kynclem, s nímž založili vehikl JARO Capital.
 • „Cítím, že je potřeba podpořit celý ekosystém startupů, aby mělo Česko v budoucnu více Beat Saberů,“ říká Beck.

Jak se zorientovat ve světě investic? To je otázka, která zajímá všechny začínající startupy, jež hledají financování.

O své rady pro další zakladatele, kteří zvažují vstup investora, se podělil také zakladatel Smartlooku Petr Jánošík.

 • Pro CzechCrunch sepsal takový investorský příběh z pohledu startupisty: Co by rád, aby mu před takovou akcí někdo řekl?

Díky za pozornost! Pokud se vám tento newsletter líbil, budeme rádi, když ho budete sdílet se svými přáteli. Pokud se vám nelíbil, pošlete ho svým nepřátelům. K odběru CCVC se můžete přihlásit zde.

Načítám formulář...

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym